Prezydent Wrocławia zakazuje Narodowego Marszu Niepodległości! Następna będzie Warszawa?

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz/Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz/Fot. PAP/Maciej Kulczyński
REKLAMA

Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz poinformował, że zakazał Narodowego Marszu Niepodległości w mieście. Jak napisał, „podjął decyzję o wydaniu zakazu organizacji” marszu „po zasięgnięciu opinii Policji i w porozumieniu z prezydentem elektem”.

REKLAMA

W datowanym na dzisiaj uzasadnieniu czytamy, że w organizowanych na terenie miasta siedmiu zgromadzeniach organizowanych przez tę samą osobę, co zakazany właśnie marsz, „uczestnikami tych zgromadzeń w przeważającej mierze były osoby identyfikujące się ze środowiskami skrajnie prawicowymi, utożsamiające się z organizacjami takimi, jak: Młodzież Wszechpolska, ONR, Ruch Wolności oraz pseudokibice WKS Śląsk Wrocław”.

Zwraca się także uwagę na to, że wówczas pojawiała się „grupa osób o odmiennych poglądach”. – W związku z eskalacją agresywnych zachowań polegających na przepychaniu, szarpaniu, wyrywaniu megafonów przez uczestników zgromadzenia wobec osób niebiorących w nim udziału, organizator został poproszony […] o zaprzestanie tego rodzaju zachowań ze względu na zagrożenie zdrowia i życia ludzi – czytamy w uzasadnieniu.

Decyzję trafnie skomentował Jacek W. Bartyzel. – Faszyzm to doktryna uznająca prymat państwa i władzy nad jednostką. Przykładem działania o charakterze faszystowskim jest naruszanie wolności zgromadzeń. I nie ma znaczenia, czy zakazuje się marszu równości czy marszu narodowców – stwierdził.

Źródło: twitter.com/bip.um.wroc.pl

REKLAMA