Ukrainiec pod Przemyślem jechał z banderowskimi symbolami na aucie. Polak zatrzymał go i wezwał policję. „To łamanie praw człowieka”

Zatrzymane auto z nazistowską symboliką/fot. http://vgolos.com.ua (kolaż)
Zatrzymane auto z nazistowską symboliką/fot. http://vgolos.com.ua (kolaż)

Bohaterska inicjatywa Polaka na szerzenie ukraińskiego nazizmu w Polsce! Polski kierowca zatrzymał ukraiński samochód na którym znajdowała się banderowska symbolika i wezwał na miejsce policje. Ukraiński pracownik naukowy, który jechał samochodem twierdzi, że w Polsce spotkał się z „naruszeniem praw człowieka”.

Sprawę opisał ukraiński portal vgolos.com.ua. Pod Przemyślem Polak zatrzymał auto oblepione banderowskim emblematem. Był to tryzub w czerwono-czarnych barwach używany przez ludobójczą formację OUN-UPA. Na miejsce wezwano policję.

Iwan Kulczyćkij, wykładowca Uniwersytetu Narodowego „Lwowska Politechnika”, który jechał oznaczonym banderowskimi insygniami opisał sprawę w mediach społecznościowych. Jego zdaniem, spotkał się z „naruszeniem praw człowieka”.

Według ukraińskich mediów, Polak „szowinista oświadczył, że to jest zabronione zgodnie z ich nowym prawem i wezwał policję”.

Spędziliśmy kilka godzin na różnych opisach i wyjaśnieniach – twierdzi Kulczyćkij. Ponadto policjanci mieli sugerować, by zdjąć nalepkę, ponieważ ktoś może na przykład uszkodzić z jej powodu auto, jeśli będzie stało na parkingu. Ponadto pracownik naukowy uważa, że ukraińskie MSZ „powinno dać Ukraińcom jasne wyjaśnienia o tym, co ich czeka w Polsce”.

W Polsce od kilku lat notuje się coraz więcej incydentów związanych z prezentowaniem symboliki ukraińskiego nazizmu. Zjawisko nasiliło się od 2014 roku, kiedy na Ukrainie miał miejsce tzw. euromajdan. Na antyrządowych protestach w Kijowie barwy czerwono-czarne oraz wizerunki zbrodniarza Stepana Bandery były na porządku dziennym.

W 2016 roku komendant przejścia granicznego w Dorohusku zaznaczał, że polscy pogranicznicy proszą wjeżdżających do Polski Ukraińców, by ściągali flagi UPA umieszczane za szybami przednimi, żeby symbole te nikogo w Polsce nie prowokowały. Jednak po przekroczeniu granicy są one wyciągane i przyczepiane z powrotem.

W niektórych przypadkach prokuratura podejmowała czynności w związku z podobnymi incydentami. Jednak praktycznie zawsze kończyły się one umorzeniem.

Źródło: kresy.pl

72 KOMENTARZE

 1. Wiec skoro pomimo ostrzezen ukraincy dalej zakladaja te symbole aby manifestowac i promowac UPA to nalezy poprostu odsylac ich spowrotem na Ukraine z dalszym zakazem wjazdu do Polski. Jak polskie wladze tak zaczna robic to oni szybko zmadrzeja!

 2. Szkoda, że nie jechał przez moje miasto, bo by niechybnie dostał wp…. dol.

 3. Jedynie hasłowo, kto chce sięgnie do źródeł: 1/Zbrodnie OUN UPA były najbardziej okrutnymi zbrodniami czasów nowożytnych w kręgu naszej cywilizacji (ani Niemcy , ani Rosjanie w czasie II wojny w tak okrutny sposób nie dokonywali licznych przecież swoich zbrodni) , a 2/zbrodnie te nie były ekscesami, lecz świadomą , zaplanowaną z podglebiem teoretycznym akcją, oni po prostu akceptują taki sposób działania w interesie swojego narodu, że innych należy w sposób jak najbardziej okrutny mordować bez względu na wiek i płeć, a celem nie jest nawet wygnanie z określonego terenu, ale właśnie pełna eksterminacja wszystkich z jak największym okrucieństwem. Dla nie znających ukraińskiego: w 2004 r. przetłumaczono „Nacjonalizm” Dmytro Doncowa teoretyka tego o czym wyżej, to biblia ukraińskiego nacjonalizmu (to zresztą nie żaden nacjonalizm, lecz cos więcej , niż nawet szowinizm, to ideologia zbrodni jako takiej -po ukraińsku możecie to kupić na Rynku we Lwowie, angielską wersję ostatnio schowano, a mnie wyproszono ze sklepu, gdy zbyt natarczywie dopytywałem o nią). 3/Rzeczywiście, niestety wyraźnego zakazu prezentowali symboli banderowskich , czyli ideologii ludobójczej nie ma, ale jest art. 256 w KK penalizujący nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, więc jakiś nie tumanowaty prokurator i takiż sędzia mogliby spokojnie zinterpretować prezentowanie takich symboli jako takie właśnie zachowanie. 4/Ten miłośnik banderyzmu, wiedział co propaguje skoro jest naukowcem. 5/ Szerzenie banderyzmu jest oficjalną strategią państwa ukraińskiego , a 6/państwo polskie usilnie nie zauważa problemu, a fakt że służby w Polsce, w tym S. Graniczna nie reagują na takie butne zachowania świadczy o tym , że to nasze państwo jest z dykty. 7/Ktoś komu nie przeszkadza obnoszenie się Ukraińców z banderowskimi symbolami jest w najlepszym razie nihilistą i w zasadzie to tak , jakby patrzył obojętnie gdy ktoś mu obsrywa grób rodziców (i nijak mają się tu jakieś ewentualne symbole żołnierzy wyklętych, bo ani oni nie mieli , ani w ogóle w Polsce nigdy nie było żadnego programu politycznego dopuszczającego choćby tylko zgodę na eksterminowanie kogokolwiek ze względu na to , że nie jest Polakiem, więc to w ogóle wtręt ni pri cziom). 8/ a na zachodniej Ukrainie radzę wam uważać z obnoszeniem się z polskością , oczywiście bez przesady, ale np. we Lwowie wieczorem na przestrzeni ostatnich lat zdarzało mi się, że musiałem użyć wiązanki w języku tubylców, co zwykle ich osadzało, bo Ukrainiec zj…ny ostro po ichniejszemu pokornieje zwykle.

 4. W du..e mam taką tolerancje w jedną stronę oni obrażają moje uczucia jako Polaka i na dodatek w POLSCE.

 5. On sobie to auto okleił w Polsce, czy takim wjechał przez granicę? Może ustalić przez jaką i kiedy no i dać jakąś nagrodę kierownikowi zmiany? A teraz to już dostał zakaz wjazdu na teren UE, czy wręcz przeciwnie, willkommen itd …

 6. NIech się cieszy ze złamano jego prawczłowieka,bo ja bym mu nogi połamał a nie wołał pilicje, która i tak nie zrobiła odpowiedniego uzytku z paragrafu odnoszacego siędo tego typu zachowania

 7. No i proszę zruszczony głupi Polak o wymownie polskim nazwisku Kulczycki nazywający się Ukraińcem jadący podświadomie do swej prawdziwej ojczyzny, poskarżył się na naród z którego w żyłach u niego płynie krew że ktoś mu raczył przeszkadzać w noszeniu symboliki organizacji zbrodniczej mordującej jego naród. Czy ktoś coś z tego rozumie?

  A gdyby tak pogrzebać w metrykach jego rodziny jakim czystym Polakiem jest z dziada pradziada?

 8. „polscy pogranicznicy proszą wjeżdżających do Polski Ukraińców” ?! Powinni takich bezwzględnie NIE wpuszczać na teren RP !!!

  „W niektórych przypadkach prokuratura podejmowała czynności w związku z podobnymi incydentami.” W każdym przypadku, gdy nie podejmowała czynności w prokuraturze powinno się wszczynać postępowanie dyscyplinarne !!!

  „Jednak praktycznie zawsze kończyły się one umorzeniem.” Taki pseudo-prokurator powinien zostać dyscyplinarnie wydalony z prokuratury !!!

Comments are closed.