
Według 44 procent mieszkańców regionu Kampania na południu Włoch obecna tam mafia, kamorra, nie stanowi większego problemu. To wyniki sondażu przeprowadzonego przez społeczne stowarzyszenie Libera głoszące hasła walki z przestępczością zorganizowaną oraz korupcją.
Ankietę przeprowadził ksiądz Luigi Ciotti, założyciel i kierujący tym stowarzyszeniem. Zebrał ponad 10 tysięcy ankiet, na podstawie których przygotował raport łączących analizę ilościową i analizę jakościową postrzegania przez mieszkańców różnych części Włoch problemów społecznych.
Raport dostarcza wielu danych, które dają obraz społeczeństwa włoskiego i pozwalają na myślenie o nowych metodach walki z przestępczością zorganizowaną oraz edukowania społeczeństwa i uświadamiania ich o istnieniu tego zjawiska i przeciwstawianiu się mu. Także wnioski jak tworzyć kulturę anty-mafijną i aktywne obywatelstwo.
Najciekawsze są opinie o tym jak w poszczególnych regionach ludzie postrzegają mafię oraz zorganizowana przestępczość: na przykład prawie jedna trzecia mieszkańców okolic Neapolu postrzega tamtejszą mafię jako coś „marginalnego” i niegroźnego społecznie. W opinii 12 procent pytanych kamorra to zjawisko „literackie”.
Ponadto w analizie na temat percepcji mafii zauważa się, że zwłaszcza w przypadku młodzieży z Kampanii uderzająca jest niska świadomość zjawisk dotyczących działalności gangów. Dlatego, jak stwierdzono we wnioskach, niezbędna jest praca edukacyjna.
Libera analizuje też to, jak postrzegana jest korupcja. Odnotowuje, że właśnie w rejonie Neapolu jest najwyższa w całych Włoszech świadomość istnienia tego procederu. Podczas gdy w skali kraju 73 procent Włochów przyznaje, że jest on obecny, w Kampanii mówi o tym blisko 93 procent ankietowanych powołując się też na swoje osobiste doświadczenia.
Jednocześnie prawie dwie trzecie neapolitańczyków nie zgłasza takich przypadków organom ścigania w obawie przed konsekwencjami. Jedna trzecia uczestników sondażu uważa zaś, że składanie doniesień jest bezcelowe, ponieważ, jak twierdzą, skorumpowani są też funkcjonariusze publiczni.
(PAP)