Oto do czego doprowadziły rządy Morawieckiego. Nawet w Rosji jest więcej wolności. Zobacz dlaczego Putin zaciera ręce [TABELA]

Premier Mateusz Morawiecki. foto: PAP/Leszek Szymański i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA

Polska zajęła 33. miejsce ze 190 gospodarek o przepisach najbardziej przyjaznych biznesowi – wynika z opublikowanego w środę raportu Banku Światowego Doing Business 2019. W ubiegłorocznym zestawieniu zajęliśmy 27. pozycję.

Z raportu Banku Światowego wynika, że nawet w Rosji jest więcej wolności gospodarczej niż w Polsce pod rządami PiS. Skutkiem tego Polska odnotowała spadek o 6 pozycji w porównaniu do ubiegłorocznego raportu.

Prócz wspomnianej Rosji w tym roku wyprzedziły nas takie potęgi gospodarcze jak Rosja, Azerbejdżan, Kazachstan czy Rwanda. Podstawową przyczyną spadku, na którą wskazał przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie,Carlos Pinerúa, jest znaczące wydłużenie czasu jakie przedsiębiorcy muszą poświęcić na rozliczenia podatkowe. Według wyliczeń Banku Światowego, liczba godzin potrzebnych do rozliczeń podatkowych wzrosła do 334 z 260 w poprzednim roku.

Kolejną bardzo istotną przyczyną, jest to że kraje, które nas wyprzedziły przeprowadziły więcej konkretnych reform uwzględnionych w metodologii Doing Business po to by poprawić swoją konkurencyjność.

W innych ocenianych przez Bank Światowy elementach prezentujemy się na szczęście lepiej. „Podobnie jak w latach ubiegłych, Polska wypada dobrze w zakresie obsługi handlu międzynarodowego, dostępu do kredytów dla firm oraz procedur upadłościowych” powiedział Carlos Pinerúa. To, że znajdujemy się w grupie krajów gdzie są sprzyjające warunki do prowadzenia biznesu zawdzięczamy według niego reformom, które przeprowadziliśmy w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Doing Business to publikowany co roku raport Banku Światowego. Znajduje się w nim opis i porównanie warunków prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie między innymi zakładania działalności gospodarczej, pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków, wymiany międzynarodowej, uzyskiwania kredytu czy regulacji rynku pracy. Raport wydawany jest nieprzerwanie od 2003 r.

W tegorocznej edycji zwyciężyła Nowa Zelandia, wyprzedzając Singapur. Trzecia miejsce zajęła Dania. Na kolejnych uplasował się Hong Kong, Korea Południowa, Gruzja, Norwegia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania. Pierwszą dziesiątkę zamyka Macedonia. Porównując do krajów naszego regionu zdecydowanie lepiej od Polski pod względem przyjaznych warunków prowadzenie biznesu wypadły kraje nadbałtyckie: Litwa (14.), Estonia (16.), Łotwa (19.). Lepsi okazaliśmy się od reszty krajów z Grupy Wyszehradzkiej: Czechy (35.), Słowacja (42.), Węgry (53.). Nasz największy partner gospodarczy – Niemcy – zajęły 24 miejsce.

raport DOING BUSINESS 2019 World Bank Group Flagship Report

(PAP/nczas)

Comments are closed.