Czy oni oszaleli? Ministerstwo przekonuje, że trzeba otworzyć szerzej granice Polski dla imigrantów! „Potrzeba 5 milionów osób”

Hindusi/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
Hindusi/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Brak pracowników na rynku pracy jest zagrożeniem dla polskiej gospodarki. Rozwiązaniem może być większe otwarcie rynku pracy na emigrantów zarobkowych – twierdzili uczestnicy debaty zorganizowanej w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

W debacie wzięli udział przedstawiciele pracodawców, urzędów pracy oraz MRPiPS.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że coraz częściej słyszymy o potrzebach pracodawców, którzy mają problemy ze znalezieniem pracowników. Dlatego – jak mówił – zmienia się także rola Urzędów Pracy. – Intencją naszego spotkania jest wypracowanie takiego modelu działania, w którym współpraca pracodawców z urzędami pracy będzie bardziej efektywna – powiedział Szwed.

Dyrektor Departamentu Pracy MRPiPS Ewa Flaszyńska wskazała, że w urzędach pracy zarejestrowanych jest blisko 950 tys. osób. Według niej są to osoby przede wszystkim trwale bezrobotne, bez doświadczenia zawodowego i kwalifikacji.

Mamy bardzo dużo osób niewykorzystanych na rynku pracy. Z drugiej strony mamy też pracodawców, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na konkretnych pracowników lub zgłaszają fakt, że po prostu tych pracowników w niektórych branżach brakuje – powiedziała Flaszyńska.

Katarzyna Niemyjska ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wskazała, że rozwiązaniem problemu niedoboru pracowników jest otwarcie rynku pracy na emigrantów zarobkowych. Zaznaczyła, że „problem ze znalezieniem pracowników dotyczy każdej branży, nie tylko budowlanki czy transportu”.

Zdaniem Niemyjskiej potrzebne są odpowiednie rozwiązania systemowe, które ułatwiłyby emigrantom zarobkowym przyjazd do Polski. – Otrzymujemy informacje, że dużo Ukraińców wyjeżdża już do pracy do Niemiec. Tam dostaje darmowe kursy językowe, pracodawcy dają tam możliwość przygotowania się do pracy, są szybsze zmiany kwalifikacji. Warto się tym zainspirować, bo niedobory na rynku pracy będą zagrożeniem dla polskiej gospodarki – oceniła Niemyjska.

Dodała, że Polska do 2050 r. „powinna przyjąć 5 mln emigrantów zarobkowych, by utrzymać taką skalę wzrostu gospodarczego, jaka jest obecnie”.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu Marzanna Skoczek wskazała, że tylko w tym roku rolnicy i sadownicy z terenu powiatu złożyli około 50 tysięcy wniosków o wydanie zezwolenia na prace sezonowe cudzoziemców. – Jesteśmy tym powiatem, który rejestruje najwięcej takich wniosków, zdecydowana większość dotyczy obywateli Ukrainy – podkreśliła Skoczek.

Zwróciła również uwagę, że pracodawcy, którzy zgłaszają się do urzędu pracy, oferują kandydatom zazwyczaj wynagrodzenie minimalne. – Za te stawki trudno znaleźć chętnych do pracy – oceniła Skoczek.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie Małgorzata Pliszka, powołując się na badania Work Service, podkreśliła, że z rynku pracy „można uzyskać jeszcze 2 mln osób biernych zawodowo”. Dodała, że „dzisiaj osoba bierna zawodowo to przede wszystkim kobieta po 50. roku życia albo osoba długotrwale bezrobotna”.

Nie wykorzystujemy w pełni potencjału, który drzemie w tych osobach. Często musimy długo przekonywać pracodawców, żeby zdecydowali się na zatrudnienie starszych pracowników, oni też najczęściej wracają do naszych rejestrów – wskazała Pliszka.

Spotkanie w MRPiPS odbyło się w ramach Europejskich Dni Pracodawców, które potrwają do 16 listopada.

Źródło: PAP

81 KOMENTARZE

 1. I jak teraz się czują ci wszyscy naiwniacy, którzy zagłosowali na pis bo obiecał nie wpuszczać imigrantów? Dupska bolą jak was Jaro ze swoim gangiem wydymał?

  • Potrzeba 5 mln imigrantów, bo niedługo parę mln Polaków znowu wyjedzie. Ja to wiem i oni to wiedzą, więc trzeba nowych gojów ściągać z Ukrainy, Białorusi a do tego łatwiejsze do manipulacji kultury z bliskiego wschodu i afryki, które jednym chórem opowiedzą się za zwiększeniem podatków Polakom i zwiększeniem socjalu i wsparcia dla imigrantów :)

    • Dlatego głosujmy na Donalda Tuska w przyszłych wyborach, zapowiedział powrót do polityki. Tylko sojusz z Niemcami na czele i wspólna europejska armia, którą zapowiedział Junecker, przegoni PIS do Izraela !

     • No tak, Aldono. Tylko PO otwarcie zapowiada wpuszczanie nachodzcow i dostosowanie sie do zyczen berlinskiej Adolfiny, czyli brukselskich przydzialow nawpuszcznych przez nich najgorszych odpadkow. A placic za to wszystko bedziesz m.in ty.
      Glosowanie na Tuska niczego nie zalatwia tylko poteguje problemy. Nie jest chyba zadna sofistyka domysl, ze gdy powroci do nas Tusk na bialym Timmermansie to momentalnie zapanuja u nas niemieckie porzadki.

     • Alusiu ależ ty masz demencje.
      Tusk kiedyś drwił w swoim spocie wyborczym, że Polacy będą wracać do kraju i zrobi tu drugą Irlandie.
      Oczywiście nie zrobił.

     • Cały czas powtarzam, że PiS, PO, PSL, Kukiz, itd. …. to jedna ch…era
      Kiedy wreszcie Polacy zrozumieją, że te partie co jakiś czas wymieniają się tylko stołkami i nie dadzą sobie zrobić krzywdy. Ten teatrzyk z opozycją, to jest właśnie dla naiwnych i tych, którzy nie mają prawdziwej wiedzy na temat tego, co się dzieje w Polsce. W sejmie nakrzyczą na siebie, a po wystąpieniach poklepują się po ramieniu i razem idą na wódkę. Czy my zawsze musimy wybierać „lepsze” zło?! Może wreszcie zacznijmy głosować na niezrzeszonych i mało popularnych kandydatów i nie traktujmy tego jak głos stracony. Kurczę, co ja mówię!!! Przecież nie ma demokratycznych wyborów, trochę mi się zagalopowało, a właściwie jakieś głupie marzenia mnie ogarnęły. Coś mi się wydaje, że szykuje nam się następna ustawka, PiS się już nachapał, to teraz czas ustąpić miejsce kolegom z PO. To już więcej niż pewne, że następne wybory wygra PO, Tusk zostanie prezydentem i…… będzie powtórka z rozrywki. Na to wychodzi, że Polacy lubią być dojeni i okradani ze wszystkich stron i afery też lubią. Zmieni się jedynie tylko to, że już nie żydom Polska będzie oddawana tylko znowu Niemcom i wszyscy będą zadowoleni… a może dojdzie do sprawiedliwego podziału…

  • Nie cierpię PIS-u i całej tej bandy czworga. Sprzedali kraj za judaszowe srebrniki i wprowadzają potajemnie państwo POLIN, wydając pod stołem paszporty żydom i innym cudzoziemcom tzw. „gojom” co będą na nich tyrać w ich nowym raju, czyli w Polsce.

  • „I jak teraz się czują ci wszyscy naiwniacy, którzy zagłosowali na pis bo obiecał nie wpuszczać imigrantów? ”
   Tak jest!
   Naiwniacy i durnie.
   Ale nie dlatego, ze zaglosowali na PiS, lecz ze uwierzyli jego wyborczej propagandzie.
   Bo kazda dazaca do wladzy partia obieca wszystko, aby tylko ludzie na nia zaglosowali.

 2. Trzeba wy…ć magdalenkowy POPIS, wziąć za ryj i wprowadzić kapitalizm.

  • Ja bym sie tak za bardzo nie ekscytowal cytatami Kisielewskiego wybranymi przez pana Michalkiewicza.
   Swymi innymi cytatami (juz nie wybranymi) Kisielewski dowiodl swojej piramidalnej niemal glupoty.

 3. W POPRZEDNICH LATACH WYGONILI Z POLSKI ….POLAKOW A TERAZ NA ICH MIEJSCE SCIAGAJA OBCE NACJE …A GDZIE OBIECANE POLACY WRACAJCIE….OJ ZA KLAMSTWA WYBORCZE PRZYDALA BY SIE GILOTYNA….CZ.W.P

 4. To znaczy, że PiSokomunistom 45 miejsce Polski w Rankingu Wolności Gospodarczej absolutnie nie przeszkadza, wolą sprowadzić stada dzikich z Bangladeszu niż radykalnie obniżyć podatki dla Polaków.

   • Hong Kong – pierwsze miejsce w rankingu wolności gospodarczej co przekłada się na PKB 59 tys USD na mieszkańca.

    Standardowa stawka podatku dochodowego wynosi 15 procent, a najwyższa stawka podatku od przedsiębiorstw wynosi 16,5 procent. System podatkowy jest prosty i skuteczny. Całkowite obciążenie podatkowe wynosi 13,9 procent całkowitego dochodu krajowego. W ciągu ostatnich trzech lat wydatki rządowe wyniosły 18,0% całkowitej produkcji (PKB), a nadwyżki budżetowe wynosiły średnio 2,9% PKB. Dług publiczny odpowiada równowartości 0,1 proc. PKB.

    heritage.org/index/country/hongkong

    • Pytałam o Rosję i Chiny.
     W HongKongu siła nabywcza mieszkańca jest o 30% niższa niż w Sztokholmie.

     • Ale mieszkaniec Hong Kongu jest 7.38 raza bogatszy niz mieszkaniec Sztokholmu. Odejmujac od tego 30% otrzymujemy 5.17. O tyle wiecej od Sztokholmczyka moze kupic mieszkaniec Hong Kongu.

     • Mieszkaniec Sztokholmu ma siłę nabywczą o 30% większą niż mieszkaniec HongKongu.
      Już nie wspomnę o tym że w HongKongu pół roku chodzi się w masce na twarzy.

     • W rankingu Szwecja zajmuje dopiero 15 miejsce czyli siła nabywcza Szweda jest o 30% niższa od Chińczyka z Hong Kongu.

      Ponadto Szwecja gdyby leżała na terytorium USA byłaby najbiedniejszym stanem w tym kraju.

 5. NA BOGA OBNIŻCIE PODATKI I DEREGULUJCIE RYNEK A NASZA EMIGRACJA WRÓCI W CIĄGU ROKU !!!! PRZYJADĄ BIZNESY, KAPITAŁ A Z NIMI LUDZIE !!!! BŁAGAM

  • Bzdura. W Rosji są niskie podatki i wolny rynek a żaden Polak nie emigruje do Rosji.

   • Rosja po 70 latach twojego debilnego socjalizmu zaczyna wszystko od początku.

    • JKM uważa że w ZSRS było lepiej niż w UE
     wykop.pl/link/3647229/janusz-korwin-mikke-stalin-byl-czlowiekiem-w-miare-racjonalnym/

     • Ale Depardieu już wyjechał z Rosji do islamskiej Algierii.
      rp.pl/Spoleczenstwo/180229911-Gerard-Depardieu-wyprowadza-sie-z-Rosji-Do-Francji-nie-wroci.html

  • Nie zgadzam sie, prawoskretny.
   Nawet gdyby podatki byly zerowe to emigracja nie wroci, tak jak na wyspy Bahama nie wraca emigracja z wysp Bahama.
   Emigracja wroci dopier wtedy, gdy zarobki beda wysokie i to, co z miesiecznej pensji pozostaje w kieszeni platnika podatkow pozwala na kupno, powiedzmy, 3 tys litrow paliwa.

   Albo prostszy przyklad:
   Zalozmy ze, przy dzisiejszych cenach, przecietna stopa podatku dochodowego w Polsce wynosi 99%, ale przeciety zarobek to milion €. Wtedy, po miesiacu, i tak w pieszeni pozostaje ci 10 tys € i w warunkach gigantycznego podatku zyjesz jak szejk.

   • Ale wysokie zarobki to lewactwo.
    Bastiat przecież pisał że niskie koszty pracy są dobre.

 6. Wypchnęli polaków, zostawili otwarte granice, ściągają Ukraińców, Gruzinów, żydów, muzułmanów …
  z czego część i tak ucieka na zachód bo nie chcą pracować a tam dają duży socjal za nieróbstwo
  więc potrzebują nowych i wciskają że do pracy
  PO, PiS, SLD … agentura UE, USA, Izraela, B;nai Brith …

  • Najgorsze że Polacy nie chcą wracać z lewackich krajów do Polski. Widocznie niskie koszty pracy są złe :)

   • Niskie płace są złe i nadmierny, zbędny rozrost biurokracji. Dlatego Polacy nie wracają. Jest jeszcze „parę”udogodnień dla ludzi pracujących i mających dzieci, o których urzędujący w Polsce nawet nie chcą wspominać. Wspominają za to bardzo chętnie o podatkach, które i tak są bardzo wysokie. Na wszystkim łupią Polaków, żadnych udogodnień a tylko same przeszkody. Dobrze o tym wiesz, że to jest OSZUSTWO! Myślisz, że to takie śmieszne? Nikogo nie bawi oprócz ciebie…Nie ma potrzeby sprowadzać obcej dziczy też o tym wszyscy wiedzą. Realizują tylko plan zagłady rdzennych Europejczyków. Wyjedź w końcu „ala” do swoich a nie podsuwaj Polakom „dobrych rad”. Myślisz, że tym sposobem szybciej osiągniesz więcej miejsca dla dziczy? Tyle jest dziczolandii na świecie, będziesz w swoim naturalnym środowisku:)

    • Skoro niskie płace są złe to znaczy że jesteś rusofobiczna? W Rosji pensja minimalna to 100 euro miesięcznie.

     • Jak zwykle kłamiesz lewacka patologio.

      Średnia pensja w Rosji wynosi 500 dolarów i ty byś jeszcze im sieknął z tej kwoty 80% haraczu :)

 7. Antypolskim zwierzętom głosującym na PIS trzeba by trwale odebrać prawo głosu.

 8. Prawiczkom marzy się druga Korea Północna z zamkniętymi granicami albo powrót do PRL i prześladowanie gejów.

  • Hong Kong – pierwsze miejsce w rankingu wolności gospodarczej co przekłada się na PKB 59 tys USD na mieszkańca.

   Standardowa stawka podatku dochodowego wynosi 15 procent, a najwyższa stawka podatku od przedsiębiorstw wynosi 16,5 procent. System podatkowy jest prosty i skuteczny. Całkowite obciążenie podatkowe wynosi 13,9 procent całkowitego dochodu krajowego. W ciągu ostatnich trzech lat wydatki rządowe wyniosły 18,0% całkowitej produkcji (PKB), a nadwyżki budżetowe wynosiły średnio 2,9% PKB. Dług publiczny odpowiada równowartości 0,1 proc. PKB.

   heritage.org/index/country/hongkong

    • Korea Północna twój wzór idealnego lewackiego państwa otoczonego drutem kolczastym i pełnym socjalistycznych obozów koncentracyjnych

  • A twoje „ala” marzenie to życie w pełnej rozpuście. Ale po co ci to? Żeby tylko popatrzeć? „ala” marzy kiedy wszelkiej maści dewianci będą prześladować normalnych hetero…Ha, ha! Prędzej piekło „ala” zamarznie i o tym też wiesz.

   • Rozumiem że idol prawiczków Putin – rozwodnik, truciciel i morderca jest lepszy ode mnie?
    wprost.pl/448714/Korwin-Mikke-do-Kowala-Gdyby-pan-sie-znal-na-kobietach-to-pan-by-wiedzial-ze-zawsze-sie-troszeczke-gwalci

 9. pracodawcy to sobie moga jechac do indii, albo pakistanu i tam swoje firmy otwierac, jak takie zapotrzebowanie maja na ludzi. Moze zaczeliby robic zrzute kasy i ksztalcic ludzi , Polakow w Polsce do roznych prac, specjalnosci i to bardziej precyzyjnie, a nie na odpierd..l.

 10. Nie brakuje żadnych pracowników, jest masa ludzi szukajacych pracy, jak nie wierzysz to idz do południa na rynek w jakimkolwiek mieście albo wsi i spytaj przechodnia, starego młodego, obojetne, w sprawie pracy, a przekonasz się że ludzie szukają pracy, i ZROZUMIESZ ŻE PIEROLONE ZYDOWSKO/KOMUNISTYCZNE SWINIE ROBIĄ WSZYSTKO ABY POZBYĆ SIĘ POLAKÓW Z POLSK!!!!!!!!

  • No to wyjezdżaj do Rosji i Chin – tam niskie podatki. W czym problem? Soros i Merkel zabrali Ci paszport i zabraniają wyjechać z lewackiej UE?

 11. @Polska Poddana – pryszczem na d…e lewackiego scierwa jest ta czesc polskiego spoleczenstwa, ktora charakteryzyje sie znajomoscia historii naszego kraja, kultura, patriotyzmem i chrzescijanska moralnoscia. By sie pozbyc tych Polakow z tymi cechami nalezy wypchnac ich z kraju, a na ich miejsce sprowadzic motloch z tzw.shit holes, ktorymi jest oczywiscie latwo manipulowac i wykorzystywac (modern slavery).Stoje za Twoim komentarzem i pozdrawiam.

  • A dokąd Polacy wyjeżdżają z kraju? Może do Rosji i Chin gdzie są niskie podatki?

 12. ” coraz częściej słyszymy o potrzebach pracodawców, którzy mają problemy ze znalezieniem pracowników”…,

  …którzy będą tyrać dzień i noc za miskę ryżu lub fasoli.

  • „Pracodawcy” mają wciąż rosnące niezaspokojone apetyty na kasę i ich apetyty nigdy nie będą zaspokojone. Ciągle im będzie mało. U nas nie ma żadnego kapitalizmu. Są tylko cwane, cyniczne bestie, które zrobią prawie wszystko dla kasy. Byle tylko biedniejszego i zależnego złupić. Przypomnijcie sobie jak po roku 89 zaczęli znikąd pojawiać się milionerzy. Z nieba im te miliony nakapały? Uczciwych, którzy dorobili się własną pracą, pomysłowością etc. jest bardzo niewielu. Na zachodzie majątki budowano rodzinne przez pokolenia. Nikt tak ludzi nie łupił jak u nas. Kolejna długa historia…Wystarczy trochę poczytać i porozmawiać z przymusowymi emigrantami-Polakami i połączyć fakty i wszystko będzie jasne. „Potrzeby pracodawców” to kolejne oszustwo, które ma na celu zasiedlanie naszego kraju obcą dziczą. Nic poza tym.

   • Przecież Zachód jest zły i lewacki. Powinnaś stawiać za wzór Rosję i Chiny gdzie majątków dorobili się KGBowcy jak Putin czy funkcjonariusze partii komunistycznej jak w Chinach.

 13. skala rozwoju gospodarczego Maowieckiego – czyli kolejny okres sprawozdawczy z rzędu średnia pensja w POPISlandii …. spadła !!!!!
  brawo wy

  • Emigruj do Putina – tam prawiczkowy raj i pensja minimalna 100 euro miesięcznie.

   • Emigruj do swojej socjalistycznej Wenezueli, nauczysz się szukania jedzenia na śmietniskach.

 14. Lokalnie działa układ zamknięty a teraz mamy układ centralny czyli bez zmiany (dobrej)

 15. 3 dni temu ktoś tu pierd… art, że za 70 lat średnia pensja w POPISlandii dogoni niemiecką ?
  jak niby skoro ona leci w dół przez imigrację i podatki ?????

  • Niemcy mają najsilniejszą gospodarkę na świecie bo są lewackie. Prawicowa Rosja i prawicowe Chiny nie potrafią nawet wyprodukować samochodu który się nie psuje. Dlatego JKM jeździ BMW.

   • I znowu kłamiesz jak na lewaka przystało. JKM jeździ Hyundaiem.
    Niemiecka gospodarka produkuje coraz gorszy szmelc dzięki eurokołchoźniczym lewackim regulacjom.

 16. nie obczajacie ich motywacji. im nie chodzi o wasze dobro, tylko o swoje dobro. w ich interesie jest import jak największej ilości niewolników, duże obroty, duże podatki. w waszym po części też, bo jednak niewolnictwo to bardzo dobry interes, ale tylko jeśli będziecie mogli ich odesłać. inaczej wpakujecie się na perpetualną niską pensję, i robienie w wielkim kraju, który nie jest wasz i z którego nie macie żadnych korzyści.

  ale rozumiem punkt widzenia pasożytów. ich pensje pójdą w górę. to wasze pensje będą niskie.

  • Ale przecież Bastiat pisał że niskie pensje są dobre. W Rosji pensja minimalna to 100 euro miesięcznie a JKM wychwala Putina.

   Wysokie pensje = lewactwo. W Szwecji pensja minimalna = 2500 euro miesięcznie netto.

   • W Wenezueli jes jeszczet wiekszy socjalizm niż w Szwecji. Jaka tam jest pensja minimalna?

   • W Szwecji po opłaceniu debilnych podatków, czynszu, transportu i żywności z pensji prawie nic nie zostaje.

 17. Miała być repolonizacja.
  Te…… syny z PiS realizuja program depolonizacji.
  Gdzie są ci, którzy wyzywali mnie, gdy wiele lat temu pisalem, że KAŻDY rzad IIIRP day do wyrzucenia Polakow z Polski I zastapienia nas obcokrajowcami że wschodu?
  Gdy się o tej wymianie dowiedzialem, nie przypuszczalem, że to będzie na tak duza skale. Koszmar.
  Najgorsi są Żydzi z polskimi nazwiskami.

  • Emigruj do Rosji tam masz czysto białe rasowo państwo. I nowiczoka w promocji.

   • Emigruj do socjalistycznej Wenezueli, będziesz miliarderem szukającym jedzenia na śmietniskach.

 18. Rządowi chodzi o to, by na wzrost naszego PKB ktoś zapi….ał.. Część Polaków już nie chce pracować za 1600 netto, (za małe płace, duże koszty pracy), więc sięgamy po Ukraińców, oni też już nie chcą, wolą Niemcy,więc szukamy dalej może Pakistan, Filipiny. PKB będzie rosło przez jakiś czas, ale Polska straci jednolitość narodową. Przy socjalu z PiS za jakiś czas okaże się, że ci co „mieli robić” na PKB, zrobili sobie dzieci i żyją z zasiłków 500+ płaconych przez podatników. Wszystko w Exelu przez bankowego urzędasa wyglada ok. ale gdzie jest miejsce dla tych co wyjechali do UK? Rządowe pomysły na wzrost gospodarczy są z cyklu: boli mnie głowa, więc wsadzę palec między drzwi i przytrzasnę.
  Aby Polska rosła wsiłę, a ludziom żyło się dostatniej. (hasło za Gierka)

    • No to że skoro JKM mówi że niskie koszty pracy są dobre to powinniście emigrować do Rosji gdzie zarabia się 100 euro miesięcznie.

     • W socjalistycznej Wenezueli są najwyższe koszty pracy i ludzie zdychają z głodu.

 19. Ponad 700 tysięcy nierobów i gnid urzędniczych żyje na koszt podatnika, a nic nie robią. Do obsługi całej administracji Polski potrzeba tylko 300 tysięcy ludzi. Resztę zwolnić i do roboty u prywatnych. Zaspokoją tym potrzebę na robotników.

 20. Zwolnić 750tys. z 850 tys. urzędników (i tak ich będzie 2x więcej niż w „gospodarce centralnie planowanej” w PRL) i skierować do pracy społecznie użyrltecznej… :-)))))))))))))

 21. Stara „europejska śpiewaka”,przyszła do Naszego Kraju ,”więcej imigrantów”,na kogo koszt?,podatników. Jeżeli proponujacy pokryją z własnych kieszeni,to mogą im nawet zafundowac Wyspę, będą” grabić piasek ” i jeść prosto z drzewa.
  Najpierw,to zadbać trzeba o swój Naród, nie doprowadzać do tego, żeby jechać do innych państw, bo z „dobrobytu „,”wędrówek ludów nie ma”,tylko z „nieudacznictwa” widzimy,że tak.

Comments are closed.