WAŻNE! Jeszcze dziś sąd zajmie się sprawą Marszu Niepodległości. Jaką decyzję podejmą niezawiśli sędziowie?

Marsz Niepodległości 2017. / fot. PAP/Radek Pietruszka
Marsz Niepodległości 2017 w Warszawie. / fot. PAP/Radek Pietruszka

W czwartek o godz. 18.30 Sąd Okręgowy w Warszawie rozpozna odwołanie organizatorów Marszu Niepodległości od decyzji prezydent Warszawy zakazującej tego marszu; rozprawa będzie jawna – poinformowała PAP sekcja prasowa tego sądu.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz Waltz wydała w środę decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości współtworzone przez m.in. Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy. W czwartek rano Stowarzyszenie Marsz Niepodległości złożyło w Sądzie Okręgowym w Warszawie odwołanie od decyzji prezydent Warszawy.

Jeszcze w środę podczas konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz ocenił, że nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, żeby organizowany przez jego stowarzyszenie Marsz Niepodległości się nie odbył. Wiceprezes tego stowarzyszenia Witold Tumanowicz zaznaczył, że w ostateczności odbędzie się marsz na zasadzie zgromadzenia spontanicznego.

Również w środę w związku z decyzją prezydent Warszawy o zakazie Marszu Niepodległości doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego ustalono – jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski – że zostanie zorganizowany „wspólny biało-czerwony marsz”, który będzie miał charakter uroczystości państwowej; organizacją marszu, który będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta Dudę, zajmie się rząd. (PAP)