Plaga „penisów” wśród amerykańskich lotników wojskowych. Dymisja dowódcy eskadry bombowców strategicznych [VIDEO]

Amerykańscy piloci kreślą w powietrzu penisy. Foto: twitter/Aircraft Spots
Amerykańscy piloci kreślą w powietrzu penisy. Foto: twitter/Aircraft Spots

Wśród amerykańskich pilotów zapanowała moda na kreślenie „penisów” na niebie. Dowództwo walczy z tym zjawiskiem. Dla jednego z dowódców eskadry bombowców strategicznych B-52 „penismania” skończyła się dymisją.

Od pewnego czasu pośród amerykańskich pilotów zapanowała moda na rysowanie na niebie… penisów. Być może ma to związek z kręconą kolejną częścią słynnego filmu Top Gun. Główny bohater filmu – pilot U.S. Navy Maverick – popisał się właśnie takim wyczynem.

Amerykańscy piloci chcą najwyraźniej iść w jego ślady. Dodatkowego smaku nadaje rywalizacja między Air Force, a lotnictwem marynarki i lotnictwem korpusu U.S. Marines.

Pierwszy głośny incydent miał miejsce w listopadzie 2017 roku. Piloci Boeinga EA-18 Growler z bazy lotnictwa marynarki wojennej Whidbey Island w zachodniej części stanu Waszyngton narysowali na niebie za pomocą smug kondensacyjnych samolotu ślad przypominający męskie genitalia.

Dowództwo U.S. Navy zawiesiło pilotów i przeprosiło za incydent.

Wyczyn znalazł oczywiście swoich naśladowców. Okazało się, że podobny wzór wykreślili piloci U.S. Marines w locie treningowym samolotem T-34C. Ponieważ jest to samolot turbośmigłowy obrazek ukazał się po odczytaniu trasy przelotu samolotu niemal dokładnie rok później bowiem w październiku 2018.

U.S. Navy ponownie przeprosiło i zawiesiło pilotów.

Dużo mniej szczęścia miał dowódca 69 Eskadry Bombowców z Minot Air Force Base w Dakocie Północnej wyposażonej w bombowce B-52H. Podpułkownik pilot Paul Goossen został usunięty ze stanowiska dowódcy eskadry po tym, gdy okazało się, że screenshoty z komputerów nawigacyjnych, na których ustalane i zapamiętywane są trasy przelotów, pełne są wzorów przypominających penisy. Piloci poszczególnych maszyn robili sobie pamiątkowe zrzuty z ekranów.

Co gorsza o ile dwa pierwsze opisane incydenty miały miejsce w lotach szkoleniowych piloci z 69 Eskadry Bombowców kreślili je w trakcie lotów bojowych nad Irakiem i Syrią.

Dowództwo 5 Skrzydła Bombowców U.S. Air Force, w skład którego wchodzi 69 Eskadra, wszczęło śledztwo w tej sprawie. Jako powód utraty stanowiska przez podpułkownika Goossena podano utratę zaufania z powodu niemożności utrzymania profesjonalnego podejścia do służby w dowodzonej jednostce.

Źródło: Military.com

Comments are closed.