MEGA odkrycie na Grenlandii. Ta informacja może zmienić historię ludzkości

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. YouTube
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. YouTube

31 kilometrów powierzchni i 300 metrów głębokości – to wielkość krateru po uderzeniu meteorytu, który odkryli naukowcy na Grenlandii. Zaskakujące znalezisko może zupełnie odmienić historię życia naszych przodków.

Odkryty krater znajduje się pod lodowcem Hiawatha. Wstępne doniesienia o jego istnieniu pojawiły się w 2015 roku, dopiero teraz udało się potwierdzić jego istnienie.

Pewnych informacji na tym etapie badań nie ma zbyt wiele. Wiadomo, że krater powstał 12 tysięcy lat temu. Meteoryt, który uderzył wówczas w Grenlandię miał średnicę 1,5 kilometra, a jego uderzenie było odczuwalne na całej planecie.

Co ważne, pojawiły się już teorie, że katastrofy naturalne, które wywołało uderzenie spowodowały wyginięcie pierwszych ludzi w Ameryce. Prawdopodobnie siła uderzenia była na tyle duża, że spowodowała ogromne pożary oraz fale tsunami. To w konsekwencji doprowadziło do zagłady przodków człowieka w Ameryce.

„To bardzo kontrowersyjny pomysł, ale jeśli okaże się, że mamy brakujące ogniwo w tej teorii, miałoby to wpływ na historię ludzkości” – mówi glacjolog NASA, Joseph MacGregor.

Najważniejszą kwestią, którą należy uszczegółowić poprzez badania jest ustalenie dokładnej daty uderzenia meteorytu. Jeśli uda się do zrobić, będzie można połączyć ten fakt z innymi teoriami m.in. o wymarciu dużych ssaków.

źródło: sciencemag.com / NCzas.com

Comments are closed.