TYLKO U NAS! Tego się nie spodziewaliście! Słynny „Popeye” z kreskówki w rzeczywistości był Polakiem

Frank
Frank "Rocky" Fiegel (Figiel) i kreskówkowy Popeye/fot. Wikimedia Commons/YouTube (kolaż)

Wielu z Was pamięta animowaną kreskówkę o marynarzu Popey’u. Postać była wiernie wzorowana na prawdziwym marynarzu, który – jak się okazuje – urodził się w Polsce!

Kreskówka o żwawym marynarzu była puszczana przez prawie całe ubiegłe stulecie. Premiera filmu z Popeyem miała miejsce 19 grudnia 1919 roku, zaś ostatni raz puszczono go 30 lipca 1994 roku.

Kreskówka przedstawiała przygody Popey’a marynarza. Adorował on niewiastę, Olive Oyl do której przystawiał się potężnie zbudowany Bluto. Ostatecznie Popeye wcinał szpinak, który dodawał mu potężnej siły, dzięki której spuszczał łomot agresywnemu adoratorowi.

Okazuje się, że Popeye wzorowany był bardzo wiernie na prawdziwym marynarzu – zarówno pod kątem fizycznym jak i psychologicznym. Twórcy Popey’a wzorowali się na Frankym „Rockym” Fiegelu, marynarzu.

Podobieństwo jest uderzające. Popeye, podobnie jak Frank Fiegel pali fajkę. Ma charakterystyczny grymas na twarzy, gdy się uśmiecha i nie ma jednego oka. Ponadto Fiegel bardzo lubił bójki, w których według relacji świadków miał sobie doskonale radzić.

Co najciekawsze, Frank „Rocky” Fiegel urodził się 27 stycznia 1868 roku… w Polsce! Zmarł 24 marca 1947 roku w Illinois w USA. Pochowany został na cmentarzu katolickim Świętej Marii. Jego matką była Anna H. Grott Fiegel, zaś ojcem… Bartłomiej Figiel.

Czy to błąd? A może jednak nazwisko Fiegel to efekt zamerykanizowania polskiego Figla? Niezależnie od tego, z pewnością można stwierdzić, że jeden z najsłynniejszych marynarzy w światowej popkulturze był Polakiem!

Źródła: Wiki/findagrave.com

Comments are closed.