Trzęsienie ziemi w nauce. Kilogram, amper, kelwin i molekuła będą zdefiniowane na nowo

Wzorzec kilograma Fot. Wikipedia CC 3.0 Autor: Greg L
REKLAMA

Naukowcy postanowili dokonać przeglądu Międzynarodowego Systemu Jednostek i w dniu 16 listopada 2018 r. spotkają się, żeby przegłosować nowe definicje kilograma, ampera, kelwina i molekuły zawarte w Międzynarodowym Systemie Jednostek (SI).

W spotkaniu udział weźmie aż 60 naukowców z różnych krajów.

REKLAMA

Jeśli dojdzie do uzgodnień, to zmiany wejdą w życie 20 maja 2019 r. Głosowanie odbędzie się na Konferencji Generalnej ds. Miar i Wag (CGPM) w Palais des Congrès w Wersalu, którą organizuje BIPM (Międzynarodowe Biuro Miar i Wag). Decyzja będzie oznaczać, że wszystkie jednostki SI zostaną zdefiniowane w kategoriach stałych, które opisują świat przyrody. Zapewni to przyszłą stabilność SI i otworzy możliwości zastosowania nowych technologii, w tym technologii kwantowych.

Ta decyzja oznacza zaprzestanie używania fizycznych obiektów do zdefiniowania jednostek miary. Kilogram, na przykład, jest obecnie definiowany jako masa Międzynarodowego Prototypu Kilograma, cylindra wykonanego ze stopu platyny-irydu przechowywanego w BIPM. Obiekt ten służył dobrze nauce i technice przez blisko 130 lat, ale jego stabilność w tym okresie można było potwierdzić jedynie przez porównanie z identycznymi kopiami, co jest trudnym procesem i potencjalnie niedokładnym.

Proponowana zmiana oznacza, że kilogram będzie zdefiniowany w postaci stałej Plancka – podstawowej stałej fizyki kwantowej, a więc będzie miał uniwersalne zastosowanie właściwe w każdym przypadku.

„Redefinicja układu SI jest przełomowym momentem postępu naukowego. Wykorzystanie fundamentalnych stałych, które obserwujemy w naturze jako podstawy dla ważnych pojęć, takich jak masa i czas, oznacza, że ​​mamy stabilne podstawy, dzięki którym możemy poszerzyć naszą wiedzę naukową, opracować nowe technologie i rozwiązać niektóre z nich, w tym największe wyzwania społeczne” – powiedział Martin Milton, dyrektor BIPM.

Nowe definicje będą dotyczyły 4 z 7 siedmiu podstawowych jednostek SI: kilograma, ampera, kelwina i molekuły oraz wszystkich jednostek pochodzących od nich, takich jak wolt, om i dżul.

Kilogram zostanie określony przez stałą Plancka (h)
Amper będzie określony przez elementarny ładunek elektryczny (e)
Kelwin będzie określony przez stałą Boltzmanna (k)
Molekuła zostanie określona przez stałą Avogadro (NA)

Chociaż rozmiar tych jednostek się nie zmieni (kilogram wciąż będzie kilogramem), cztery zdefiniowane ponownie jednostki zapewnią, że zestaw jednostek podstawowych SI będzie nadal stabilny i użyteczny. Zmieniona SI zachowa swoją przydatność, ułatwiając innowacje techniczne. Tak jak redefinicja z 1967 r. stanowiła podstawę technologii, która zmieniła sposób komunikowania się na całym świecie, poprzez GPS i Internet, nowe zmiany będą miały szeroki wpływ na naukę, technologię, handel, zdrowie i środowisko.

Źródło: Bureau International des Poids et Mesures

REKLAMA