Kolejna nagonka „Gazety Wyborczej”. Ks. prof. Guz przypomniał o mordach rytualnych Żydów. KUL zestrachany odcina się od słów swojego wykładowcy

Ks. prof. Tadeusz Guz/fot. PAP/Piotr Nowak
Ks. prof. Tadeusz Guz/fot. PAP/Piotr Nowak

Ksiądz profesor Tadeusz Guz podczas jednego ze swoich wykładów opowiedział o ciemnej karcie historii Żydów. „Gazeta Wyborcza” zrobiła nagonkę. Polska Rada Chrześcijan i Żydów wysłała protest do władz ponoć Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. KUL od razu odciął się od słów własnego księdza wykładowcy.

Ks. Guz jest znanym kapłanem i nauczycielem akademickim. Swego czasu otrzymał od swoich przełożonych zakaz wypowiadania się na temat protestantyzmu i reformacji. Powodem było przytaczanie niekorzystnych faktów na temat Marcina Lutra oraz wskazywanie błędnych z perspektywy nie tylko katolickiej, ale też logicznej, tez zawartych w nurcie protestanckim.

Tym razem kapłan mówił o Żydach.

My wiemy, kochani państwo, że tych faktów, jakimi były mordy rytualne, nie da się z historii wymazać. Dlaczego? Dlatego, że my, polskie państwo, w naszych archiwach, w ocalałych dokumentach, mamy na przestrzeni różnych wieków – wtedy, kiedy Żydzi żyli razem z naszym narodem polskim – my mamy prawomocne wyroki po mordach rytualnych – powiedział ks. prof. Tadeusz Guz podczas jednego z wykładów.

Te słowa nie spodobały się „starszym i mądrzejszym” z „Gazety Wyborczej” i urządzili w swoich mediach nagonkę na księdza profesora. Po takim larum zareagowała usłużnie Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Oskarżenia wobec Żydów o dokonywanie na chrześcijanach mordów rytualnych, choć oficjalnie odrzucane przez Kościół, wciąż, niestety, powracają w wyobraźni części katolików. Absolutnie niedopuszczalne jest więc, aby opinie o rzekomej prawdziwości mordów rytualnych były tolerowane w przestrzeni publicznej. Nie godzi się, aby takie opinie wygłaszał profesor zasłużonej uczelni noszącej imię wielkiego przyjaciela Żydów – papieża Jana Pawła II. Nie do przyjęcia jest, aby wypowiadał je duchowny archidiecezji lubelskiej, na terenie której żyło dawniej tak wielu Żydów, i gdzie tak wiele dobra dokonało się w ostatnich dekadach w dziedzinie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego – napisali Stanisław Krajewski i Zbigniew Nosowski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Uczelnia od razu się wystraszyła piętna „antysemityzmu” i postanowiła odciąć się od swojego księdza profesora. Podobnie i Archidiecezja Lubelska.

Obie instytucje oświadczyły, że słowa ks. prof. Guza „są niedopuszczalne” i zarzekały się, że stanowisko księdza nie jest stanowiskiem jego przełożonych. – Budzące sprzeciw wystąpienia nie są głosem naukowca prowadzącego rzetelne, krytyczne badania źródłowe – dodano zastrzegając, że kapłan nie jest zawodowym historykiem.

Źródła: deon.pl/gazeta.pl/fakt.pl

50 KOMENTARZE

 1. 1. Przestańcie płakać – zacznijcie się bronić jak mężczyźni.
  2. Redakcja tej gazety to szklany dom.
  3. Na procę i kulki z łożyska stać każdego.
  4. Jedna szyba z wymianą kosztuje ok. 15 – 30 tys. zł.
  Mam pisać dalej?

  • Mrówki każde guwno zjadają raz dwa mimo że są malusie a guwno ogromniaste. Bo mrówek jest wiele a guwna nieliczne.

    • Redakcja „tej” gazety nie jest ekkrementem, tylko antysemita mógłby tak napisać.
     Sprawdź w słowniku co to jest „przenośnia”. Język polski nie jest łatwy.

  • „Guz przypomniał o mordach rytualnych Żydów”, najwyższy czas wznowić narodowe procesy czarownic i przywrócić paragrafy dotyczące konszachtów z diabłem. Narodowych egzorcystów mamy wystarczającą ilość, więcej niż w Afryce czarowników. Karamba
   A tak poważnie, postuluje o umieszczenie ks. Guza w zakładzie psychiatrycznym.Należy demaskować cwaniaków, co wykorzystują chorobę księdza do krzewienia średniowiecznej tępoty i narodowej nienawiści.
   Według żyjącego na przełomie XVII i XVIII w. Stefana Żuchowskiego w latach 1347–1710 Żydzi w Polsce mieli popełnić 68 mordów rytualnych. Oskarżenia te są tyle samo warte, co procesy czarownic z tamtego okresu. – Małgorzata Pilaszek w pracy „Procesy o czary w Polsce w wiekach XV–XVIII” – z spośród 1316 oskarżonych życie straciło 558 kobiet (42 proc.).

   • A ja tam wierzę w te mordy rytualne. Moją wiarę oparłem na Kajetanie Poznańskim i na „Torze”. Poznański – to nie jest polskie nazwisko – nieprawdaż. To mnie przekonało, że mogło tak właśnie być.

 2. Zgodnie z klasyczną definicją prawdy, pytam – były takowe, czy nie, bo osobiście nie jestem zorientowany.

   • Książka Toaffa, Bloody Passovers: The Jews of Europe and Ritual Murders [Krwawe Paschy: Żydzi z Europy i morderstwa rytualne], otrzymała uznanie ze strony innego włoskiego historyka żydowskiego, Sergio Luzzatto, w artykule w dzienniku Corriere della Serra, zatytułowanym „Those Bloody Passovers” [Te krwawe Paschy].

    Luzzatto nazywa pracę Toaffa „wspaniałą książką historii…Toaff twierdzi, że od roku 1100 do około 1500… naprawdę miało miejsce kilka ukrzyżowań chrześcijańskich dzieci, co wywoływało zemstę na całych społecznościach żydowskich – karzące rzezie mężczyzn, kobiet i dzieci. Ani w Trencie w 1475 roku, ani w innych regionach średniowiecznej Europy, Żydzi nie byli niewinnymi ofiarami.”

    • „kilka ukrzyżowań chrześcijańskich dzieci”? Przyjmując rolę adwokata diabła zapytam: ile było pogromów na Żydach? A wypędzenie Żydów z Hiszpanii? Przymusowa chrystianizacja? Już nie wspomnę o chrześcijańskich stosach i wojnach religijnych czy „incydentach” jak Noc św. Bartłomieja. Jednym zdaniem: przyganiał kocioł garnkowi. Może chrześcijanie powinni sami uporać się z własną „ciemną kartą”. Religie tworzone w imię dobra dopuszczały się najgorszych zbrodni. Każda bez wyjątku od Azji do Europy. Od buddyzmu do chrześcijaństwa.

     • Żydzi to naród wymyślony – jak pisze Shlomo Sand. To plemię najpodlejsze z podłych, bez żadnej etyki i z podwójną moralnością, plemię bezwzględne i pozbawione jakichkolwiek skrupułów, szczerze wierzące, że są stworzeni do władzy nad światem. Naród żydowski jako taki, nigdy nie istniał tylko został wymyślony przez śmierdzących i ciemnych rabinów, którzy ubzdurali sobie, że Bóg ich wybrał do naprawy i przewodzenia światu. Kłamstwo to jako, talmudyczna bzdura powtarzane jest na całym świecie aż po dzień dzisiejszy. Żydzi to naród wiecznych tułaczy, oszustów i złodziei. To naród mącicieli, intrygantów, lichwiarzy i zdrajców…a jak trzeba to i morderców !

     • Żydow wypwdzane ze wszystkich krajów. Z Hiszpanii, Anglii, Francjii, Portugalii, Egiptu… Nie koniecznie z tego powodu. Te kilka ukrzyżowań to tylko mały wycinek. Nie usprawiedliwiam tych pogromów ale też nie sa one bez powodow. Jakoś nikt nie gromi na całym świecie Chinczykow, Wietnamczykow czy jakijkolwiek innej nacji. By to zrozumieć trzeba poznać historię żydow i ich cywilizację. Najlepiej czytać żydowskich autorow bo oni innych nie uznają. Takie maja prawo, że szczycą się tym, że kogoś zabiją lub okradną bo inni są po to by im służyć a oni wierzą, że do nich należy każda własność, ktorą mają inne narody.

     • Żydzi z Hiszpanii zostali pogonieni bo zdradzili Koronę i współpracowali przeciw niej z Muzułmanami w czasie wojny. Po tej historii część z nich zmieniła nazwiska i zajęła się handlem niewolnikami. Pisał o tym zaszczuty na śmierć przez Żydów Polski historyk Dariusz Ratajczak, który zresztą też do NCZasu pisywał.

     • Pewne porzekadło głosi, że „kto zaczyna tego wina”. Dla przykładu podam, że żeby dobrać się do Hitlera, trzeba było całe Niemcy w perzynę obrócić – bo ktoś go ochraniał, ktoś go bronił. Tu mamy podobną sytuację historyczną.

  • Istnieją postawy takie, że do poznania prawdy należy dochodzić poprzez badanie materialnych źródeł historycznych. Są one właściwe cywilizacji łacińskiej.
   Istnieją też inne postawy mające źródło w innej cywilizacji. Z nimi spotykamy się w Dziejach Apostolskich (Dz 7,57-58): „A oni podnieśli wielki krzyk, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem. Wyrzucili go poza miasto i kamienowali…”.
   Dzisiaj to już inne nieco czasy więc zarówno Ariel Toaff jak i ks. prof. Tadeusz Guz ukamienowania nie muszą się bać. Ale na przykład dr Dariusz Ratajczak ostatecznie nie przeżył tego, że znaleźli się tacy wpływowi ludzie którzy „podnieśli wielki krzyk, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem”.

 3. Kleks czyli „żyd mocium panie, wnet w literę go przerobię” Najwyższy czas zakazać i tego antysemickiego dzieła. Co na to Gazeta żydowska dla polaków?
  Co do mordów rytualnych na przykład Stefana Michnika to Szwedzi mają inne zdanie – chyba twierdzą że one były zgodne ze szwedzkim prawem.

 4. Zydzi to dzikusy, ONI nawet własnym dzieciom obcinaja napletki. Obciol byś dziecku napletka? I jeszcze zrobił na tą cześć impreze? Powtarzam, to dzikusy zdolne do najwiekszych bezecenstw

 5. the lucky punch z dorzeczy.pl:

  „Hipokrytów obraża prawda”.
  – Jess C. Scott

  „Głoś prawdę i nie milcz ze strachu”.
  – Katarzyna ze Sieny

  „Niewolnictwem jest, nie wypowiadać swoich myśli”.
  – Eurypides

  „Cenzura jest tym dla sztuki, czym linczowanie jest dla sprawiedliwości.”
  – Henry Louis Gates Jr

  „Ci, którzy uniemożliwiają wymianę poglądów, sprawiają, że eskalacja jest nieunikniona”.
  – Stefan Molyneux

  „Nie możesz wybierać sobie wolności, których chcesz bronić. Musisz bronić wszystkich wolności,
  albo być przeciwko wyszystkim”.
  – Scott Howard Phillips

  „Każdy człowiek ma prawo do wolności poglądów i wypowiedzi; prawo to obejmuje wolność posiadania opinii bez ingerencji oraz prawo do poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji i idei za pośrednictwem dowolnych mediów i niezależnie od granic”.
  – Powszechna Deklaracja Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych

 6. Niedługo w kościołach diecezji lubelskie będą zbierane datki na KUL.Będzie okazja żeby zaakcentować swoje niezadowolenie wobec tych syjonistów.

  • KUL musiał przetrwać w latach 1946-1989 i niestety wyrobił sobie odruchy zachowawcze, poniekąd podobne do tych, na które powoływali się obrońcy Starozakonnych, broniący ich przed oskarżeniami o brak bohaterstwa w czasie Zagłady.

  • Ja nie daję od polit-prawnego Listu rektora Andrzeja Szostka, w grudniu 1998.
   Od tego roku żydzi przestali się z czymkolwiek kryć na KULu. Żenada.

 7. Kiedyś był to ośrodek niezależnej nawet od totalitarnej władzy PRL myśli, a teraz, w „wolnej Polsce”, Magnificencja po prostu kapituluje przed jakimś zasrańcom z żydokomuny? To wreszcie kto w Polsce rządzi i dlaczego KUL nie przerobi się na UL, weźmie budżetowe pieniądze i będzie jak reszta, np. Uniwersytet Wrocławski imienia Bolesława Bieruta?

 8. Akurat GW ma w tej sprawie, jako katolikowi także jest mi wstyd za tego profesora. Przykro mi też, że JKM coraz bardziej idzie w kierunku populizmu i na zajmowaniu się oderwanymi od życia pierdołami próbuje się zdobyć poparcie. Chyba że cel jest faktycznie inny, jest nim 1 % poparcie.

  • Dodam tylko, że pisząc ten komentarz założyłem, że słowa, rzekomych mordach rytualnych są prawdziwe, ale bez względu na wszystkie, nie ma już czym zajmować się Najwyższy Czas ?

   • A dlaczego nie mieliby się tym zajmować? Tłumienie prawdy jest warte wzmianki. A tak przy okazji: JKM już dawno przestał być wydawcą i reaktorem naczelnym NCz.

  • Tyle razy się zastanawiałem nad głównym lejtmotywem tej zbrodni. Bo to się kupy nie trzymało. Teraz się trzyma. „Goj nie ma duszy – to zwierze”. Dlatego!!!

  • Słuszna uwaga.
   Dodam, że wyrwali mu język żeby nie mówił Ewangelii. O profanacji ciała nie wspomnę.

 9. Polecam słowo Grzegorza Brauna o „Krwawych Paskach ” Ariela Toafa” Sama książka Toafa jest też dostepna w necie, ale tylko po angielsku (tłumaczenie) i włosku (oryginał).

  • Polecam dla „o mocnych nerwach”: Jewish Ritual Murder (AZL Cut)
   httpsx://www.youtube.com/watch?v=f8mvEApMT_U

 10. Stanisław MICHALKIEWICZ
  Jaki interes Żydzi mają w ekscytowaniu głupich gojek przeciwko nieubłaganym palcom – trudno zgadnąć – chyba, że przyjmiemy, że o głupie gojki chodzi im wyłącznie w tym aspekcie, by przerobić je na mięso armatnie, które będą mogli rzucić przeciwko bastionom znienawidzonej łacińskiej cywilizacji. Ta żydowska intencja wychodzi naprzeciw identycznemu pragnieniu ubeckich dynastii, które też nienawidzą, nie tylko łacińskiej, ale w ogóle każdej cywilizacji, jako że swoje korzenie wywodzą jeśli nie od bolszewików, to od bandytów, dla których wszelka cywilizacja jest zjawiskiem nienawistnym. Warto zwrócić uwagę, że z tego punktu widzenia Żydzi, ubowcy i wiele kobiet musi znajdować się na zbliżonym poziomie intelektualnego rozwoju, skoro najpierw uwijają się wokół destrukcji podstaw cywilizacji łacińskiej, a kiedy już doprowadzą do jej kryzysu, strasznie się dziwują, że pali się nimi w piecach, albo harapem zagania do haremów „pod czujną eunucha straż”. Ale skoro można ćwiartować ludzi bardzo małych, to dlaczego nie – dajmy na to – Żydów i to nawet już wyrośniętych?

 11. Niech się odczepią od dobrego Polaka jakim jest Ksiądz profesor Tadeusz Guz.Teraz dobry normalny człowiek jest delikatnie mówiąc niemodny.

Comments are closed.