Smutna sprawa. Polska traci 3% PKB z powodu psychicznych chorób

Depresja Fot. Pixabay

Polska traci z powodów chorób psychicznych 3% procent krajowego produktu. Tak wynika ze wspólnego raportu OECD i Komisji Europejskiej. Na tle innych europejskich krajów Polska ma stosunkowo dość niskie straty.

Badania wykazały pewną, raczej znaną prawidłowość, że im bardziej dane kraje są zaawansowane w swoim rozwoju, to, tym większe problemy mentalne mają ich obywatele.

Przeliczenie wielkości wpływu kosztów chorób psychicznych na gospodarkę jest oczywiście dość szacunkowe. OECD przedstawiła te szacunki w raporcie „Zdrowie w skrócie: Europa 2018” („Health At A Glance: Europe 2018”), opublikowanego pod koniec listopada.

Według tego raportu koszt systemu opieki i niższej produktywności pracowników z problemami psychicznymi wynosi 607 mld euro rocznie z PKB Unii, czyli 4 proc. PKB.

Niższa produktywność pracowników na kosztować 243 mld euro, wydatki na programy socjalne związane ze zdrowiem psychicznym na 170 mld euro, a bezpośrednie wydatki systemów zdrowia na leczenie na 194 mld euro.

Najwięcej problemów mentalnych mają mieszkańcy krajów północnych Norwegii, Szwecji czy Finlandii, co tłumaczy się mniejszym nasłonecznieniem. W Finlandii aż 18,8 proc.ma problemy psychiczne, w Szwecji 18,3 proc., a w Norwegii 18,5 proc.

Jednakże w krajach gdzie „słońca nie brakuje” mieszkańcy mają wyższe wskaźniki problemów psychicznych niż średnia unijna wynosząca 17,3 proc. Tak jest w Hiszpanii, Francji i Grecji.

Co siódmy mieszkaniec naszego kraju ma te problemy. Dokładnie 14,9 proc. polskiego społeczeństwa to osoby z problemami psychicznymi. Zdrowsi od nas są Rumuni i Bułgarzy, a bardziej chorzy Niemcy i Holendrzy mieszkający w tej samej strefie klimatycznej i na tej samej nizinie europejskiej.

W przeliczeniu na koszty Polska traci 3,01% PKB, co jest równowartością 13 mld euro. Z tego koszty systemu zdrowotnego wynoszą 5,1 mld euro, koszty opieki socjalnej 3,2 mld euro a koszty obniżonej produktywności – 4,6 mld euro.

Nasi sąsiedzi Niemcy mają o wiele większe problemy. Tracą 4,81% PKB, czyli 84 mld euro. Największe straty w PKB, powyżej 5% mają w kolejności: Dania, Finlandia, Holandia i Belgia.

Źródło: Money.pl

8 KOMENTARZE

  1. no i? przeciez to jest modna choroba, chcesz wolne to idziesz na psychola i ciagnie sie dziesieciolecia i chyba szybciej przechodzisz na rente. W Niemczech to juz 50% spoleczenstwa jest psycho i na prochach, ktore regularnie lykaja i kasa chorych rozdaje na te wydumane chorobska pieniazki lekka reka, ktorych potem brakuje na zwykle leczenie.

  2. nie tylko słońce słabe lub zbyt jaskrawe ma znaczenie bo niezwykle istotne jest też przeludnienie

    • w obozach bylo przeludnienie i nikt nie dostawal antydepresyjnych tabletek, tylko skracane byly racje zywnosciowe, co powodowalo, ze myslales ciagle o jedzeniu, a nie ze masz swira.

  3. A ile traci pkb z racji na to że ustawy są takie aby niszczyć Polską gospodarkę, że nie ma polskich fabryk, sieci handlowych firm usługowych jacy są duży i na cały kraj.

  4. Choroba psychiczna, jeżeli nie ma podłoża naurologicznego – jest po prostu reakcją zdrowego mózgu na chore środowisko społeczne. Największm wrogiem zdrowia psychicznego jest izolacja. A obecna „cywilizacja” izoluje ludzi od ludzi w stopniu przerażającym. Nie potrzebny jest psychiatra ani psychotropy. Wystarczy na.pie3do.lić się wódą z przyjaciółmi i pogadać o problemach. Jest to najlepsza terapia i bezpieczna chemicznie….Ci co nie piją, nie mają przyjaciół i w samotności hodują swoje neurozy. Mają przesrane. :-)

Comments are closed.