Uwaga kierowcy! Wzmożone kontrole prewencyjne policji na drogach. Można łatwo stracić dowód rejestracyjny. Wszystko przez smog

mandat kontrola taryfikator
Kontrola drogowa - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP

Uwaga kierowcy! Policjanci drogówki w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolską akcję „SMOG”. Ma ona na celu eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób np. poprzez widoczną nadmierną emisję spalin, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. Można stracić dowód rejestracyjny.

O całej akcji napisał oficjalny portal policja.pl i dziennik.pl.

– Policjanci ruchu drogowego w środę 14 listopada od godziny 6.00 do 22.00 będą prowadzić w całym kraju ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod groźnie brzmiącą nazwą „Smog” – powiedział portalowi dziennik.pl podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

„To akcja, która ma na celu eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin” – wyjaśnił policjant portalowi.

Dodatkowo policja ostrzega kierowców, że jeżeli dany samochód nie spełnia wymogów, kierowcę czekają konsekwencje z zabraniem dowodu rejestracyjnego włącznie.

Podczas prowadzonych działań wybrane patrole Policji będą używać przyrządów kontrolno-pomiarowych do stwierdzenia naruszenia wymagań ochrony środowiska.

Policja dodatkowo przypomina, że kierowca, jest uprawniony m.in. do sprawdzania stanu technicznego pojazdu znajdującego się na drodze. W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska policjant, zgodnie z art. 132 ust. 1 pkt 1 lit c ustawy – Prawo o ruchu drogowym, ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny. Mandaty także mają być dotkliwe.

Komenda Główna Policji wyliczyła, że od początku roku w trakcie ośmiu przeprowadzonych akcji mundurowi skontrolowali w całej Polsce niemal 238 tys. pojazdów i zatrzymali ponad 6,8 tys. dowodów rejestracyjnych.

„W tej liczbie przeszło 1500 dokumentów zatrzymano w związku z nadmierną emisją spalin, a ponad 4200 za inne naruszenia wymagań ochrony środowiska”– uściślił.

Najłatwiej zawsze przyczepić się do najbiedniejszych i dusić obywateli. A może by tak PiS pomyślał o obniżeniu akcyzy na samochody i na paliwa? Ludzie by mieli więcej pieniędzy i stać ich by było na lepsze samochody.

Nczas.com/ dziennik.pl/ policja.pl

16 KOMENTARZE

 1. A kiedy będzie akcja „ZŁODZIEJ”? Czyli eliminacja tych co na co dzień okradają zwykłych ciężko pracujących ludzi?

 2. Wszystkie Jelcze, Stary, Ursusy, UAZ-y i większość autobusów już dzisiaj nigdzie nie pojedzie…

 3. No a co z samolotami? Kiedy policja zacznie łapać samoloty? Kto dał pozwolenie latania nad miastami? Taki samolot kopci wiecej niż gimbusy w sobutki, traktory, zdezelowane samochody, czy piece na węgiel, i to razem wzięci

 4. Jak czasem jadę za takim kopciuchem, to myślę sobie czy policja robi od razu kontrolę w zakładzie diagnostycznym, który wykonał ostatnie badania techniczne takiego pojazdu, bo chyba powinna.

  • Badanie techniczne nie przewiduje, od jakiegoś czasu, badania czystości spalin. Jeżeli ktoś chciałby mi wlepić mandat, to nie przyjmę (oczywiście, mam nadzieję, że katalizator sobie radzi). Mam prawnie dopuszczony do ruchu samochód, nic dodatkowego się nie zdarzyło, to niech się czepią tramwaja.

 5. Widać agenda 2030 jest realizowana w trybie pilnym, jak obiecał morawiecki.

  • Tak jest dokładnie. Ale powiedz, czy Polactwo wie co to jest Agenda 2030 ? Ważne jest przeczytać „Życie na Gorąco”…

 6. W przypadku wiatru na wschód powinni wręczać nagrody tym, którzy walczą z ruską wojną hybrydową… Gdzie tu logika???

 7. Czas najwyższy! W końcu biorą się za te kopciuchy i śmierdziuchy zatruwające powietrze którym wszyscy oddychamy!

 8. tym wszystkim kopcącym na drogach pozabierałabym dowody…a reszta odpala Yanosika i jedzie dalej

Comments are closed.