Włochy obniżają dzienne stawki dla imigrantów. Matteo Salvini ogłosił nowe zasady pobytu w ośrodkach

Matteo Salvini. Foto: PAP/EPA
Matteo Salvini. Foto: PAP/EPA

Zgodnie z zapowiedziami włoskie MSW obniża wydatki na pobyt migrantów i zmienia zasady ich pobytu w ośrodkach. Zamiast obecnej sumy 35 euro dziennie na osobę kwota ta będzie wynosić od 19 do 26 euro – ogłosił w środę szef resortu, wicepremier Matteo Salvini.

Salvini przedstawił nowe zasady dotyczące pobytu i utrzymania migrantów po tym, gdy Senat uchwalił w środę przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dekret w sprawie bezpieczeństwa i imigracji. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami migranci, którzy popełnią przestępstwa, będą deportowani z Włoch.

Jak ogłosił minister, tylko migranci objęci ochroną międzynarodową będą mieli prawo do świadczeń na rzecz integracji. Ponadto mają zmienić się zasady funkcjonowania i finansowania ośrodków pobytu dla migrantów, które – jak ujawniły śledztwa – niekiedy były kontrolowane przez mafijne gangi.

„Ten, kto widział w imigracji szansę na dorwanie się do koryta, od dzisiaj jest na diecie” – oświadczył wicepremier Salvini. Podkreślił, że mafia sycylijska czy kalabryjska nie będą więcej przenikać do centrów pobytu, by czerpać z nich zyski. W ośrodkach – dodał – „pozostaną tylko prawdziwi ochotnicy”.

MSW zapewniło jednocześnie, że migranci przebywający w ośrodkach na nowych zasadach i przy redukcji kosztów ich pobytu będą mieli zagwarantowane „podstawowe usługi oraz poszanowanie ich godności zgodnie z regułami europejskimi”. Wszyscy otrzymają dach nad głową i wyżywienie, opiekę medyczną i sanitarną, kieszonkowe oraz kartę telefoniczną o wartości 5 euro.

Resort wyjaśnił, że w kwestii udzielania gościny będzie kierować się zasadą oszczędności w wydatkach także po to, by nie przeznaczać publicznych pieniędzy na integrację migrantów, którzy nie zostają potem we Włoszech i w większości przypadków nie otrzymują statusu uchodźcy.

Dlatego tylko uchodźcy będą mieli zapewnione lekcje języka włoskiego i kursy zawodowe.

Salvini oświadczył ponadto, że żadna decyzja dotycząca utworzenia ośrodków pobytu nie zostanie podjęta bez zgody burmistrzów.

Podsumowując uchwalone nowe zasady dotyczące polityki migracyjnej, szef MSW stwierdził: „W ciągu niewielu dni wprowadziliśmy porządek w dziedzinie, która czekała na to od 10 lat”.

„Wprowadziliśmy porządek, reguły, powagę i transparentność do polityki udzielania gościny, która stała się kupczeniem, niekontrolowanym biznesem, opłacanym przez podatników” – powiedział Matteo Salvini.

Obecnie w ośrodkach pobytu we Włoszech przebywa około 144 tysięcy migrantów.

(PAP)

6 KOMENTARZE

  1. Oj, oj!… To znowu pozarządowe organizacje będą miały pełne ręce roboty i będą zbierać datki na biednych niedożywionych uchodźców, od tych niedobrych Europejczyków/chrześcijan i innych białych? Już nie wspomnę o wielkiej akcji propagandowej wielu „altruistów”!

  2. 35€ dziennie a ja do k.nędzy wydaje 15zlotych dziennie. Ja pierrrrr mam wszystkiego dosc.

  3. Tylko 35 euro? To nie opłaca się być uchodźcą! Trzeba bdzie znowu pchać się do germanistanu.

  4. utrzymanie jednego nieroba z afryki w europie kosztuje tyle ze w afryce za te pieniadze mozna by cala wioske wyzywic!

Comments are closed.