Uniwersytet Wrocławski odsłonił tablicę zbrodniarza abpa Szeptyckiego! Środowiska kresowe stanowczo protestują

Abp Andrzej Szeptycki/fot. Wikimedia Commons
Abp Andrzej Szeptycki/fot. Wikimedia Commons

Kresowiacy protestują przeciwko upamiętnieniu postaci abpa Andrzeja Szeptyckiego, którego pamiątkową tablicę odsłonięto w gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Zbierają podpisy pod petycją o jej usunięcie. – To tablica hańby – uważa pisarz Stanisław Srokowski.

Stanowczo protestujemy przeciw umieszczeniu w gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego kłamliwej tablicy upamiętniającej postać Andrzeja Szeptyckiego. Pretekstem, uzasadniającym takie oddanie czci metropolicie lwowskiemu i halickiemu obrządku bizantyjsko-ukraińskiego z lat 1900-1944, miały być lata 1884–1886, w których późniejszy arcybiskup studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym też w roku 1888 obronił doktorat. Fakty te stanowią wątki dziejów miasta i uczelni, stąd oczywiście nie należy ich usuwać ze zbiorowej pamięci. Zwracamy jednak uwagę na tradycję, zgodnie z którą historyczne postacie, zhańbione udziałem w zbrodniach, nie są upamiętniane w sposób równorzędny z osobistościami o dorobku szlachetnym i pozytywnym – napisano w petycji do rektora uczelni.

Tablicę odsłonięto 15 listopada z inicjatywy ustępującego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i władz Lwowa, miasta partnerskiego Wrocławia.

Od kilku dni Narodowe Forum Kresowe zbiera w Internecie podpisy pod petycją do rektora i jak informuje pisarz Stanisław Srokowski zebrano już ponad tysiąc takich podpisów.

Mamy sygnały poparcia nie tylko z Polski, ale też i z wielu stron świata m.in. Francji, USA. Ludzie są oburzeni, bo to jest tablica hańby i trzeba to wprost podkreślić i nazwać. Polacy zostali wypędzeni z Kresów, odbudowali Wrocław, odtworzyli ten uniwersytet z pomocą lwowskich profesorów, a teraz na tej uczelni zawisła tablica hańby upamiętniająca kolaboranta z Hitlerem i Stalinem, ukraińskiego faszystę, który nienawidził wszystkiego co polskie – powiedział Srokowski.

Jego zdaniem, mówienie, że to postać „tylko kontrowersyjna jest umniejszaniem zła, jakie było jego udziałem”.

Przypomniał, że Szeptycki już w okresie międzywojennym był jednoznacznym wrogiem polskiej państwowości, a w okresie II wojny światowej bez reszty stanął po stronie najeźdźców i oprawców. – Był autorem wiernopoddańczych listów do Adolfa Hitlera, któremu gratulował militarnych sukcesów i w intencji planów wodza III Rzeszy Szeptycki odprawiał wielkie ceremonie religijne. W 1943 roku mianował kapelanów dla złożonej z ukraińskich ochotników 14. Dywizji Grenadierów SS – powiedział pisarz.

Zdaniem autorów petycji, Szeptycki pozostał obojętny na błagania biskupów rzymsko-katolickich i ormiańskich, wzywających do przerwania potwornych zbrodni, jakimi było ludobójstwo Polaków ze strony ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA.

Przeciwnie – Szeptycki mianował kapelanów UPA, grekokatolickich kapłanów, którzy święcili narzędzia zbrodni a często osobiście dowodzili kolejnymi aktami przerażającego ludobójstwa. Grekokatoliccy księża, wyznaczani przez Andrzeja Szeptyckiego na kapłanów, w czasie mszy w swych cerkwiach odczytywali listy, zapowiadające wypełnienie rzek i jezior krwią Polaków – napisano w petycji.

Stanisław Srokowski urodził się i mieszkał na Kresach, a w swej twórczości porusza głównie tę tematykę. Na kanwie jego opowiadania powstał m.in. scenariusz do filmu „Wołyń”. Srokowski jest działaczem organizacji kresowych.

Źródło: PAP

21 KOMENTARZE

 1. Do władz uniwersytetu z Wrocławia.
  Pogrzebcie w archiwach, może okaże się, że Hitler i Stalin też u was studiowali. Moglibyście odsłonić więcej tablic.

 2. Jesli te w/w fakty sa prawdziwe ( nie manipulowane)to to sie poprostu w pale nie miesci.

  • nie ty będziesz mówił, kto i do koga ma wracać, trollu scyzorykiem brzeżany! że też coś takiego może ziemia nosić! swołocz!

 3. To wszystko, to jest celowe działanie mające na celu poniżenie Polski i Polaków. Wiadomo, kto za tym stoi.
  Gdyby rządzili Polacy, a nie popłuczyny, żydoukraińsko – ruskie, to taka sytuacja nie miałaby miejsca.

 4. Wrocław ulubione miasto A.Hitlera podtrzymuje „dobre”tradycje.Bauman przyjacielem Uniw.Wrocławskiego.

 5. Rafała Dutkiewicza od gloryfikacji barmanów, banderowców i kultury żydowskiej we Wrocku. To powinno być ścigane z urzędu za propagowanie ludobójstwa i mordów na Polakach.

 6. i co na to Reduta Dobrego Imienia?
  I co na to prokuratorzy IPN?
  I co na to Polska Fundacja Narodowa?

  Nie na darmo się mówi o Wrocławiu, Banderstadt

 7. Może jestem przewrażliwiony, ale nawet za rządów folksdojczów czy komuny takie rzeczy jak stawianie pomników poplecznikom ludobójców było niemożliwe.
  Ja przypuszczam dlaczego Uniwersytet w Banderastadt teraz się na to zdecydował. Wiedzą, że dobra zmiana to tylko lokaje USraela. USrael nakazuje im kochać UPAinę i bronić jej do ostatniego polskiego żołnierza.
  Poza tym zoologiczna nienawiść konusa do Rosji sprawia, że UPAina jawnie drwi z polskiej dumy narodowej i straszy Polskę, że przestanie być jej sojusznikiem. To się w pale nie mieści!
  Środowiska kresowe? Przy całym szacunku, pisać protesty to wy sobie możecie … na Berdyczów. Trzeba trzasnąć pięścią w stół albo lepiej dać w mordę komu trzeba.
  A co robią potomkowie (biologiczni i duchowi) tych pomordowanych z Wołynia i Małopolski Wschodniej? Wybierają Dutkiewiczów. Ukraińcy nigdzie w miastach nie mają większości. Ale niemal wszędzie mają większe wpływy niż Kresowiacy.
  Paranoja. Nic się nie zmieniło. Ta sama niemoc co w 1943!!!

  • Przecież Stalin zabił 1 mln Polaków a Putin i JKM wychwalają Stalina. Putin nawet stawia pomniki Stalinowi w Rosji.

 8. Dlaczego wy prawiczki chcecie decydować jakie tablice mają być na uniwersytecie. Przecież wy jesteście za głupi żeby studiować.

  Emigrujcie do Rosji do Putina, tam będziecie się modlić do pomników Lenina i Stalina – przecież to wasi idole bo w ZSRS nie było demokracji a wg JKM demokracja to zło.

 9. Hitlera i Stalina, też odsłonił?
  W końcu dawny Breslał a.k.a. Stalinogród miał tych wybitnych synów narodu handlowego jako najważniejszych obywateli miasta.

 10. Msza dziękczynna Nycza
  (wersja uzupełniona)
  motto: „…potrafi już tu na Ziemi budować Królestwo Boże…”
  (kardynał Kazimierz Nycz o Hannie Gronkiewicz-Waltz)

  Listopad… wiadomo: to czas akcji „znicz”…
  Trzeźwieją kierowcy… lecz nie biskup Nycz…
  Po co ma być trzeźwy, gdy podwożą go?
  Bierze odwrócony krzyż do buzi… o!…

  Z tego odwrócenia tak odprawia mszę,
  Jakby wszystko z krzyżem odwróciło się:
  Za „Klątwę”, za tęczę (Zbawiciela plac
  Był ubogacony nią do czasu rac)

  Kardynał… dziękuje! „Już na Ziemi tu
  Potrafi…” Wyrzucić lokatorów stu!
  Ukraść kamienice, profesora, co
  Broni życia, wylać z pracy… To jest to!

  Świętej Zofi Szpital już nieświęty jest.
  Lecz pani prezydent tolerancji test
  Przecież zdała: może paradować gej
  I ty, o „Gazetko”, zamówienia miej!…

  Wraz z Golgotą Picnic także wróżek zlot
  Podatników kasą wsparła… Czarny kot
  Swą w wyczarowaniu pewnie pomoc dał.
  I stąd jej następca… we mszy udział brał.

  Wcześniej zadbał… Pierwszą miał mieć jego syn
  Komunię. I nie miał. Po wyborach gmin
  Można już oświecić: „Zaufania brak
  Nam jest do Kościoła.” Do Nycza? No, tak!…

  Kardynał… dziękuje! „Tu na Ziemi już
  Potrafi budować…” Czarownico stwórz,
  Prócz boga królestwa (swego boga), wieś!
  By starzy powstańcy kąt znaleźli gdzieś.

  https:

  //nczas.com/2018/11/27/ziemkiewicz-wysmiewa-slowa-kardynala-nycza-o-gronkiewicz-waltz/

Comments are closed.