Tragedia w Turcji. 7 zabitych i ponad 25 rannych po wybuchu w bazie wojskowej [VIDEO]

Tragedia w Turcji. 7 zabitych i ponad 25 rannych/ Twitter
Tragedia w Turcji. 7 zabitych i ponad 25 rannych. / fot. Twitter

Co najmniej 7 ludzi poniosło śmierć, a 25 innych zostało rannych w piątek wskutek wybuchu w bazie wojskowej w tworzącej południowo-wschodni skraj Turcji prowincji Hakkari – poinformował w sobotę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Zabitych nazwał on „męczennikami”.

Przyczyn wybuchu nie sprecyzowano. Powołując się na ministerstwo obrony państwowa agencja Anadolu podała, że do „wypadku” w składzie amunicji doszło podczas strzelania z broni ciężkiej. Również Erdogan mówił o eksplozji w trakcie prowadzenia ognia artyleryjskiego.

Jak poinformował cytowany przez Anadolu minister obrony Hulusi Akar, także w nocy z piątku na sobotę miały jeszcze miejsce „niewielkie wybuchy” i kontynuowane jest gaszenie pożaru.

Baza leży w dystrykcie Semdinli, który graniczy z Iranem oraz z irackim Kurdystanem, gdzie ma swoją główną kwaterę zwalczana przez turecką armię Partia Pracujących Kurdystanu (PKK). Erdogan mówił w sobotę o zamiarze zniszczenia „gniazd terroru w północnym Iraku”.

Według Anadolu, tureckie lotnictwo „zneutralizowało” w sobotę w Iraku 15 terrorystów. Termin „zneutralizowany” oznacza zwykle zabity, ale bywa też stosowany wobec rannych bądź wziętych do niewoli.

(PAP)