NASA odkryła prawdę o tajemniczym obiekcie Oumuamua. Czy to statek kosmiczny?

Asteroida Oumuamua. / fot. YouTube
Asteroida Oumuamua. / fot. YouTube

NASA przedstawia alternatywną hipotezę odnośnie tajemniczego obiektu Oumuamua, który przybył do nas spoza Układu Słonecznego. Naukowcy doszli do tego po analizie obserwacji za pomocą teleskopu Spitzera, który nie był w stanie dostrzec obiektu.

W listopadzie 2017 r. naukowcy skierowali Kosmiczny Teleskop Spitzera NASA dokonujący obserwacji w podczerwieni na obiekt znanego jako Oumuamua, który był już wówczas uznany za pierwszy znany obiekt przybywający do Układu Słonecznego z przestrzeni międzygwiezdnej.

Okazało się że Oumuamua emitował za mało promieniowania podczerwonego, by Teleskop Spitzera mógł go wykryć. Nie oznacza to jednak, iż nieudane próby obserwacji są porażką. Dzięki temu naukowcy z NASA mogli określić maksymalne wymiary jakie posiadał obiekt. Korzystając z trzech różnych modeli naukowcy ustalili, że w zależności od przyjętych założeń co do składu chemicznego, Oumuamua ma średnicę nie większą niż 440, 140 lub 100 metrów.

Takie rozmiary są zgodne z wynikami badań opublikowanych na początku tego roku, które sugerują, że za za niewielkie zmiany w prędkości i kierunku Oumuamua odpowiada emisja gazów, która nastąpiła pod wpływem promieniowania słonecznego,a wydalony gaz zachowywał się jak mały ster strumieniowy delikatnie popychający obiekt. Aby ta hipoteza była prawdziwa Oumuamua musiałby być stosunkowo mniejszy niż typowe komety układu słonecznego.

Wcześniejsze obserwacje przeprowadzone przez wiele naziemnych teleskopów i Teleskop Kosmiczny Hubble`a bazowały na świetle widzialnym odbitym od powierzchni Oumuamua. Duże różnice w jasności obiektu sugerują, że „Oumuamua jest bardzo wydłużony i prawdopodobnie ma około 800 metrów w swoim najdłuższym wymiarze.

Naukowcy bazując na określonym limicie wielkości Oumuamua obliczyli, że odbija 10 razy więcej światła niż typowa kometa w Układzie Słonecznym. Prawdopodobnie jest to także efekt emisji gazów i zmian na powierzchni obiektu jakie zaszły w trakcie zbliżenia do Słońca po długiej podróży w przestrzeni międzygwiezdnej

W ostatnich dniach świat obiegła hipoteza naukowców z Harvardu, którzy zasugerowali iż jest sondą pozaziemskiej cywilizacji. Naukowcy z Harvardu: Tajemniczy obiekt „Oumuamua” mógł zostać wysłany przez kosmitów! Przeleciał niewiarygodnie blisko Słońca [VIDEO]

Źródło: NASA

7 KOMENTARZE

  1. Może to być broń biologiczna która nie zniszczy planety i jej biosfery, tylko nas pod kolonizacje.

  2. „NASA odkryła prawdę o tajemniczym obiekcie Oumuamua. Czy to statek kosmiczny?”
    Stwierdzenie a po nim pytanie. Jedno po drugim. Logika Abramkowa.
    Panie Sommer jak ja Pana lubię. Bardziej niż Pudelka.

  3. Super tekst porażający logiką już w tytule. Coraz bliżej „pudełka” . Czy ktoś w redakcji portalu ogarnia takie głupoty . Wstyd. Delikatnie napisane coś innego ciśnie się na usta. Szkoda ze autorytet jasnowidza cytowanego przy każdej okazji nie jest przywołany. Ratunku!!!

  4. Kompromitujecie siebie i całą swoją stronę oaz robicie szkodę Sprawie puszczając tak debilne jewtykuły.

Comments are closed.