Demokraci wygrali wybory dzięki kobietom i głosom kolorowej ludności USA. Zobacz, jak głosowali Amerykanie [INFOGRAFIKA]

wybory w USA fot. Twitter

Partia Demokratyczna zawdzięcza zwycięstwo w wyborach głosom młodszych wyborców, kobiet oraz kolorowym obywatelom USA. Tak wynika z analizy ankiet Exit Polls, przeprowadzonej przez Pew Research Center.

Badacze przeanalizowali wyborców pod kątem rasy, płci i edukacji. Okazało się, że różnice w poszczególnych w preferencjach wyborczych, w zależności od tego czy głosujący jest biały czy nie, jest mężczyzną czy kobietą,jaki jest jego wiek, a także od tego jakie jest jego wykształcenie, są ogromne.

Wyniki wyborów z podziałem na rasę:

Na Demokratów zagłosowało 90% czarnoskórej ludności, 77% Azjatów, 69% Latynosów i 44% białych mieszkańców USA. Poparcie dla Demokratów pośród ludności kolorowej jest kluczowym czynnikiem decydującym o ich wyborczym sukcesie. W oczy rzuca się ogromne poparcie wśród czarnych. Poparło ich 88% murzyńskich mężczyzn i 92% murzyńskich kobiet. Istotne jest także poparcie Latynosów, którzy stanowią najszybciej rozwijającą się populację w USA.

wynik wyborów ze względu na płeć, rasę i poziom edukacji fot. Pew Research Center

Wyniki wyborów ze względu na płeć:

Na Demokratów zagłosowało 59% kobiet i 47% mężczyzn. Demokraci zyskali 39% poparcia pośród białych mężczyzn. Wśród białych kobiet poparcie rozłożyło się niemal dokładnie po połowie.

Wyniki wyborów ze względu na wykształcenie

Pośród osób które ukończyły co najmniej college Demokraci zdobyli 59% poparcie. W grupie z niższym wykształceniem poparcie rozłożyło się niemal dokładnie po połowie. Demokraci zyskali 53% poparcia pośród białych z wyższym wykształceniem i 37% pośród tych, którzy takiego wykształcenia nie mają.

Wyniki wyborów ze względu na wiek

To co rzuca się w oczy to fakt, iż im młodsza grupa wiekowa, tym większe poparcie dla Demokratów. 67% wyborców w grupie wiekowej 18-29 oddało na nich głos. W grupach wiekowych powyżej 45 roku życia poparcie rozłożone jest niemal równo po połowie.

wynik wyborów ze względu na wiek fot. Pew Research Center

Biorąc pod uwagę wyniki wyborów, a także procesy społeczne zachodzące w amerykańskim społeczeństwie można zaryzykować tezę, że w najbliższych latach Demokraci będą mieli coraz większe szanse na zwycięstwo. Ameryka skręca w lewo i widać to w poparciu dla takich lewicujących kandydatów jak Bernie Sanders. Przyspieszy to proces utraty przez USA statusu światowego supermocarstwa na rzecz Chin.

Źródło: Pew Research Center

19 KOMENTARZE

 1. Nieprawda!!! Zawsze ta sama spiewka! Te same syjonistyczno- sorosowe oszczerstwa !!!A prawda jest taka :myslacy wyksztalceni LUDZIE glosowali na Trumpa i republikanow! A czarna niepismienna i przestepcza holota przewaznie skupiona w wielkich miastach glosowala na demokratow i tego Obambe! potomka jakis ludozercow z Kenii

 2. W Ameryce ludzie maja ten przywilej ze glosujac na prawice mozna ale nie trzeba jednoczesnie popierac opetancow jak w Polsce.

 3. Kolego, malo wiesz ?!Polin czy Usrael wsio ryba! i tu i tam rzadzi ta sama partia : rzydowska!!

  • idz do lasu swastyki rysować to udowodnisz swoją wolnorynkowość i prawicowość

 4. patrzac na te procenty, to 300mln glosowalo na demokratow, a tylko 20mln na republikanow, a i tak Trump czuje sie dobrze.

 5. Patrząc po wynikach, to non-college mają więcej oleju w głowie niż ci z wyższym wykształceniem, co w sumie nie dziwi bo uniwersytety tam to skupiska lewactwa. Tak samo to że czarni latynosi i kobiety głosują za socjalizmem, dziwne natomiast jest że 77% azjatów też. Przy tych statystykach można zaryzykować stwierdzenie że w przyszłości przy poważniejszym kryzysie może dojść do podziału kraju na dwa państwa.

  • Kolektywizm i posłuszeństwo wobec władzy są silnie zakorzenione w azjatyckiej kulturze.

 6. To partia demokratyczna wygrała te wybory? Nowych, dziwnych rzeczy dowiaduje się na tym portalu.

 7. Niech Repy dalej mowia o tym jak to deportuja Murzynom i Latynosom ich ziomkow to napewno na nich zaglosuja…taaa…

  • No tak powinni mówić, wpuścimy wszystkich jak leci i zrobimy burdel jak w europie.

   • Gdyby Repy mowily glosem Rona Paula (legalizacja nielegalow ale zero zasilkow i dlugi czas oczekiwania i srogie warunki wstepne na obywatelstwo), a nie Trumpa (mury, deportacje milionow ludzi, strzelanie na granicy, itp.) to mogliby liczyc na glosy co madrzejszych Latynosow i Murzynow (bo duza czesc ma w rodzinie albo wsrod kumpli nielegalow). Dlatego Ron Paul mial zawsze w prawyborach wiecej glosow mniejszosci niz np. Romney.
    A glosow Bialych i tak nie straca bo majac do wyboru imigracje bez zasilkow Repow, albo imigracje z zasilkami Demow…wybor bedzie dla nich prosty (partie trzecie sa zupelnie w USA nieznane).

    P.S. Ja nie jestem zwolennikiem Repow (wole oczywiscie Partie Libertarianska), ale gdybym byl Repem to bym wlasnie tak zrobil. W przeciwnym wypadku Demokraci beda od teraz wygrywac raz za razem bo nawet pro-kapitalistyczni Latynosi beda na nich glosowac z czysto „ludzko-rodzinnych” pobudek.

    • Rozsądnie piszesz, ale „to mogliby liczyc na glosy co madrzejszych Latynosow i Murzynow ” tu mam wątpliwości, te grupy nie słyna z inteligencji i są największymi biorcami socjalu.

     P.S Też wolałbym Rona Paula zamiast Trumpa, ale tłuszcza ma dzisiaj tak nas..ne we łbie że to chyba nie możliwe.

     • Czesc nawet przy obecnej polityce Repow jednak na nich zaglosowala. Tak wiec zmiana polityki imigracyjnej moglaby im przyprawic dodatkowe 5-10% glosow tych grup. Nie kazdy Murzyn to komuch, jak i nie kazdy Bialy to wolnosciowiec…

 8. W kwestii prawdy:
  Demokraci wygrali w wybory do Izby Reprezentantów
  Republikanie wygrali w Senacie

  Izba Reprezentantów + Senat = Kongres USA
  Jest wzorcowy remis

  Prawda taka jest – redaktorku.

 9. Jak zwykle murzyni i katolicy za socjalizmem. Ten katolicyzm to prawdziwe przeklenstwo.

  • wiekszosc katolikow w usa to latynosi, biali protestanci glosowali na republikanow

Comments are closed.