Afera szpiegowska w Austrii! Pułkownik zdradzał Kremlowi tajne informacje wojskowe. Szefowa MSZ odwołuje wizytę w Moskwie

A jeszcze niedawno Władimir Putin tańczył na weselu szefowej austriackiego MSZ. Fot. PAP
A jeszcze niedawno Władimir Putin tańczył na weselu szefowej austriackiego MSZ. Fot. PAP

Austriacki pułkownik przez wiele lat szpiegował na rzecz Rosji – ta informacja wstrząsnęła rządem w Wiedniu. Szefowa MSZ Karin Kneissl odwołała planowaną w grudniu wizytę w Moskwie.

Jak informuje dziennik „Kronen Zeitung” obecnie emerytowany wojskowy miał działać na rzecz Moskwy już od lat 90. Nieprzerwanie dostarczał tajne informacje, aż do 2018 roku, kiedy to zakończył służbę.

Za donoszenie Rosjanom miał otrzymywać około 300 tysięcy euro.

„Takie sytuacje, niezależnie od tego, czy dochodzi do nich w Holandii czy Austrii, nie poprawią relacji między Rosją a Unią Europejską” – mówił kanclerz Austrii Sebastian Kurz, który wstępnie potwierdził, iż podane przez dziennikarzy informacje są prawdziwe.

Obecnie szef rządu zwołał pilną naradę ministrów ws. między innymi wydalenia z kraju rosyjskich dyplomatów. Pewne jest, że na rozmowy wezwany został rosyjski szef misji dyplomatycznej Igora Nikitina.

Kurz oraz minister obrony Mario Kunasek potwierdzili, że prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie skandalu.

Kunasek podkreślił, że władze austriackie kilka tygodni temu otrzymały sygnał o „wycieku informacji” od służb wywiadowczych zaprzyjaźnionego kraju. Kontrwywiad wojskowy (Abwehramt) ustalił tożsamość podejrzanego i przeprowadził z nim rozmowy; zdeponowany przez niego sprzęt, w tym laptop, jest obecnie badany.

Według ministra obrony na razie nie wiadomo, czy chodzi o odosobniony przypadek. Podkreślił, że należy wzmocnić zabezpieczenia w Austrii, w tym w podlegającym mu resorcie.

źródło: PAP / Wolność24.pl

2 KOMENTARZE

  1. Aj waj wielkie mycyje.W samym USraelu 15% wyższych wojskowych to płatni patrioci koszerni.A tu nagle mała Austria dostała niewielką szansę dorównać Polinowi.Choćby w 5 %.Przynajmniej wiadomo komu donosił,bo u nas,zwłaszcza „nasi”politycy, robią to w zależności od dnia tygodnia.O mendiach nawet nie wspomnę.Za to patriotyzmem sobie d..y wycierają na okrągło.A co jeden to większy bohater.

Comments are closed.