Semper Fidelis – Zawsze Wierni! Poznaj historię Orląt Lwowskich [VIDEO]

Lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. / fot. PAP Darek Delmanowicz
Lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. / fot. PAP Darek Delmanowicz

Mija sto lat od zapomnianego przez historię konfliktu polsko-ukraińskiego. 1 listopada 1918 Armia Halicka siłą zajęła polski Lwów zawieszając ukraińską flagę na miejskim ratuszu.

Lwów miał z dnia na dzień stać się stolicą proklamowanej Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Mieszkający tam Polacy otrzymali rozkaz opuszczenia miasta w trybie natychmiastowym.

Do walki po stronie polskiej stanęła młodzież, w większości uczniowie gimnazjów i studenci. Na przeciw nich regularna armia złożona z byłych zawodowych żołnierzy wojsk austro-węgierskich.

Regularne walki trwały do 17 listopada. Wtedy to wspólnym wysiłkiem Józefa Bilczewskiego i Andrzeja Szeptyckiegu udało się doprowadzić do zawieszenia broni, które potrwało do 21 listopada.

W tym czasie do Lwowa wraz z Armią „Wschód” przybył ppłk. Michał Karasiewicz-Tokarzewski. Jego wojska bez problemu zdobywały kolejne ulice i odbijały budynki wcześniej zajęte przez Ukraińców.

23 listopada 1918 walki w mieście ustały.

O szczegółach walk, słynnych „Orlętach Lwowskich” i odsieczy generała Tadeusza Rozwadowskiego dowiesz się z odcinka „Semper Fidelis – Historia Orląt Lwowskich” serii EasTravel TV.

źródło: EasTravel TV / Wolność24.pl