Udało się – Polska może osiągnąć kosmos! W Gdyni przeprowadzono udany test rakiety [WIDEO]

Start rakiety BIGOS 4/fot. YouTube
Start rakiety BIGOS 4/fot. YouTube

Kolejny przykład wyższości prywatnej inicjatywy nad rządowymi cyferkami i gadaniem sloganów partyjnych. Polska firma z Gdyni Space Forest przeprowadziła udany lot rakiety BIGOS 4. Jeśli rząd nie postanowi uwalić „prywaciarzy” z zazdrości lub zwykłej zawiści, firma wkrótce może organizować orbitalne loty z Polski!

Space Forest ma bardzo ambitne plany, które póki co spełniają się bardzo dobrze. Inżynierowie przeprowadzili udany test rakiety BIGOS 4 z okolic Redy koło Gdyni. Start rakiety miał miejsce 2 listopada. Sprawdzano prace silnika i przy okazji obejrzano widoki z wysokości około 3 kilometrów nad ziemią.

Prace nad rakietą zakończyły się pod koniec września. Był to pierwszy krok w ramach projektu Suborbital Inexpensive Rocket (SIR). W jego ramach powstała duża rakieta przeznaczona do wykonywania misji suborbitalnych z wnoszeniem ładunków o wadze 50 kg włącznie.

Rakieta jest w pełni odzyskiwalna i gotowa do startu w ciągu trzech dób. Ma 5,5 metra wysokości i średnicę 20 cm. Sama rakieta waży 65 kg, zaś po zatankowaniu do pełna 100 kg. Maksymalna prędkość wynosi 1,9 Ma (około 2400 km/h – red.).

Space Forest planuje już pod koniec przyszłego roku wystrzelić pełnowymiarowy model rakiety SIR, który nazwano PERUN. Będzie wysoka na 10 metrów, średnica wyniesie 0,5 m, ważyć będzie 325 kb (925 kg z zatankowanym paliwem. Według założeń, ma być w stanie wynieść na niską orbitę na wysokości około 150 kilometrów ładunek o wadze do 75 kg.

Ostateczna wersja rakiety ma być gotowa w 2022 roku.

SpaceForest swoją siedzibę ma w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym i zatrudnia ponad 25 osób. Realizuje m.in. projekty technologiczne dla ESA oraz własne, badawczo-rozwojowe, m.in. w dziedzinie napędów rakietowych. Jest to aktualnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm polskiego sektora kosmicznego, opierająca prace o własne, zaawansowane koncepcje i technologie. Jakiś czas temu, firma została zaproszona przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do projektów związanych z misją kosmiczną JUICE, w ramach których agencja chce zbadać Jowisza i jego trzy lodowe Księżyce.

Źródła: youtube.com/geekweek.pl

13 KOMENTARZE

 1. wielka wielka wiadomośc.

  70 lat za późno, ale lepiej późno niż wcale.

 2. Wierze, ze ten bigos ma wlasciwe skladniki wg.staropolskiej receptury i czas gotowania jest zgodny z przepisem. Nie zapomniec o butelce polskiej wodki jako paliwa.Jesli te warunki zostana uwzglednione mozna bedzie powiedziec – ale sie narobilo w kosmosie!

 3. wzrasta szansa wystrzelenia naszych Prawych i Socjalistycznych zdrajców na Księżyc

 4. Śmiech.
  Pierwsza prędkość kosmiczna (prędkość, która pozwala wydostać się na orbitę) to 28 440 km/h więc prawie dwanaście razy ta, którą „cudo techniki” zwane adekwatnie bigosem potrafi osiągnąć.
  Poza tym, na wysokości 3 km latają wrony. Statki kosmiczne muszą osiągnąć wysokość kilkudziesięciu kilometrów od powierzchni zemi, żeby zacząć mówić o „podboju kosmosu” ;)
  Bigos. Jeden wielki bigos ;)

 5. Mieszkańcom Gdyni to wisi, ulice nawet w wizytowej części miasta na Kamiennej Górze wymagają pilnego remontu, a tu gadanie o kosmosie.

 6. Autor wie o czym pisał? Wątpię. Na razie to zabawy dzieciaków, poza tym finansowane z publicznych pieniędzy.

 7. „z wysokości około 3 kilometrów nad ziemią”
  Nie róbmy jaj pisząc o kosmosie. Kiedy uda się wejść na orbitę, możemy zacząć rozmawiać.

Comments are closed.