Niedziele bez handlu zrujnują Kościół? „Prawie 150 mln zł na tacę mniej”

Prezydent RP Andrzej Duda podczas mszy. Mszą św. w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Foto: PAP/Marcin Obara
Prezydent RP Andrzej Duda podczas mszy. Mszą św. w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Foto: PAP/Marcin Obara

W wywiadzie udzielonym Wirtualnej Polsce prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak powiedział, że z powodu zakazu handlu w niedziele wierni zostawiają w kościołach o ok. 20% mniej pieniędzy.

Dzieje się tak dlatego, że Polacy często najpierw szli do kościoła a potem na zakupy – albo na odwrót. Jeśli z powodu zakazu handlu w niedzielę zakupów zrobić nie mogą, pewna ich część w ogóle nie wychodzi z domu, szczególnie, jeśli wiąże się z koniecznością dalszego dojazdu.

Paradoksalnie Kościół, który był jednym z największych orędowników zakazu handlu w niedziele, powołując się na przykazanie „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”, może stracić na tym ogromne pieniądze. Roczne dochody z tacy szacowane są na 720 mln złotych. Jeśli kalkulacje Kaźmierczaka są dobre, strata spowodowana zakazem handlu w niedziele może wynieść nawet 145 mln zł rocznie.

To prawie tyle, ile wynosi dotacja państwa na Fundusz Kościelny (160 mln zł). Mało jednak prawdopodobne, aby Kościół nie odzyskał tych pieniędzy w inny sposób, na przykład domagając się zwiększenia dotacji z budżetu. Czyli z naszych kieszeni. W ten sposób zakaz handlu w niedziele nie tylko przyczyni się do upadku małych, rodzinnych sklepów, ale także do zwiększenia obciążeń podatkowych Polaków.

źródło: wp.pl, ZPiP

37 KOMENTARZE

  • Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak nie wie skąd zatrudnić za najniższą krajową pracowników a wie wszystko o przychodach Kościoła.
   Kolejna wtyka tajniaków?

   • Talmudyczna agentura wpływu ! Chcą łamać Dekalog rzekomo w interesie Kościoła ! Do piekła hieno wściekła! Łysiak pisał, że są trzy wielkie kłamstwa: kłamstwa wielkie, kłamstwa gigantyczne i statystyki.

 1. cyt. „Roczne dochody z tacy szacowane są na 720 mln złotych. Jeśli kalkulacje Kaźmierczaka są dobre, strata spowodowana zakazem handlu w niedziele może wynieść nawet 145 mln zł rocznie.”
  „dochody z tacy szacowane są” „jeśli kalkulacje Kaźmierczaka są dobre” – tak wygląda świat piątej klepki w NCz!.

 2. jesli ci wierni maja tylko taki problem, ze sklepy zamkniete, to niech zdychaja z glodu, nawet Bogu nie jest idiotow zal.

  • Nie zadaje się z podobnymi ludźmi takimi jak Ty i dlatego nie poslałam córki na religię i nie chodzi do koscioła, żeby się z takimi ludxmi nie spotykała bo niestety czasy się zmieniły i nikt przyzwoity nie chodzi teraz do kościoła szczególnie to widać na forach katolików. To sa niestety współczesni menele w stylu wypoweidzi. My neistety takich utrzymujemy odbierajac dziecio od ust – jedynakom.

 3. Tylko, że wiara w Boga nie polega na odhaczeniu kościola jak to czyni 90% Polakow nazywających siebie nie wiedzieć czemu katolikami. To dokladnie ci sami, ktorzy twierdzą, że nie chodza do kościoła bo ksiądz się im nie podoba. Nikt im nie powiedzial, że do kosciola chodzi się porozmawiac z Bogiem a nie dla poparciw jakiegoś księdza?

  • Zupełnie tak jest, może tylko przesadziłeś z tymi 90%. Paradoksalnie, wbrew potocznym opiniom najwięcej naprawdę wierzących ( nie w kasę ) jest wśród tych trochę bardziej myślących.

  • Tylko że ta rozmowa z Bogiem w kościele odbywa się pod dyktando księdza lojalnego bardziej wobec franciszkowego Watykanu niż Polski. Nie wszystkim tak prowadzona rozmowa odpowiada, zwłaszcza tym, którzy pamiętają czego przed laty uczono ich na lekcjach religii za młodu, a czego naucza się teraz. Te rozbieżności, by nie rzec zaprzaństwo i zwykła zdrada, niszczą kościół dużo skuteczniej niż jakieś tam pieniądze.

  • Czy Bóg jest zamknięty tylko w kościele i tylko tam z nim można porozmawiać?, śmieszne , skąd wy to ludzie wiecie. Ja nie mam żadnych ograniczeń, jeśli jest Bóg to jest On wszędzie, w mowie i uczynku, w oczach i w języku,w człowieku i w zwierzątku, po prostu wszędzie, należy sobie tylko zasłużyć na miano bycia człowiekiem i wtedy modlitwa dociera i daje moc.

  • To koszerne nazwisko i gudłajskie poglądy! Zatem nie dajcie się zżydłaczyć tym pejsatym diabłom !

   • dlatego nie chodze do żydwoskiego koscioła i nie wierzę w zydowskiego pejsiastego boga i jego syna, ktory wybrął Żydów jako jego naród wybrany i wyprowadził ich z Egiptu kraju niewoli.

 4. Artykuł pachnie antyklerykalizmem na odległość. Może autor ma traumę jak p. Grzybiarz od lekcji elektrotechniki i obraził się na Pana Boga. Cytując za Klasykiem „Jak się Pan Bóg na pana obrazi to już będzie wiecznie bolało”

  • Antyklerykalizm to im wyszedł przy okazji. To kolejna promocja Biedronek i handlu w niedziele. Tym razem lobbyści dotarli do Kazimierczaka.

 5. I tak kościół nie płaci prawie żadnych podatków. Rozliczają się ryczałtem a to gówniane grosze. Jeśli kościół założył fundację, a pod tą fundację wliczył nieruchomości, aktywa i inne, to fundacja ma pieniądze z których z dużym ograniczeniem się rozlicza.

  • Żydzie, głupiś, katolicy to podatnicy i łożą daniny na to masońskie socjalistyczne państwo ! To żydzi biorą dotację od państwa polskiego i w ogóle nie wkładają do niego żadnych pieniędzy !!! Łapa ci uschnie od pisania tych kłamliwych postów a jezor się tobie zmieni w jadowitego węża !!!

   • obserwatorze poje bany debilu – Jezus tez byl żydem i go prostaku obrazasz

 6. Ludzie walczyli o premie a kosciol, czyli swiatowa wylegarnia konserwatywnego komunizmu podobnego do PRL, jak zawsze o to samo czyli zakaz, jak nie ten to inny ale zawsze zakaz.

 7. „W ten sposób zakaz handlu w niedziele nie tylko przyczyni się do upadku małych, rodzinnych sklepów, ale także do zwiększenia obciążeń podatkowych Polaków.”
  Ciekawe w jaki sposób te małe sklepy mają upaść ?
  Mój sąsiad ma mały sklepik i jest mega zadowolony, Fakt ze sam „musi ” stać za ladą ale zyski w niedizele są znacznie większe niż wcześniej były a świąteczne dni ma 3x wiecej .

 8. bardzo dobra informacja, kościół idzie na dno z prędkością tytanic-a coraz mnie ludzi już nie wierzy w ten bełkot o bożkach, mam nadzieje że doczekam tych czasów kiedy to KK będzie finansowany tylko i wyłącznie z kieszeni wierzących, wtedy się okaże ilu jest kat oli, to będzie piękny dzień

  • w samo sedno, też na to czekam. mam nadzieję, że jeszcze za mojego zycia.

 9. Czego to ci agenci koncernów nie wymyślą, żeby tylko więcej się nachapać. Jakoś wcześniej nikt z nich nie ubolewał nad upadkiem drobnych sklepików, kiedy galerie handlowe i sieciówki eliminowały drobnych handlowców z rynku. W ciągu ostatnich 15 lat w moim najbliższym otoczeniu zniknęło bezpowrotnie mnóstwo fajnych i wygodnych dla mieszkańców sklepików z różnych branż.

 10. I bardzo dobrze, niech ten katotaliban strzela sobie w stopy jak najczęściej. Może ten naród sie w końcu obudzi.

Comments are closed.