Jak opóźnić starzenie i zapobiegać nowotworom? Dodawaj ten pierwiastek do kawy, herbaty lub wina. Naukowcy przekonują, że to działa

Kawa. Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay
Kawa. Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay

Naukowcy z Niemiec przekonują, że ten pierwiastek w połączeniu z popularnymi produktami spożywczymi może zahamować proces starzenia. Chodzi o cynk, który w połączeniu z kawą, herbatą, winem lub czekoladą może aktywować proces molekularny chroniący organizm przed stresem oksydacyjnym, a tym samym przed szybszym starzeniem się.

Naukowcy na łamach pisma „Nature Chemistry” informują, że cynk połączony na przykład z czekoladą, kawą, herbatą czy winem, następuje aktywacja grup hydrochinonowych występujących w polifenolach.

W ten sposób powstaje naturalna ochrona przed ponadtlenkami, nieorganicznymi związkami chemicznymi o charakterze soli, które należą do wolnych rodników.

Ponadtlenki wpływają szkodliwie na białka i lipidy, a także na nasz materiał genetyczny zawarty w podstawowym zespole chromosomów, przez co mogą przyspieszać proces starzenia się oraz przyczyniać się do rozwoju chorób, m.in. nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych jak choroba Alzheimera, parkinsona, stwardnienie rozsiane czy rdzeniowy zanik mięśni.

W pojedynkę hydrochinon nie jest w stanie rozłożyć ponadtlenków. Jeśli jednak połączymy go z cynkiem, powstaje kompleks imitujący dysmutazę ponadtlenkową, enzym chroniący komórki przed uszkodzeniami wynikającymi ze stresu oksydacyjnego – tłumaczą naukowcy.

„Być może cynk będzie w przyszłości dodawany do produktów naturalnie zawierających hydrochinony, takich jak czekolada, kawa czy herbata. Dodanie alkoholu do tego tandemu niwelowałoby jednak jego pozytywne działanie” – komentuje autorka analizy dr Ivana Ivanovi-Burmazovi z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg.

Źródło: PAP