Powtórka z historii? Żółte kamizelki przyniosły gilotynę. „Nowa francuska tradycja: cięcie makaronu” [VIDEO]

REKLAMA

Podczas sobotnich protestów ruchu „żółtych kamizelek” w całej Francji aresztowano łącznie 1723 osoby, z czego 1220 znajduje się nadal w policyjnych aresztach – poinformowało w niedzielę rano francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Ludzie mają dość. Na protesty zabrano gilotynę! 

Najwięcej aresztowań – 1082 – miało miejsce w Paryżu, gdzie mimo zwiększonych zabezpieczeń ponownie doszło do zamieszek i starć z policją.

REKLAMA

Bilans aresztowań jest znacznie wyższy niż był w każdą z poprzednich trzech sobót, podczas których organizowane były protesty ruchu „żółtych kamizelek”. Dla porównania – 1 grudnia zatrzymano łącznie 630 osób, z czego 412 w Paryżu.

Ministerstwo podało także uaktualnione dane na temat uczestników protestu – wzięło w nich udział około 136 tysięcy osób, czyli tyle samo, co tydzień wcześniej.

Mimo że w sobotę zamieszki były nieco mniej gwałtowne niż przed tygodniem i wyraźnie niższa jest liczba rannych (118 wobec 263 w sobotę 1 grudnia), to władze Paryża oceniają, że koszt ekonomiczny jest wyższy.

„Będą znacznie wyższe straty finansowe z powodu wczorajszych demonstracji niż przed tygodniem” – powiedział w niedzielę rano Emmanuel Gregoire, wicemer Paryża odpowiadający za sprawy budżetowe. Jak wyjaśnił, przyczyną tego jest fakt, że w obawie przed powtórzeniem się zamieszek wiele sklepów, restauracji i kawiarni czy muzeów było w sobotę zamknięte.

Protestujący widać, że znają historię, bo wzięli na protesty gilotynę.

„Powtórka z historii. Protestujący we Francji zabrali ze sobą Gilotynę na demonstrację. Nowa francuska świecka tradycja: ” cięcie makaronu na krótsze odcinki”

Przypomnijmy, że Ludwik XVI został przez lud Francji skazany na śmierć. Wyrok poprzez ścięcie głowy został wykonany 21 stycznia 1793 przy użyciu gilotyny.

Protesty „żółtych kamizelek” zaczęły się od sprzeciwu wobec zapowiadanej przez rząd podwyżce od nowego roku akcyzy na paliwo. Mimo że władze przed kilkoma dniami ogłosiły, że zawieszają jej wprowadzenie na cały rok 2019, demonstracje nie ustały, a przyczyną niezadowolenia ich uczestników jest cała polityka gospodarcze prezydenta Emmanuela Macrona.

Źródło: Twitter: Prawa Strona/ PAP

REKLAMA