Półtora miliona pozwoleń na pobyt w Polsce dla imigrantów! Przyjmujemy blisko 60 procent przybyszów do UE. Stanowią coraz większy procent mieszkańców naszego kraju

Imigranci w Polsce - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Imigranci w Polsce - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Wojciech Pacewicz
REKLAMA

4,8 procent osób mieszkających w Polsce stanowią obecnie imigranci zarobkowi – to najwyższy wskaźnik w całej Unii Europejskiej, dla której średnia wynosi 1,7 procent. W ciągu zaledwie ostatnich trzech lat do Unii Europejskiej trafiło w sumie prawie 9 milionów osób, a tylko w ubiegłym roku pozwolenie na pierwszy pobyt dostało ponad trzy miliony osób.

Prawo i Sprawiedliwość postawiło w kampanii wyborczej w 2015 roku silny akcent na to, że nie będzie wpuszczało imigrantów i nie zgodzi się na relokację w ramach Unii Europejskiej. O legalnej imigracji ekonomicznej PiS jednak nic nie mówił, a obecnie Polska przyjmuje aż 20 procent imigrantów ze wszystkich obecnych w UE. Nasz kraj ma także najwyższy wskaźnik obcokrajowców w populacji – blisko 5 procent.

REKLAMA

W ubiegłym roku w Unii Europejskiej pozwolenie na pierwszy pobyt otrzymało trzy miliony osób, z których milion jako oficjalny powód podało chęć podjęcia pracy. Z ogólnej liczby imigrantów w Unii Europejskiej w Polsce znajduje się 20 procent, ale już z miliona imigrantów zarobkowych w Polsce znajduje się blisko 600 tysięcy, dokładnie 59 procent ogólnej liczby pracowników, którzy przyjechali do krajów wspólnoty.

Od początku „ostatniej fali imigracji” w Polsce pozwolenie na zamieszkanie dostało 1,5 miliona obcokrajowców z ogólnej liczby 2,6 miliona w całej Unii Europejskiej. Widać więc, że zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o tym, że Polska będzie doganiać zachód i za 20 lat w Polsce będzie jak na zachodzie, spełnia się. Choć należy oczywiście podkreślić, że w Polsce imigranci pochodzą głównie z Ukrainy, a nie krajów muzułmańskich.

Jednak liczba imigrantów z państw Afryki północnej oraz Azji zwiększa się w ostatnich latach w szybkim tempie. W poprzednich latach do naszego kraju przyjechało blisko 600 tysięcy osób z Ukrainy, ponad 40 tysięcy z Białorusi i niecałe 10 tysięcy z Mołdawii. W pierwszym półroczu 2018 roku do naszego kraju przyjechało niecałe 100 tysięcy Ukraińców, ale na kolejnych miejscach nastąpiły zmiany.

W tym roku ponad 10 tysięcy osób przybyło z Nepalu, a blisko 4 tysiące z Indii, około 3 tysięcy z Bangladeszu, w przypadku Filipin to niecały tysiąc. Zmalała natomiast imigracja z Białorusi oraz z Mołdawii. Łącznie przyjęci przez Polskę w ciągu ostatnich lat imigranci stanowią blisko 5 procent mieszkańców Polski.

8,8 miliona imigrantów, którzy przybyli do Unii Europejskiej stanowią niecałe 2 procent mieszkańców państw członkowskich. Polska ze wskaźnikiem 4,7 procent jest na pierwszym miejscu. Na kolejnych znajdują się: Szwecja – 4,0 procent; Irlandia – 2,8 procent; Wielka Brytania – 2,6 procent; Dania – 2,2 procent oraz Czechy – 2 procent. Powyżej średniej unijnej znajdują się jeszcze Norwegia (1,9 procent) oraz Austria (1,8 procent).

Źródło: money.pl

REKLAMA