Liroy-Marzec walczy o depenalizację marihuany w Polsce! Posiadanie przestanie być przestępstwem?!

Piotr Liroy-Marzec. / fot. Prt Sc YouTube/wPolsce
Piotr Liroy-Marzec. / fot. Prt Sc YouTube/wPolsce
REKLAMA

Poseł na Sejm RP, Piotr Liroy-Marzec, przedstawił na forum Sejmu projekt ustawy dotyczącej depenalizacji marihuany. Przewiduje ona posiadanie marihuany jako wykroczenie, a nie – jak to jest obecnie – przestępstwo.

Jakiś czas temu udało się ustanowić prawo, które zezwoliło na stosowanie medycznej marihuany, wspomagającej proces leczenia niektórych chorób. Ponadto firmy Spectrum Cannabis i Aurora Cannabis mogą już importować produkt do kraju. Wiadomo również, że pierwsze firmy właśnie otrzymały zgodę na uprawę medycznej marihuany w Polsce. Oznacza to, że państwo zaczyna dostrzegać inne, poza wybitnie negatywnymi, zastosowania konopi indyjskich.

REKLAMA

Teraz Piotr Liroy-Marzec chce zawalczyć o prawo korzystania z marihuany w celach rekreacyjnych przez miłośników palaczy. Bardzo możliwe, że pierwsze konkretne kroki w tym kierunku udało mu się poczynić. Namówił on PiS, na to żeby mała ilość marihuany była tylko wykroczeniem. W tej chwili trwają ustalenia, co to znaczy mała ilość i że wykroczenie będzie karane maksymalnie małym mandatem.

Jeżeli ustawa wejdzie w życie, to posiadacze niewielkich ilości marihuany będą karani (najczęściej) grzywną i oszczędzi im to wielu nieprzyjemności. Procedura, którą stosuje się obecnie w takiej sytuacji, przewiduje wiele dotkliwych konsekwencji. Od przeszukań, przez wszczęcie postępowania karnego, aż po – nierzadko dotkliwe – sankcje karne. Figurowanie w Krajowym Rejestrze Karnym może przeszkodzić w funkcjonowaniu, a nawet zatarcie skazania nie przywróci nieposzlakowanej opinii, która do wykonywania wielu zawodów jest wymagana.

Obecnie posiadanie środków odurzających regulują przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Artykuł 62 i 62a odnoszą się do nieznacznej ich ilości. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w art. 62 ust. 1 lub 3, są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.

Umorzenie takiego postępowania, co wynika z przepisu, nie jest obligatoryjne. Warto również pamiętać, że aktualnie posiadanie każdej ilości marihuany jest przestępstwem. Nawet jeżeli nastąpi dekryminalizacja, to taki czyn dalej będzie zachowaniem bezprawnym.
Poseł Liroy-Marzec podkreśla, że projekt jego ustawy może być dla niektórych niezrozumiały.

Źródło: bezprawnik.pl

REKLAMA