Krzysztof Rutkowski skazany! Kara więzienia w zawieszeniu. Detektyw odpowiada: „To jest przede wszystkim złośliwość prokuratury”

Krzysztof Rutkowski. / fot. Wikipedia
Krzysztof Rutkowski. / fot. Wikipedia

Kapitan państwo nad wszystkim musi mieć kontrolę, kierowanie działalnością detektywistyczną bez zezwolenia odpowiedniego urzędolnika jest w naszym kraju nielegalne, a takiego czynu dopuścił się w latach 2004-2006 znany Polski detektyw Krzysztof Rutkowski. Sąd okręgowy w Warszawie podtrzymał wyrok sądu I instancji, który skazał Rutkowskiego na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu.

W akcie oskarżenia przeciwko Rutkowskiemu postawiono kilka zarzutów, z których główny dotyczył nielegalnego prowadzenia działalności detektywistycznej bez posiadania odpowiednich uprawnień. Wskazano ponad dwieście przypadków konsultacji oraz doradztwa prowadzonych przez Biuro Doradcze Rutkowskiego, które dotyczą „nielegalnych” usług detektywistycznych.

Zarzuty dotyczą m.in. zatrzymania mężczyzny, który towarzyszył przestępcom i przetransportowania go na policję. Zatrzymanie mężczyzny, było w świetle prawa nielegalne. Rutkowski nie przyznaje się jednak do winy i uznaje, że to „złośliwość prokuratury”. W czasie, którego dotyczy sprawa, miałem licencję. To jest przede wszystkim złośliwość prokuratury – powiedział.

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał jednak karę wymierzoną przez sąd pierwszej instancji, który przewidywał pozbawienie wolności w zawieszeniu oraz grzywnę w wysokości 20 tysięcy złotych. Moje biuro detektywistyczne nadal będzie działało i normalnie pracowało. Ja będę pracował w nim jako rzecznik prasowy i nadal będę właścicielem biura doradczego – zapowiada Rutkowski.

Źródło: Wprost