Sonda Parker Solar Probe przeleciała obok Słońca. Ustanowiła dwa rekordy [VIDEO]

sonda Parker Solar Probe fot. Twitter
sonda Parker Solar Probe fot. Twitter
REKLAMA

Sonda Parker Solar Probe osiągnęła tzw. peryhelium 5 listopada kiedy przeleciała zaledwie 24 mln km od Słońca. Peryhelium to punkt na orbicie ciała niebieskiego lub sztucznego satelity obiegającego Słońce, znajdujący się w miejscu największego zbliżenia obu ciał.

Dzięki temu sonda Parker Solar Probe ustanowiła rekord i osiągnęła najmniejszy dystans do Słońca w historii eksploracji Układu Słonecznego przez człowieka.

REKLAMA

W tym samym dniu sonda ustanowiła rekord prędkości jaką osiągnął zbudowany przez ludzkość statek kosmiczny. Od 5 listopada wynosi on 343.112 km/h.

W momencie przelotu, specjalnie zaprojektowana część sondy Parker Solar Probe zwrócona w kierunku Słońca, tzw. osłona termiczna (Thermal Protection System), rozgrzała się do około 438 stopni Celsjusza. Dzięki osłonie termicznej temperatura wewnątrz sondy, gdzie znajdują się instrumenty pomiarowe i służące do komunikacji z Ziemią, wynosi około 25 stopni Celsjusza.

Przy najbliższym z zaplanowanych przelotów temperatura osłony ma wzrosnąć do 1370 stopni Celsjusza. Sonda będzie znajdować się wówczas w odległości zaledwie 6,2 mln km od powierzchni Słońca i przemieszczać się z prędkością 692 018 km/h. Zgodnie z planem misji Parker Solar Probe ma to nastąpić w 2024 roku.

W momencie przelotu wokół Słońca sonda nie komunikowała się z centrum kontroli lotów ale jej przelot odbywał się całkowicie automatycznie. Na pokładzie znajduje się specjalny system diagnostyczny, który określa stan sondy w czterostopniowej skali od A do D. 7 listopada sonda zaraportowała stan A co oznacza, że wszystkie systemy i urządzenia na jej pokładzie działają normalnie.

Źródło: NASA

REKLAMA