NASZ NEWS. Granica Polsko-ukraińska płonie! „Palone opony, bójki i krzyki kobiet” [VIDEO]

Granica Polsko-Ukraińska. / fot. nczas.com
Granica Polsko-Ukraińska. / fot. nczas.com

Palone opony, bójki i krzyki kobiet. Tak obecnie wygląda sytuacja na wszystkich przejściach granicznych Ukrainy. Ludzie na znak protestu przeciw nowym przepisom postanowili zablokować wyjazd z kraju. Na miejscu jest nasz reporter Marcin Jan Orłowski, który monitoruje sytuacje.

Skąd wziął się protest?

Kierowcy są niezadowoleni z zaostrzenia zasad wwozu samochodów zarejestrowanych w krajach trzecich, które dotychczas – ze względu na luki prawne – były użytkowane bez zmiany numerów rejestracyjnych i uiszczania opłat skarbowych na terytorium Ukrainy.

Protestujący zablokowali drogi do przejść granicznych z Polską w obwodzie wołyńskim i lwowskim oraz do jednego przejścia na granicy między Ukrainą i Słowacją. W ramach akcji jej uczestnicy chodzą po pasach dla pieszych na tych trasach.

Posiadacze samochodów zarejestrowanych w krajach unijnych są oburzeni m.in. tym, że choć nowe prawo zezwala im na wwożenie tych pojazdów na Ukrainę, to przy przekraczaniu granicy powinni wnosić za nie kaucję. Kaucja, w wysokości opłaty celnej za wwóz samochodu, jest zwracana przy opuszczaniu terytorium ukraińskiego – wyjaśniają media.

Źródło: PAP/NCzas

Comments are closed.