Socjalizm Plus wykańcza polskie przedsiębiorstwa. Tak złych danych nie było od lat

Mateusz Morawiecki oraz przemysł - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Wikipedia/pixibay
Mateusz Morawiecki oraz przemysł - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Wikipedia/pixibay

Rosnąca biurokratyzacja, wzrost podatków, większa inwigilacja przedsiębiorców, instrukcje by gnębić uczciwych przedsiębiorców, prowokacje jak ta ostatnia z mechanikiem – tak można podsumować trzy lata rządu PiS w gospodarce. Wbrew rządowej propagandzie polski przemysł zaczyna się zwijać, tak złych danych nie było już dawno.

„W listopadzie po raz pierwszy od ponad czterech lat zmalała aktywność w polskim przemyśle przetwórczym. Nastroje w przedsiębiorstwach są minorowe” – alarmuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

„Rz” publikuje dane barometru koniunktury PMI, który przeprowadzono wśród menadżerów logistyki około 200 firm. Omawiany wskaźnik kolejny raz jest znacznie niższy niż się spodziewano w pesymistycznych prognozach, jednak tym razem po raz pierwszy 2014 roku spadł w ujęciu z miesiąca na miesiąc.

W październiku wskaźnik wynosił 50,4 pkt, a obecnie spadł do 49,5 pkt, warto podkreślić, że ekonomiści spodziewali się minimalnego wzrostu do 50,5 pkt. Wskaźnik 50 pkt oznacza niezmienność przemysłu, każda wartość powyżej oznacza większy lub mniejszy rozwój, a wartości poniżej (jak w listopadzie – red.) oznaczają krótko mówiąc, że przemysł się zwija.

Nie tylko ten wskaźnik pokazuje, że z polskim przemysłem jest źle. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat w listopadzie odnotowano także spadek wielkości produkcji. Na 11 miesięcy aż sześć z nich było „spadkowych” jeżeli chodzi o wartość zamówień zza granicy. Po raz pierwszy od 2013 roku odnotowano spadek zatrudnienia w przemyśle przetwórczym.

Comments are closed.