Pozostałości „Żelaznej kurtyny” widoczne na mapach. Wyraźne różnice w poglądach

Akceptacja muzułmanina jako członka rodziny fot. Pew Research Center
REKLAMA

Amerykański Pew Research Center przeprowadził badanie poglądów mieszkańców Europy na różne kwestie społecznych i światopoglądowych. Wyniki przedstawione na mapach pokazują jasno gdzie kiedyś przebiegała … Żelazna Kurtyna.

Od upadku komunizmu i likwidacji minęło już wiele lat jednak mimo tego kontynent jest podzielony w postawach dotyczących religii, mniejszości i ważnych kwestii społecznych. W porównaniu do Europy Zachodniej mniejsza liczba mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej przyjęłaby muzułmanów albo żydów jako członków swojej rodziny lub sąsiadów, czy poparłaby legalizację małżeństw gejów i lesbijek. Inaczej postrzegają też własną kulturę na tle innych kultur.

REKLAMA

Negatywny stosunek do małżeństw osób homoseksualnych

Negatywny stosunek do małżeństw homoseksualnych fot. Pew Research Center

W Europie Zachodniej liczba przeciwników małżeństw homoseksualnych wynosi średnio kilkanaście procent. Być może wpływ na wynik ma fakt, iż zalegalizowały one takie małżeństwa wiele lat temu. Najmniejszą akceptację w Europie Zachodniej wykazują w tej kwestii Włosi (27%), a największy odsetek osób akceptujących jest Szwecji (5%). W Polsce wynik ten wyniósł 50%. Jednoznacznymi przeciwnikami są za to Ormianie (95%) i Gruzini (94%). W naszej części Europy jedynie Czesi są w zdecydowanej większości pozytywnie nastawieni do homomałżeństw (18%).

Akceptacja muzułmanina jako członka rodziny

Akceptacja muzułmanina jako członka rodziny fot. Pew Research Center

W Europie Zachodniej wynik we wszystkich krajach przekracza przekracza 50%. Wyjątkiem są doświadczone ciężko kryzysem migracyjnym Grecja (31%) i Włochy (43%). W Europie Wschodniej odsetek ten w żadnym kraju nie przekracza 50%. Najniższy wynik odnotowano w Armenii (7%) i Czechach (12%). W Polsce muzułmanina jako członka rodziny zaakceptowałoby 33% respondentów.

Postrzeganie własnej kultury jako lepszej od innych

W tym przypadku podział na Wschód i Zachód nie jest aż tak wyraźnie widoczny. Największy odsetek osób, które tak uważa znajdziemy w Grecji (89%). Nie jest to zaskoczenie bo Grecja jest uważana, nie tylko przez Greków, za kolebkę europejskiej cywilizacji. W Europie Wschodniej rekordzistą pod tym względem jest Gruzja (85%). Tuż za nią uplasowała się Armenia (84%).

Dane zostały przygotowane w oparciu o liczne badania opinii publicznej jakie Pew Research Center przeprowadził w latach 2015–2017 wśród niemal 56 tys. osób dorosłych (powyżej 18 roku życia) w 34 państwach Europy Zachodniej, Środkowej i Wschodniej.

źródło: Pew Research Center

REKLAMA