Marsz Niepodległości czy marsz rządowy? Który będzie miał pierwszeństwo, jeżeli sąd uchyli decyzję Gronkiewicz-Waltz? Sprawdziliśmy!

Prezydent III RP Andrzej Duda na Marszu Żywych i Polacy na Marszu Niepodległości/fot. PAP/Stanisław Rozpędzik/Twitter Marsz Niepodległości (kolaż)
Prezydent III RP Andrzej Duda na Marszu Żywych i Polacy na Marszu Niepodległości/fot. PAP/Stanisław Rozpędzik/Twitter Marsz Niepodległości (kolaż)

Do Marszu Niepodległości pozostały trzy doby. Organizatorzy złożyli odwołanie na decyzję prezydenta miasta Warszawy i czekają na decyzję sądu. Co jeśli sąd uzna, że mają rację? Rząd zapowiedział już własny marsz, powstaje więc problem który marsz będzie miał pierwszeństwo, jeżeli sąd uchyli decyzję Gronkiewicz-Waltz.

Postanowiliśmy zaryzykować i zagłębiliśmy się w polskie przepisy dotyczące zgromadzeń w kontekście tego, kto ma pierwszeństwo: Rząd, czy organizator wydarzeń cyklicznych? O dziwo, według nowelizacji, którą swoją drogą wprowadził właśnie rząd PiS, wynika, że to stowarzyszenie Marsz Niepodległości będzie grało pierwsze skrzypce.

Z uchwalonej 18 marca zeszłego roku nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach z dnia 13 grudnia 2016 roku wynika, że w przypadku uchylenia decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz, pierwszeństwo w organizacji będzie miał Marsz Niepodległości.

Jeżeli wniesiono zawiadomienia o zamiarze zorganizowania dwóch lub większej liczby zgromadzeń, które mają zostać zorganizowane chociażby częściowo w tym samym miejscu i czasie, w szczególności w odległości mniejszej niż 100 m pomiędzy zgromadzeniami, i nie jest możliwe ich odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, o pierwszeństwie wyboru miejsca i czasu zgromadzenia decyduje kolejność wniesienia zawiadomień. W przypadku gdy wniesione zawiadomienie nie spełniało wymagań określonych w art. 10, o kolejności wniesienia tego zawiadomienia decydują data, godzina i minuta jego ponownego wniesienia, o ile tak wniesione zawiadomienie spełnia te wymagania. Zgromadzeniom, o których mowa w art. 26a, przysługuje pierwszeństwo wyboru miejsca i czasu zorganizowania zgromadzenia – czytamy w art. 1 p. 1 nowelizacji.

Decyzja o organizacji rządowego marszu zapadła wczoraj wieczorem. Tymczasem Marsz Niepodległości został zgłoszony już o wiele wcześniej. Potwierdza to także mec. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris.

Źródła: prawo.sejm.gov.pl/twitter.com

17 KOMENTARZE

 1. Tak to wygląda w świetle prawa polskiego ale nadrzędnym nad prawem polskim jest prawo unijne a nad tym wszystkim prawo żydowskie które jest elastycznie dopasowywane do potrzeb.
  Prawa polskiego w Polsce przestrzegać musza jedynie Polacy, Europejczyków obowiązuje prawo europejskie a żydów – żydowskie.

   • Żydki tworzą nam tutaj państwo piątej klepki o nazwie Polin. Ten ubity przez nich samych (do dziś nie wiadomo jak i gdzie) na Wawelu jest założycielem nowej dynastii. Z czasem wykopią jak kukułka Piastów z Wawelu i za 300 lat nikt pod groźbą obozu koncentracyjnego bądź śmierci słowem nie piśnie o Słowianach.

 2. Jak cudownie, że jestem legitymistą i świętuję dnia, w ktorym RR zrzekla się władzy nad państwem, które zbudowala na rzecz kołtuna socjalisty.

  • tak czy owak ,Marsz Niepodległości jest własnością organizatorów i wpłacającyh (samwpłacałem),nie PiSocjalistów ani tym bardziej durnych feminazistek czy POlszewickich żyd.megaggansterów tow.Bufetowej

 3. RN sprzedał Adrianowi 50,000 statystów do jego teatrzyku. HGW jest tu złą antagonistką. klasyczny film.

  jeśli RN ma jaja to jeśli batalię przegra to zmieni trasę, a jeśli nawet trzeba to i lokalizację i dzień. RN może np powiedzieć, że zrobi marsz za tydzień, i co roku robić marsz w każdą pierwszą niedzielę po 11.11. to byłoby tak potężnym ciosem w elyty, że mogłyby się nigdy nie podmieść.

  • ADRIAN, MARSZOZŁODZIEJ, dostanie puste ulice.

   tak postąpiłby RN gdyby faktycnie ktoś próbował im przejąć MN. ale ta transakcja to wielka ustawka. RN sprzedał Adrianowi 50,000 statystów. pytanie za co.

 4. To raczej Dude poprowadzi marsz nie tyle „rzadowy” co Marsz Folsdojczow i Szabesgoji!?

 5. Ten Marsz to zanim się odbędzie, już staje się Legendą Państwowotworczą. Z historii Państwa Środka pamiętamy Wielki Marsz, potem było 44 lata nieszczęść a teraz jest powszechne Made in China…

 6. Marsz Niepodległości powinien w takim razie ruszyć starą trasą, czyli na południe w kierunku Pl. Zbawiciela, a następnie skręcić w kierunku pomnika Romana Dmowskiego i tam się zakończyć. Jako, że rusza o godzinę wcześniej, bo o 14.00, to jedyną przeszkoda mogłaby być blokada służb na polecenie reżimu. No to wtedy należy zostać na Rondzie Dmowskiego. Ale niech Bóg broni kogokolwiek, kto kocha Polskę, by maszerował razem z Dudą i innymi globalistami w ukradzionym marszu w kierunku Mostu Poniatowskiego!

 7. Jest szansa dla spokoju w W-wie, jeśli rząd i Dudasz, który już nie jest b.zajęty, dołączą do Marszu organizowanego od lat przez narodowców. Nie ma się co obrażać tylko dogadać przy tak wielkim święcie.

  • Nikt się na Judę nie obraża. Niech dołączy i maszeruje w 3 rzędzie, tak jak maszerował na marszu żywych.

 8. Rząd zgłosił udział 40 sztuk sprzętu wojskowego w swoim Marszu. Przeciwstawiacie jakieś przepisiki w dawno zapomnianej ustawie czołgom, naiwniacy!

 9. Marsz sie odbedzie jak Jahwe w Polin przykazal!W pierwszej parze Maliniak z Bolkiem w drugiej Zorzetta z Schudrihem bracia Michnikowie, srodowiska kombatanckie z UB,SB,WSW,WSI,Cahalu,Schin Bet,Mossadu itd
  moze jeszcze gräfin von Hände hoch z volksdojczami plus gromadka kolorowych zboczencow na dokladke.
  POLSKA wam tego nie zapomni!!!

Comments are closed.