Koniec marzeń o tańszym paliwie? OPEC i Rosja postawiły się Trumpowi

Wydobycie ropy naftowej/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
Wydobycie ropy naftowej/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Państwa OPEC i ich sojusznicy, w tym Rosja, uzgodniły w piątek, że ograniczą wydobycie ropy naftowej o 1,2 mln baryłek dziennie. Z ogłoszeniem poziomu redukcji kartel czekał na zajęcie stanowiska przez nienależącą do tej organizacji Moskwę.

Ustalenia zapadły podczas 175. sesji OPEC w Wiedniu. Przed tym szczytem – w środę – odbyło się spotkanie komisji monitorującej, w skład której wchodzą ministrowie krajów zrzeszonych w kartelu i kilku innych producentów, w tym Rosji.

Arabia Saudyjska, nieformalny przywódca OPEC (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową), nalegała na Rosję, by znacząco obniżyć wydobycie surowca i uniknąć nadpodaży, a tym samym zapobiec dalszym spadkom cen ropy.

Spadki te spowodowane są zwiększonym wydobyciem przez czołowych producentów. Od października ropa staniała o jedną trzecią i obecnie cena baryłki ropy typu Brent zeszła poniżej poziomu 60 dolarów.

Prezydent USA Donald Trump apelował w środę do krajów OPEC, by nie zmniejszały wydobycia i pozwoliły na dalszy spadek cen, co byłoby korzystne dla wzrostu gospodarczego w krajach wysoko rozwiniętych.

Źródło: PAP

11 KOMENTARZE

 1. Z tymi wzrosotwymi prognozami na rope to nie wiadomo. Spada popyt zmiejszyli podaż. Ale czy to da wzrost na wiecej niz miesiac czy dwa ???

  pozyjemy zobaczymy

 2. W socjalizmie cena surowca nie ma zadnego wplywu na cene koncowa produktu.
  PODATKI PODATKI PODATKI

 3. W Polsce jak spadnie surowiec, nawet rafinowany diesel czy noPB rzadzacy nami zapchaja ta dziure podatkami. I na stacji dalej bedzie tyle samo 5,10pln na litr.
  Ale polecy najczesciej zarabiaja 1600pln/miecha co tu mowic o protestach przeciwko podatkow – stac ich przeciez na wszystko…

 4. alez trump wcale nie dążył do zmniejszenia ceny na rope bo to likwiduje „rope łupkową” w usa i tego układ łupkowy by mu nie wybaczył

  • Jak śmiesz krytykować świętych oligarchów, twój pan Korwin cię wychłosta, zobaczysz!

  • Śmiesz wątpić w słowa Trumoa??? Już cię namierzyli. Będziesz za karę pozbawiony widoku pięknego pana króla, którego ukoronują zaraz po wyprowadzeniu Polski z tej strasznej komunistycznej Unii.

 5. No ale co ty krytykujesz swój wzór wolnorynkowy?? Zarzucasz kłamstwa?? Musisz chyba wyszorować szczotą do klopa gębę za karę.

 6. Bajki bo USA jest nie tylko największym producentem ropy łupkowej ale zaczyna ją eksportować.To zniżki cen ropy byłyby niekorzystne dla USA

Comments are closed.