Małżeństwo wyłudziło 38 mln zł zwrotu podatku VAT. Oboje zostali zatrzymani przez ABW

Akcja ABW. Fot. ABW
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Fot. ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała małżeństwo, które wyłudzało podatek VAT przy fikcyjnym obrocie sprzętem elektronicznym i prało w ten sposób uzyskane pieniądze – dowiedziała się w piątek PAP. Straty Skarbu Państwa szacowane są na kwotę ponad 38 mln zł.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził PAP zatrzymania i podał, że funkcjonariusze lubelskiej delegatury ABW dokonali ich w środę w jednej z miejscowości woj. lubelskiego.

Agenci ABW przeszukali mieszkanie zatrzymanych oraz siedzibę spółki, przez którą miało dochodzić do wyłudzeń VAT; zatrzymali też laptopy, telefony i nośniki pamięci oraz dokumentację bankową i finansowo-księgową firmy kierowanej przez małżeństwo.

„Zatrzymany przez agentów Rafał C. od października 2012 do lutego 2014 r. miał zajmować się fikcyjnym obrotem sprzętem elektronicznym po to, by otrzymać zwrot podatku VAT. Jego żona Elżbieta C. pomagała mężowi w legalizacji pieniędzy wyłudzonych ze zwrotu podatku” – powiedział PAP Żaryn.

Prokuratura Regionalna w Lublinie zabezpieczyła na poczet przyszłych kar dwie nieruchomości należące do małżeństwa. Śledczy podejrzewają, że kupiono je za pieniądze pochodzące z wyłudzeń podatkowych. Zarzucono im poświadczanie nieprawdy, niekorzystne rozporządzanie mieniem i pranie pieniędzy; na wniosek prokuratury sąd zdecydował o aresztowaniu obojga na trzy miesiące – powiedział PAP rzecznik.

Według śledczych sprawa będzie rozwijać się, niewykluczone są kolejne zatrzymania w tym śledztwie.(PAP)

4 KOMENTARZE

  1. patologiczny vat rodzi patologie co to za wymysl zeby panstwo zwracalo podatek?

  2. Znajac zycie sprzedawali elektronike na wschod i dostawali zwroty. Mogli wysylac towar za ktory ktos nie zaplacil VAT wczesniej i to mogla byc ich winna. Urzedy dzialaja zeby cos zajac nie patrzac czy ktos jest winny. Areszt wydobywczy na poczatek, zeby ich zlamac. Bo ciezko powiedziec ze beda mataczyc po 5 latach od zakonczenia dzialalnosci. Zawsze jedyna przeslanka zagrozenie wysoka kara. Przy odecnych kodeksach tylko glupek bedzie prowadzil jakakolwiek dzialanosc w pl. zero i spolka skutecznie niszcza wolnosc gospodarcza.

  3. Rabować złodzieja to też grzech ale w socjaliźmie trudno nie pohamować się z sympatią dla takich działań:):):):):)

Comments are closed.