Wideoczaty Facebooka szpiegują użytkowników? Facebook: „Możemy wykorzystać fakt, że wykonujesz wiele połączeń wideo”

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pxhere.com
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pxhere.com

W Stanach Zjednoczonych po raz kolejny rozgorzała dyskusja na temat tego, czy media społecznościowe szpiegują swoich użytkowników. Wszystko za sprawą nowych urządzeń do wideokomunikacji, które wprowadził popularny serwis Facebook.

Facebook to jedna z firm, która ma ogromne problemy w związku z naruszaniem prywatności swoich użytkowników. Ogromne naruszenie bezpieczeństwa pozwoliło hakerom w tym roku ukraść dane osobowe z 29 milionów kont Facebooka.

Następny był skandal z Cambridge Analytica, który ujawnił dane około 87 milionów użytkowników Facebooka bez ich zgody. Eksperci ds. Prywatności twierdzą, że przy każdym urządzeniu inteligentnym konsumenci muszą wiedzieć, jakie informacje są gromadzone i aktywnie zarządzać tymi danymi.

 

Facebook udostępnił więcej szczegółów na temat zabezpieczeń prywatności i bezpieczeństwa, które firma technologiczna wprowadziła. Jakie informacje zbiera portal? Facebook deklaruje, że firma technologiczna nie będzie słuchać, przeglądać ani przechowywać treści rozmów wideo na portalu.

Portal społecznościowy twierdzi, że przetwarza dane, takie jak częstotliwość i długość połączeń, ale nie to, co w nich mówimy. „Na przykład możemy wykorzystać fakt, że wykonujesz wiele połączeń wideo, aby dostosować reklamy, które widzisz” – informuje pracownik portalu.

Czat wideo jest powiązany z Messengerem, informacje o tym, jak często korzystasz z funkcji lub aplikacji, mogą być używane do kierowania reklam poza portal, tak jak w głównej sieci społecznościowej lub na Instagramie.

facebook.com