Robert Pershing Wadlow (ur. 22 lutego 1918 w Alton, Illinois, USA, zm. 15 lipca 1940, Manistee, Michigan, USA) – najwyższy znany człowiek w historii. Mierzył 2,72 m i ważył 222 kg.
Robert Pershing Wadlow (ur. 22 lutego 1918 w Alton, Illinois, USA, zm. 15 lipca 1940, Manistee, Michigan, USA) – najwyższy znany człowiek w historii. Mierzył 2,72 m i ważył 222 kg.

Ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową rośnie wraz ze wzrostem. Do takich wniosków doszli badacze o czym informuje pismo ”Proceedings of The Royal Society B”.

Osoby wysokie są bardziej narażone na nowotwory najprawdopodobniej z powodu większej liczby komórek w organizmie. To wnioski płynące z badań, które upublicznił Prof. Leonard Nunney w artykule „Size matters: height, cell number and a person’s risk of cancer”.

Przeanalizował dane z kilku wcześniejszych badań dotyczących osób, u których wykryto nowotwory. Badania przeprowadzono na próbie ponad 10.000 pacjentów.

Michalkiewicz. The Movie

Przeprowadzona przez Prof. Leonard Nunney z University of California w Riverside analiza danych wykazała, że ryzyko rozwoju nowotworu rosło o 10 proc. na każde 10 centymetrów wysokości ciała powyżej średniej. Średnia wzrostu dla kobiet wyniosła 162 cm, a w przypadku mężczyzn 175 cm.

Ryzyka są rozłożone niesymetrycznie. Szanse na zachorowanie jest zależna od płci. W przypadku kobiet szanse rosną o 12% na każde dodatkowe 10 cm wzrostu a w przypadku mężczyzn o 9%.

Zależność potwierdziła się w 18 z 23 badanych nowotworów typów nowotworów. Najbardziej widoczna jest w przypadku raka skóry (czerniaka), a najmniej w przypadku raka szyjki macicy,w przypadku którego ryzyko wystąpienia praktycznie nie zależy od wzrostu.

Co ciekawe ryzyko zachorowania na nowotwór nie ma żadnego związku z otyłością.

Podobna zależność nie występuje też jeżeli porównamy ssaki różnej wielkości (np: myszy i słonie). Jest to tzw. Paradoks Peto.

źródło: Proceedings of The Royal Society B