Banksy został antysemitą. Za artystyczną krytykę Izraela

UWAGA! Tekst zdemonetyzowany!
CENZURA

Szanowny Czytelniku! Czytasz artykuł, w którym musieliśmy wyłączyć reklamy. Został on uznany za nienadający się do monetyzacji, zbyt kontrowersyjny, niepoprawny politycznie itd. Rozważ wsparcie Fundacji Najwyższy Czas, która pomaga utrzymywać nasz portal (KLIKNIJ)

Banksy, albo Robert Banks wg „The Guardian”, lub Robin Gunningham wg „The Mail on Sunday”, brytyjski artysta street art stworzył w londyńskim metrze plakat zapraszający do odwiedzenia wolnej Palestyny. I od razu został oskarżony o antysemityzm.

Plakat został odebrany jako przejaw potępienie Izraela oraz Żydów. Batia Ofer, żydowska filantropka i kolekcjonerka sztuki oskarżyła Bansky’ego o antysemityzm po tym, gdy zobaczyła jego najnowsze dzieło pt. „Odwiedź historyczną Palestynę”. Jej zdaniem satyra obraża i znieważa naród żydowski.

CENISZ SOBIE WOLNOŚĆ SŁOWA? MY TEŻ!

Środowisko skupione wokół pisma "Najwyższy Czas!" i portalu NCzas.com od lat stoi na straży konserwatywno-liberalnych wartości. Jeżeli doceniasz naszą pracę i nie chcesz pozwolić na to, aby w Internecie zapanowała cenzura – KLIKNIJ wesprzyj naszą działalność. Każda złotówka ma znaczenie!

Plakat przedstawia dzieci, które zniszczoną wojną wieżę strażniczą używają jako karuzeli, a scena wygląda jak parodia z parku rozrywki. Poza podpisem „Odwiedź historyczną Palestynę” dopisane jest: „Armii izraelskiej spodobało się tak bardzo, że nigdy nie wyjechali!”.

Motyw ten jest już znany z twórczości Banksyego. Wcześniej stworzył podobną karuzelę na murze odgradzającym Izrael od terytorium Palestyńczyków.

Plakat był rozdawany na londyńskim World Travel Market, podczas targów dla biur podróży.

Dzieło spodobało się za to Ruli Maayah, palestyńskiej minister turystyki, która uważa, że nie tylko koncentruje się na okupacji, ale mówi o pięknie Palestyny i zaprasza do jej odwiedzenia.

Prace Bansky’ego pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie. Używa on różnych technik do przekazywania swoich wiadomości, najczęściej humorystycznych lub związanych z polityką. Jego oryginalna forma sztuki ulicznej, łącząca ze sobą graffiti i charakterystyczną technikę szablonową oraz odważne i często bardzo ryzykowne umiejscowienie prac, zyskała uznanie.

Oczywiście uznanie międzynarodowej elity artystycznej jest motywowane głównie tym, że Banksy prezentuje lewicowy punkt widzenia na świat. Wiele jego prac jest jawną krytyką wolnego rynku i walką o tzw. „sprawiedliwość społeczną”.

Ta sprawa pokazuje stała metodę działania społeczności żydowskiej – każda krytyka pod adresem Izraela czy Żydów uznawana jest przez nich za antysemityzm.

Za onet.pl, Instagram, Wikipedia