TVN ma poważny problem. KRRiT pyta prokuraturę o udział stacji w „urodzinach Hitlera”. Kto zapłacił 20 tysięcy za te wygłupy?

Kto zapłacił 20 tys. za urodziny Hitlera?
Kto zapłacił 20 tys. za urodziny Hitlera?

W związku z publikacją portalu wPolityce.pl na temat „obchodów urodzin Hitlera”, członkowie KRRiT zwrócili się do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach z wnioskiem o przedstawienie informacji dotyczących ustaleń prokuratury w sprawie udziału TVN w wydarzeniach będących przedmiotem śledztwa.

W czwartek portal wPolityce.pl napisał o kulisach śledztwa związanego z wyemitowanym w styczniu przez „Superwizjer” TVN materiałem ukazującym „obchody urodzin Adolfa Hitlera”.

Z zeznań organizatora „urodzin” Mateusza S., do których dotarł portal, wynika, że cała impreza została zamówiona przez tajemniczych mężczyzn i była maskaradą, za którą zapłacono jej organizatorowi 20 tys. zł.

Zleceniodawcy mieli mieć jednak jeden warunek, by na „urodziny” zaprosić Annę Sokołowską – według portalu to w rzeczywistości dziennikarka „Superwizjera” i współautorka reportażu Anna Sobolewska.

Do doniesień portalu odniosła się w czwartek na konferencji w Sejmie rzeczniczka PiS Beata Mazurek, mówiąc, że „w tle pojawia się pytanie o intencje tego programu, który został wyemitowany przez TVN”.

„Chciałabym publicznie zapytać, czy TVN zapłacił za zorganizowanie tego materiału, czy ludzie nagłośniający ten temat, manipulując przy nim przy okazji, byli świadomi szkód jakie wyrządzali Polsce i Polakom; kto podejmował decyzję o emisji tego programu.

A przede wszystkim, dlaczego ten program został wyemitowany po siedmiu miesiącach, kiedy mieliśmy kryzys w relacjach polsko-izraelskich i jakie jest stanowisko dziś TVN-u, kiedy na jaw wychodzą te szokujące fakty” – pytała Mazurek.

W piątek w tej sprawie wypowiedziała się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. „W związku z publikacją 8.11.2018 r. na portalu wPolityce.pl artykułu – Znamy kulisy śledztwa w sprawie +urodzin Hitlera+. W tle tajemniczy zleceniodawcy, duże pieniądze i dziennikarka TVN – członkowie KRRiT zwrócili się do prokuratury Okręgowej w Gliwicach z wnioskiem o przedstawienie informacji dotyczącej ustaleń Prokuratury w sprawie udziału nadawcy audycji (Spółki TVN SA) w wydarzeniach będących przedmiotem śledztwa” – poinformowano na stronie internetowej KRRiT.

Chodzi o materiał „Superwizjera” TVN ze stycznia tego roku, który ujawnił wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych. Na nagraniach, które zostały zarejestrowane ukrytą kamerą, pokazano m.in. zorganizowane w maju 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego „obchody” 128. urodzin Adolfa Hitlera.

Materiał pokazywał m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać było też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Po publikacji materiału „Superwizjera” prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił prokuratorowi regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa tej sprawie. Wszczęła je Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

W czwartek na konferencji prasowej prokurator generalny Zbigniew Ziobro odniósł się do informacji ujawnionych tego samego dnia przez portal wPolityce.pl, potwierdzając, że jednym z badanych wątków śledztwa ws. „urodzin Hitlera” jest sprokurowanie tego zdarzenia za pieniądze.

Także rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w czwartek PAP, że wstępna weryfikacja uprawdopodobniła wersję o przekazaniu pieniędzy podejrzanemu Mateuszowi S., którego ABW zatrzymała po emisji reportażu „Superwizjera” TVN w styczniu.

Redakcja „Superwizjera” TVN wydała w czwartek oświadczenie, w którym kategorycznie zaprzecza, aby jakikolwiek członek ekipy TVN biorącej udział w realizacji reportażu „Polscy neonaziści” przekazał jakiekolwiek pieniądze Mateuszowi S. ps. Sitas lub komukolwiek, kto brał udział w organizacji urodzin Adolfa Hitlera w lesie w okolicy Wodzisławia Śląskiego.

„Powielanie takich informacji narusza dobra osobiste autorów reportażu oraz stacji TVN. W związku z tym rozważamy podjęcie kroków prawnych” – podkreśliła redakcja.

Nczas.com/ PAP

19 KOMENTARZE

 1. żadna praca nie hańbi. jeśli aktorom zapłacili za ten program to mogli nawet i bawić się tam i kałem i będą niewinni. równie dobrze trzeba zamknąć wszystkie filmy, teatry, itd.

  czyli jedynym winnym jest tu oczywiście TVN.

 2. Już dawno ta żydowska stacja TVN powinna dostać po kieszeni za szerzenie kłamstw i manipulacji. Może wreszcie nadszedł czas ,że się do nich dobiorą.

 3. Wystarczy wyłączyć TVN i problem „polskiego nazizmu” przestaje istnieć. Tacy zaniepokojeni, a na marsze nazioli w Berlinie na urodziny Hessa jakoś nie reagowali. Tam nie ma dla nich problemu? Zakłamane gnoje!!

 4. Kara (jeżeli wina zostanie udowodniona) powinna być adekwatna do szkody na wizerunku jaki poniosła Polska. Ale myślę że wątpię czy majątek TVN wystarczy?

  • Dożywotni zakaz wykonywania zawodu dla redaktorstwa w pierwszej kolejności.
   Oficjalne przeprosiny wystosowane w ogólnopolskich i zagranicznych dziennikach.
   Kara finansowa tak duża ażeby w tej zakłamanej stacji się pos…ali, najlepiej na cele związane z promocja Polski żeby ich dodatkowo pocisnąć.

 5. Co to ma za znaczenie kto za to zapłacił? Jak jest idiotą to nie płaci za takie pajacowanie. Każdy ośmiesza się na własną odpowiedzialność – Chcącemu nie dzieje się krzywda. A co niby Ruch Narodowy odpowiada za tych sebikxo-klaunów w lesie? Narodowy socjalista Winnicki wydał rozkaz żeby zrobić imprezę w lesie? Oczywiście, że nie – ani On ani nikt z Ruchu Oarodowego W mojej cywilizacji nie stosuje się odpowiedzialności zbiorowej. Jeszcze zamykają tych błaznów więzieniu – to już jest szczyt głupoty.

  • edit – ani On ani nikt z Ruchu Narodowego W mojej cywilizacji nie stosuje się odpowiedzialności zbiorowej. Jeszcze zamykają tych błaznów więzieniu – to już jest szczyt głupoty.

 6. 1. Albo facet zrobił to serio – wtedy jest neonazistą. Albo zrobił to za pieniądze – wtedy jest idiotą. Tak czy tak – nie ma co robić z niego świetlanej postaci.
  2. Nie ma najmniejszego powodu, aby cmokać z zachwytu nad ogłoszoną przez niego wersją o płatnej prowokacji – jakie ma na to dowody? Co znaczy jego słowo, biorąc pod uwagę dotychczasowy życiowy dorobek tego geniusza polskiej myśli narodowej?
  3. Dlaczego przypomniał sobie o tajemniczych mocodawcach dopiero teraz, a nie w styczniu – 10 miesięcy po rozpoczęciu sprawy? Czy nie jest to tylko sprokurowana na chybcika linia obrony „(to nie ja – kolega!”, „jak cię złapią na gorącym uczynku za rękę – wtedy krzycz, że to nie twoja ręka”).
  Co do Beaty Mazurek – nie jest mnie w stanie niczym zadziwić. Ani tym, że jako samozwańczy rzecznik prezydium Sejmu ogłasza nałożenie kar finansowych na posłów (dlaczego ona, a nie marszałek Sejmu albo pani Gienia z kiosku za rogiem?), ani tym, że widząc człowieka kopanego brutalnie przez kilku zbirów powiedziała „Nie pochwalam, ale rozumiem ich zachowanie”. Wydawania przez nią odgłosów twarzoczaszką jest równie znaczące, co chlapanie krowiego łajna na polnej drodze.

 7. TVN to taki strazak ktory zanim zacznie gasic najpierw sam musi podpalic.
  Nie oni jedni. Dokladnie tak samo wydaje sie dzialac wspolczesny tzw antysemityzm.

 8. Socjalizm w odmianie narodowej czy międzynarodowej zawsze będzie tylko debilną teorią dla głąbów i zwyrodnialców.

 9. wystarczy back out dla sygnału na ziemnie i z satelity mam wątpliwość co do włascicieli stacji dane są niedostępne dla odbniorców niby amerykańskie

 10. Członkowie ekipy tvn przekazali pieniądze znajomemu, a ten skontaktował się z tymi pajacami od urodzin. Proste, oświadczenie tvn jest prawdziwe.

Comments are closed.