Syreny alarmowe zawyły na całym Mazowszu. „Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności”

W środę na terenie całego województwa mazowieckiego w ramach treningu wczesnego ostrzegania zostały uruchomione syreny alarmowe wchodzące w skład powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania.

Jak wskazał w komunikacie rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego w środę odbędzie się trening systemu wczesnego ostrzegania towarzyszący ćwiczeniu RENEGADE – SAREX 18/II.

„Podczas ćwiczenia w ramach treningu uruchomiony zostanie trzyminutowy modulowany dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. Włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczenia na wypadek powiadamiania o zagrożeniu. W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności” – czytamy w komunikacie.

W Warszawie syreny zawyły około godziny 11.30.

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt.

Syreny alarmowe są częścią systemu wykrywania i alarmowania. Ostatni trening systemu został przeprowadzony 1 sierpnia 2018 r.(PAP)

7 KOMENTARZE

  1. Mieszkańcy nie powinni reagować, poza oczywiscie powsadzaniem sobie czopkow do uszu

  2. Kilka razy takiej tresury i przy rzeczywistym zagrożeniu nikt nie zareaguje. O to w tym chodzi. A nierządna kolumna będzie mogła bohatersko zwiać na Węgry bez konieczności przedzierania się przez zatłoczone drogi.
    Jak rekonstruować sanację, to do samego końca. Polski.

    • Upierdliwie namolny jesteś zupełnie jak ten zbok funkcjonariusz ala wilk. Z tego samego wydziału jesteście? Bo poziom „intelektualny” ten sam.

  3. W 1939 najważniejsze były maski i taśmy papierowe na szybach a teraz już tylko syreny.
    W co nas chcą wpier…. rządzący III RP?

  4. w tej chwili nawet bezdomni maja telefony komorkowe a ostrzega sie przy pomocy syren alarmowych, nie wiadmomo przed czym i jak sie zachowac ale jest podkladka panstwo zdalo egzamin i ostrzeglo

Comments are closed.