Gniotsa łamiotsa. Rosyjskie niedbalstwo przyczyną katastrofy Sojuza. Film ze startu rakiety z kamery pokładowej (VIDEO)

katastrofa rakiety Sojuz FG moment nieudanego oddzielenia boostera fot. Twitter
REKLAMA

Komisja rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, badająca przyczyny awarii podczas startu statku kosmicznego Sojuz, potwierdziła, że doszło do deformacji czujnika sygnalizującego rozdzielenie się pierwszego i drugiego stopnia rakiety nośnej Sojuz-FG.

Do deformacji czujnika doszło przy montażu rakiety na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. Przedstawiając te oficjalne ustalenia, szef komisji Igor Skorobogatow powiedział, że ta sama usterka mogła przydarzyć się przy montażu dwóch innych rakiet. Roskosmos przeprowadzi ponowny montaż, by wykluczyć problemy z czujnikiem. Obie rakiety są teraz przygotowywane i będą ponownie sprawdzone.

REKLAMA

Dzień wcześniej o wadliwej pracy czujnika poinformował inny przedstawiciel Roskosmosu, dyrektor ds. programów lotów załogowych Siergiej Krikalow. Wyjaśnił on, że jeden z bloków bocznych rakiety przy rozłączaniu się nie odszedł na wymaganą odległość i uderzył w bak paliwa drugiego członu rakiety. Doprowadziło to do rozerwania się baku i zniszczenia pierwszego członu rakiety.

Szef Roskosmosu Siergiej Rogozin powiedział w czwartek, że ustalono już, kto konkretnie z wykonawców popełnił błąd. Jak tłumaczył, nie zostały użyte narzędzia, wymagane na mocy instrukcji, które zapewniają wysoką precyzję montażu.

Do awarii rakiety nośnej Sojuz-FG podczas startu statku kosmicznego Sojuz MS-10 doszło 11 października około półtorej minuty po starcie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Dwaj kosmonauci – Amerykanin Nick Hague i Rosjanin Aleksiej Owczynin – zdołali wylądować awaryjnie. Była to pierwsza tego rodzaju awaria od ponad 30 lat, przy czym system awaryjny zadziałał bez zarzutu.

Po wypadku Rosjanie zawiesili loty załogowe z wykorzystaniem rakiet Sojuz. Identyfikacja przyczyn usterki spowodowała, iż zakaz został uchylony. Jest to o tyle istotne, że rosyjskie statki Sojuz są jedynym środkiem transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz jedynymi zdolnymi do powrotu z załogą na Ziemię. Najbliższy lot załogowy planowany jest na 3 grudnia.

(PAP/nczas)

REKLAMA