TYLKO U NAS! Tego się nie spodziewaliście! Słynny „Popeye” z kreskówki w rzeczywistości był Polakiem

Frank
Frank "Rocky" Fiegel (Figiel) i kreskówkowy Popeye/fot. Wikimedia Commons/YouTube (kolaż)

Wielu z Was pamięta animowaną kreskówkę o marynarzu Popey’u. Postać była wiernie wzorowana na prawdziwym marynarzu, który – jak się okazuje – urodził się w Polsce!

Kreskówka o żwawym marynarzu była puszczana przez prawie całe ubiegłe stulecie. Premiera filmu z Popeyem miała miejsce 19 grudnia 1919 roku, zaś ostatni raz puszczono go 30 lipca 1994 roku.

Kreskówka przedstawiała przygody Popey’a marynarza. Adorował on niewiastę, Olive Oyl do której przystawiał się potężnie zbudowany Bluto. Ostatecznie Popeye wcinał szpinak, który dodawał mu potężnej siły, dzięki której spuszczał łomot agresywnemu adoratorowi.

Okazuje się, że Popeye wzorowany był bardzo wiernie na prawdziwym marynarzu – zarówno pod kątem fizycznym jak i psychologicznym. Twórcy Popey’a wzorowali się na Frankym „Rockym” Fiegelu, marynarzu.

Podobieństwo jest uderzające. Popeye, podobnie jak Frank Fiegel pali fajkę. Ma charakterystyczny grymas na twarzy, gdy się uśmiecha i nie ma jednego oka. Ponadto Fiegel bardzo lubił bójki, w których według relacji świadków miał sobie doskonale radzić.

Co najciekawsze, Frank „Rocky” Fiegel urodził się 27 stycznia 1868 roku… w Polsce! Zmarł 24 marca 1947 roku w Illinois w USA. Pochowany został na cmentarzu katolickim Świętej Marii. Jego matką była Anna H. Grott Fiegel, zaś ojcem… Bartłomiej Figiel.

Czy to błąd? A może jednak nazwisko Fiegel to efekt zamerykanizowania polskiego Figla? Niezależnie od tego, z pewnością można stwierdzić, że jeden z najsłynniejszych marynarzy w światowej popkulturze był Polakiem!

Źródła: Wiki/findagrave.com

10 KOMENTARZE

 1. urodził się 27 stycznia 1868 roku… w Polsce! Zmarł 24 marca 1847 roku

  CIEKAWE urodził się po śmierci

  • 1947, błąd autora przez niedopatrzenie. Bardziej zastanawia mnie fakt że w 1868 roku nie było Polski na mapie świata

   • Przepraszam, jakie to ma znaczenia dla polskości? urodził się pod zaborem jako Polak, tak wpisywano w dokumentach (zajmuję się genealogią).

  • Panie Waldku zle Pan przeczytał urodził sie 1868r a zmarł 1947 r . Prosze czytac ze zrozumieniem tekstu :P :)

 2. Owszem na stronie „findthegrave” jest napisane że urodził się w Polsce, jednak raczej nie jest to prawda.
  Każdy może tam zaproponować edycję i po prostu taki żart jak najbardziej mógł nie zostać należycie zweryfikowany.

  Wszelkie pozostałe źródła dostępne ot tak w internecie wskazują że pochodził z Chester, IL i że rodzina mieszkała tam raczej od pokoleń i nie ma żadnych informacji o związku z Polską.

 3. POLAND to miasto w stanie Main, ale tepaki mają radochę. To się cieszcie.

Comments are closed.