Oto do czego doprowadziły rządy Morawieckiego. Nawet w Rosji jest więcej wolności. Zobacz dlaczego Putin zaciera ręce [TABELA]

Premier Mateusz Morawiecki. foto: PAP/Leszek Szymański i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA

Polska zajęła 33. miejsce ze 190 gospodarek o przepisach najbardziej przyjaznych biznesowi – wynika z opublikowanego w środę raportu Banku Światowego Doing Business 2019. W ubiegłorocznym zestawieniu zajęliśmy 27. pozycję.

Z raportu Banku Światowego wynika, że nawet w Rosji jest więcej wolności gospodarczej niż w Polsce pod rządami PiS. Skutkiem tego Polska odnotowała spadek o 6 pozycji w porównaniu do ubiegłorocznego raportu.

Prócz wspomnianej Rosji w tym roku wyprzedziły nas takie potęgi gospodarcze jak Rosja, Azerbejdżan, Kazachstan czy Rwanda. Podstawową przyczyną spadku, na którą wskazał przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie,Carlos Pinerúa, jest znaczące wydłużenie czasu jakie przedsiębiorcy muszą poświęcić na rozliczenia podatkowe. Według wyliczeń Banku Światowego, liczba godzin potrzebnych do rozliczeń podatkowych wzrosła do 334 z 260 w poprzednim roku.

Kolejną bardzo istotną przyczyną, jest to że kraje, które nas wyprzedziły przeprowadziły więcej konkretnych reform uwzględnionych w metodologii Doing Business po to by poprawić swoją konkurencyjność.

W innych ocenianych przez Bank Światowy elementach prezentujemy się na szczęście lepiej. „Podobnie jak w latach ubiegłych, Polska wypada dobrze w zakresie obsługi handlu międzynarodowego, dostępu do kredytów dla firm oraz procedur upadłościowych” powiedział Carlos Pinerúa. To, że znajdujemy się w grupie krajów gdzie są sprzyjające warunki do prowadzenia biznesu zawdzięczamy według niego reformom, które przeprowadziliśmy w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Doing Business to publikowany co roku raport Banku Światowego. Znajduje się w nim opis i porównanie warunków prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie między innymi zakładania działalności gospodarczej, pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków, wymiany międzynarodowej, uzyskiwania kredytu czy regulacji rynku pracy. Raport wydawany jest nieprzerwanie od 2003 r.

W tegorocznej edycji zwyciężyła Nowa Zelandia, wyprzedzając Singapur. Trzecia miejsce zajęła Dania. Na kolejnych uplasował się Hong Kong, Korea Południowa, Gruzja, Norwegia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania. Pierwszą dziesiątkę zamyka Macedonia. Porównując do krajów naszego regionu zdecydowanie lepiej od Polski pod względem przyjaznych warunków prowadzenie biznesu wypadły kraje nadbałtyckie: Litwa (14.), Estonia (16.), Łotwa (19.). Lepsi okazaliśmy się od reszty krajów z Grupy Wyszehradzkiej: Czechy (35.), Słowacja (42.), Węgry (53.). Nasz największy partner gospodarczy – Niemcy – zajęły 24 miejsce.

raport DOING BUSINESS 2019 World Bank Group Flagship Report

(PAP/nczas)

14 KOMENTARZE

 1. No proszę, Szwecja bardziej wolnorynkowa niż Polska. Co na to gówojad ala wilk?

  • Nieszczęśnik podpisujący się „ala wilk” łgał, że Rosja pod względem wolności lokuje się pod koniec setki.

   • Z zestawienia nie wynika, aby uwzględniali poziom korupcji, oraz obowiązkowe podczepianie biznesów wszelakich do aparatu władzy. Kto nie ma układów z największymi oligarchami, ten w Rosji raczej się większych pieniędzy nie dorobi. U nas pod tym względem jest deczko lepiej.

    Kto nie zna stopnia skorumpowania, i powiązań władzy z organizmami stricte przestępczymi, pod ścisłym nadzorem rosyjskich służb siłowych, ten nie wie, jak nadal zniewolony jest to kraj. I o ile milionerów w nim przybywa, to klasy średniej jest wciąż niewiele.

  • Nawet za PełO nie było takiego zjazdu jak za PiSkomuny, tępaku.

 2. A od kiedy to wy wolnościowcy posiłkujecie się danymi lewackiego – według was -banku?

  Schizofrenia czy może nienawiść już wam zaczyna rozum odbierać?

  • Skoro fakty przeczą teorii (gospodarka+) tym gorzej dla faktów. Heglizm w postaci najczystszej.

   • a jakie konkretnie fakty masz na myśli?
    że mamy wzrost gospodarczy tak jak i cały świat?
    poczekajmy do kryzysu, który niedługo nadejdzie.

  • Gdyby artykuł powoływał się na oceny wolności politycznych dokonywanych przez Komisję europejską czy Amnesty International, to Twój w pis miałby sens. Oceny konkretnych uregulowań są w miarę obiektywne, czego przejawem jest m. in. fakt, iż na szczycie rankingu są kraje gdzie taka wolność panuje. Zatem schizofrenii czy niedostatków rozumu poszukaj u siebie.

 3. Prymitywizm i Socjalizm powinien zacząć od „uszczelnienia” swoich mózgów, bo tam są straszne luzy.

 4. W Szwajcarii aż tak bardzo się pogorszyło, czy może nie została uwzględniona, tak jak Liechtenstein nigdy nie jest uwzględniany w żadnych statystykach?

  • Może w Szwajcarii nie jest tak łatwo prowadzić biznes. Nie należy mylić tego rankingu z rankingiem wolności ekonomicznej. W tym drugim Szwajcaria jest wysoko.

 5. Mawiecki to klasyczny partyjniak z politycznego domu, zajmuje sie wyplacaniem ze spolek skarbu panstwa pensyjek dzieciom innych partyjniakow…

Comments are closed.