Marsz Niepodległości czy marsz rządowy? Który będzie miał pierwszeństwo, jeżeli sąd uchyli decyzję Gronkiewicz-Waltz? Sprawdziliśmy!

Prezydent III RP Andrzej Duda na Marszu Żywych i Polacy na Marszu Niepodległości/fot. PAP/Stanisław Rozpędzik/Twitter Marsz Niepodległości (kolaż)
Prezydent III RP Andrzej Duda na Marszu Żywych i Polacy na Marszu Niepodległości/fot. PAP/Stanisław Rozpędzik/Twitter Marsz Niepodległości (kolaż)
REKLAMA

Do Marszu Niepodległości pozostały trzy doby. Organizatorzy złożyli odwołanie na decyzję prezydenta miasta Warszawy i czekają na decyzję sądu. Co jeśli sąd uzna, że mają rację? Rząd zapowiedział już własny marsz, powstaje więc problem który marsz będzie miał pierwszeństwo, jeżeli sąd uchyli decyzję Gronkiewicz-Waltz.

Postanowiliśmy zaryzykować i zagłębiliśmy się w polskie przepisy dotyczące zgromadzeń w kontekście tego, kto ma pierwszeństwo: Rząd, czy organizator wydarzeń cyklicznych? O dziwo, według nowelizacji, którą swoją drogą wprowadził właśnie rząd PiS, wynika, że to stowarzyszenie Marsz Niepodległości będzie grało pierwsze skrzypce.

REKLAMA

Z uchwalonej 18 marca zeszłego roku nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach z dnia 13 grudnia 2016 roku wynika, że w przypadku uchylenia decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz, pierwszeństwo w organizacji będzie miał Marsz Niepodległości.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Jeżeli wniesiono zawiadomienia o zamiarze zorganizowania dwóch lub większej liczby zgromadzeń, które mają zostać zorganizowane chociażby częściowo w tym samym miejscu i czasie, w szczególności w odległości mniejszej niż 100 m pomiędzy zgromadzeniami, i nie jest możliwe ich odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, o pierwszeństwie wyboru miejsca i czasu zgromadzenia decyduje kolejność wniesienia zawiadomień. W przypadku gdy wniesione zawiadomienie nie spełniało wymagań określonych w art. 10, o kolejności wniesienia tego zawiadomienia decydują data, godzina i minuta jego ponownego wniesienia, o ile tak wniesione zawiadomienie spełnia te wymagania. Zgromadzeniom, o których mowa w art. 26a, przysługuje pierwszeństwo wyboru miejsca i czasu zorganizowania zgromadzenia – czytamy w art. 1 p. 1 nowelizacji.

Decyzja o organizacji rządowego marszu zapadła wczoraj wieczorem. Tymczasem Marsz Niepodległości został zgłoszony już o wiele wcześniej. Potwierdza to także mec. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris.

Źródła: prawo.sejm.gov.pl/twitter.com

REKLAMA