Europa w żółtym ogniu! Protesty żółtych kamizelek ogarniają nasz kontynent

Protesty we Francji. / Źródło: Twitter
Protesty we Francji. / Źródło: Twitter

Od 3 tygodni we Francji trwają protesty żółtych kamizelek, Teraz akcja ogarnia kolejne kraje Europy.

Zaczęło się we Francji od protestów, dla których pretekstem było podniesienie podatków na paliwa. W ciągu 3 tygodni ruch, którego symbolem jest żółta kamizelka przerodził się w rebelię przeciwko rządom Macrona. Teraz ogarnia on kolejne kraje Europy. W ślad Francuzów najpierw poszli Belgowie, potem Niemcy, a teraz Holendrzy.

Jak donosi holenderski dziennik Het Parool po protestach w Hadze i Nijmegen wielka demonstracja szykowana jest w stolicy Holandii – Amsterdamie. Femke Halsema, rzecznik burmistrza Amsterdamu poinformowała, że na sobotę planowane są w mieści wielkie demonstracje żółtych kamizelek.

Uczestnicy, podobnie jak we Francji chcą protestować nie tylko przeciwko rosnącym podatkom, ale też polityce Unii, globalizacji i niekontrolowanemu napływowi imigrantów.

Podobne protesty choć na znacznie mniejsza skalę niż w Paryżu miały już miejsce w Berlinie i Brukseli. W stolicy Belgii także doszło do starć z policją.

Żółte kamizelki odniosły już we Francji pierwszy sukces. Macron zawiesił na pół roku zapowiadana podwyżkę podatków na paliwa. Komentatorzy oceniają jednak, że to tylko koniunkturalny ruch, który ma uspokoić nastroje do czasu majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Podwyżki podatków były tylko iskrą, która wywołała już teraz prawdziwą rebelię przeciwko rządom Macrona. Największe centrale związkowe , mimo ustępstw Macrona, zapowiadają kontynuację protestów od 14 grudnia.

Protesty żółtych kamizelek, mimo bardzo gwałtownego przebiegu cieszą się poparciem ponad 70% Francuzów. Powszechnym jest żądanie dymisji Macrona. Jego poparcie – na poziomie 23% jest niższe niż miał kiedykolwiek którykolwiek prezydent Francji.

9 KOMENTARZE

 1. Zachcialo sie euromarksistom otwarcie grozić Trumpowi armią europejska to CIA majace budżet wiekszy niż Niemcy wie co zrobić.

  • Dokładnie ! Trump powinien rozwalić ten eurochlew zanim przeistoczy sie w kalifat Europy. Przez tych lewackich debili. I potem co ? Znowu operacja D-day ? I desant w Normandii zeby wyzwolić europe tym razem z pod islamu.

 2. Zolte kamizelki – sa tam gdzie poddali sie szybko Niemcom podczas II ws. placa za to teraz swoja pokuta i zadoscuczynieniem.

 3. No miejmy nadzieje ze to koniec eurokołchozu. Moze 1 stycznia obudzimy sie juz w wolnej Europie narodów.

 4. Cała prawda o zamieszkach we Francy
  dedykuję Skolemu Oku z nczas.pl

  Jak pisze GóWno, a TeVałeNazi
  To sfilmowało, to polscy faszyści
  Palą dziś Paryż!!! Obyczaje z Azji
  (Petardy, race) wzięli… Niech ich sczyści!
  Mało dwutlenku im było i smrodów,
  Więc do palenia przeszli samochodów!!!

  Radio Erewań potwierdza te newsy:
  Obywatele Rzeczypospolitej
  I KODomici w Polsce ich zakusy
  Umieli wstrzymać (z siły należytej).
  A więc kibole spod znaku Korwina –
  Hyc do Paryża! To Polaków wina!!!

Comments are closed.