Demokraci wygrali wybory dzięki kobietom i głosom kolorowej ludności USA. Zobacz, jak głosowali Amerykanie [INFOGRAFIKA]

wybory w USA fot. Twitter

Partia Demokratyczna zawdzięcza zwycięstwo w wyborach głosom młodszych wyborców, kobiet oraz kolorowym obywatelom USA. Tak wynika z analizy ankiet Exit Polls, przeprowadzonej przez Pew Research Center.

Badacze przeanalizowali wyborców pod kątem rasy, płci i edukacji. Okazało się, że różnice w poszczególnych w preferencjach wyborczych, w zależności od tego czy głosujący jest biały czy nie, jest mężczyzną czy kobietą,jaki jest jego wiek, a także od tego jakie jest jego wykształcenie, są ogromne.

Wyniki wyborów z podziałem na rasę:

Na Demokratów zagłosowało 90% czarnoskórej ludności, 77% Azjatów, 69% Latynosów i 44% białych mieszkańców USA. Poparcie dla Demokratów pośród ludności kolorowej jest kluczowym czynnikiem decydującym o ich wyborczym sukcesie. W oczy rzuca się ogromne poparcie wśród czarnych. Poparło ich 88% murzyńskich mężczyzn i 92% murzyńskich kobiet. Istotne jest także poparcie Latynosów, którzy stanowią najszybciej rozwijającą się populację w USA.

wynik wyborów ze względu na płeć, rasę i poziom edukacji fot. Pew Research Center

Wyniki wyborów ze względu na płeć:

Na Demokratów zagłosowało 59% kobiet i 47% mężczyzn. Demokraci zyskali 39% poparcia pośród białych mężczyzn. Wśród białych kobiet poparcie rozłożyło się niemal dokładnie po połowie.

Wyniki wyborów ze względu na wykształcenie

Pośród osób które ukończyły co najmniej college Demokraci zdobyli 59% poparcie. W grupie z niższym wykształceniem poparcie rozłożyło się niemal dokładnie po połowie. Demokraci zyskali 53% poparcia pośród białych z wyższym wykształceniem i 37% pośród tych, którzy takiego wykształcenia nie mają.

Wyniki wyborów ze względu na wiek

To co rzuca się w oczy to fakt, iż im młodsza grupa wiekowa, tym większe poparcie dla Demokratów. 67% wyborców w grupie wiekowej 18-29 oddało na nich głos. W grupach wiekowych powyżej 45 roku życia poparcie rozłożone jest niemal równo po połowie.

wynik wyborów ze względu na wiek fot. Pew Research Center

Biorąc pod uwagę wyniki wyborów, a także procesy społeczne zachodzące w amerykańskim społeczeństwie można zaryzykować tezę, że w najbliższych latach Demokraci będą mieli coraz większe szanse na zwycięstwo. Ameryka skręca w lewo i widać to w poparciu dla takich lewicujących kandydatów jak Bernie Sanders. Przyspieszy to proces utraty przez USA statusu światowego supermocarstwa na rzecz Chin.

Źródło: Pew Research Center

Comments are closed.