Nowa odsłona amerykańsko-chińskiej wojny. Jaka będzie odpowiedź Chin?

Donald Trump, Xi Jinping. Foto: PAP/EPA
Donald Trump, Xi Jinping. Foto: PAP/EPA

W Vancouver aresztowano Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu i zarazem dyrektor finansową Huawei, córkę założyciela firmy; grozi jej ekstradycja do Stanów Zjednoczonych w związku z podejrzeniem o naruszenie sankcji USA wobec Iranu – podał w środę Globe and Mail.

Meng Wanzhou, która jest jednym z wiceprezesów zarządu chińskiej firmy technologicznej i córką założyciela firmy Ren Zhengfei, została aresztowana 1 grudnia, a rozprawa sądowa dotycząca wyznaczenia kaucji została wyznaczona na piątek – powiedział kanadyjski rzecznik Departamentu Sprawiedliwości.

Reuters informuje, że przedstawiciele Huawei, jednego z największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego na świecie, nie udzielili komentarza.

Ambasada Chin w Kanadzie domaga się natychmiastowego zwolnienia zatrzymanej.

Źródło: PAP

7 KOMENTARZE

  1. To znak czasu-czasu bandyckiej okupacji świata przez usrael. Jakim prawem bandziory judeowaspowskie „nakładają sankcje”?Kto im dał prawo do aresztowania obcokrajowców w krajach trzecich?

  2. Bandziory z USA zmuszają każdego do przyjęcia ich sposobu działania. Kanada to pachołek USA.
    Ja czekam, kiedy za spiskowanie w celu wywołania kilku wojen, przed jakimś trybunałem zostaną postawieni. Clinton i Bush Junior. Jest Trybunał ds. Zbrodni w Byłej Jugosławii. Akurat, dobre miejsce dla Clintona.

  3. musiały usmany na spotkaniu g20 dostac srogo po zadzie że tak eskalują napięcie po niby rozejmie a chińczycy nigdy nie zapominaja osobistych zniewag i upokorzeń

  4. No to teraz Chiny uderzą zapewne w Kanadę, która jest drugim co do wielkości krajem ale gospodarczo trochę dalej, jeżeli nie będzie po ich myśli. Ciekawe jak to będzie, wspólnym mianownikiem w obu gospodarkach jest sektor wydobywczy..

  5. Kanada to dzicz: nie aresztuje i nie deportuje cudzoziemca za czyn, który nie jest przestępstwem w kraju aresztowania. Tylko dzikie i niecywilizowane państwa tak robią. :-))))))))))

  6. Chwalony przez Sommera i redakcje NCZ Rząd Trumpa zachowuje się na arenie międzynarodowej jak gangsterzy z Chicago lat 30 tych ubiegłego wieku.

  7. […] Według komentatorów aresztowanie Meng może dodatkowo utrudnić osiągnięcie porozumienia w toczonym przez USA i Chiny sporze handlowym. 1 grudnia, czyli tego samego dnia, gdy została ona zatrzymana, prezydenci obu krajów, Donald Trump i Xi Jinping, zjedli razem obiad w Buenos Aires, uzgadniając przy tym 90-dniowe „zawieszenie broni” w wojnie celnej. Nowa odsłona amerykańsko-chińskiej wojny? Jaka będzie odpowiedź Chin? […]

Comments are closed.