Ukraińcy zrobili pułapkę na Polaków! Zatrzymują każdego, kto dotknie antypolską osłonę na Cmentarzu Orląt Lwowa

Zasłonięte Lwy przy Pomniku Chwały/fot. PAP/Darek Delmanowicz
Zasłonięte Lwy przy Pomniku Chwały/fot. PAP/Darek Delmanowicz

We Lwowie zatrzymano w niedzielę cztery osoby, które próbowały uszkodzić płyty, zasłaniające dwa posągi lwów na Cmentarzu Orląt – poinformowała Rada Miejska Lwowa. Do poprzedniego incydentu z rzeźbami lwów na tej nekropolii doszło w nocy z wtorku na środę. Ukraińskie władze wystawiły grupę specjalnych tajniaków, którzy dzień i noc obserwują płyty.

O zdarzeniu powiadomił Mychajło Nahaj, dyrektor Cmentarza Łyczakowskiego, którego częścią jest Cmentarz Orląt.

„Dziś około godziny 14.50 (godz. 13.50 w Polsce) ochrona zauważyła przez kamery nieznanych młodych ludzi, którzy starali się uszkodzić konstrukcje wokół lwów. Osoby te zostały zatrzymane, na miejscu czynności prowadzi policja” – przekazano w komunikacie Rady Lwowa.

Nahaj powiedział, że uszkodzenia są nieznaczne. Sprawcy odłamali fragment płyty o powierzchni ok. 35 cm kwadratowych.

Poprzednią próbę zniszczenia osłon wokół posągów podjęto w nocy z wtorku na środę. Sprawcy nie zostali wówczas wykryci. 22 listopada na Cmentarzu Orląt zatrzymano trzech studentów z Polski, który chcieli odpalić na nekropolii race. Ukraiński sąd ukarał ich za to grzywnami o równowartości 1200 złotych.

W lipcu sąd we Lwowie nałożył karę grzywny na obywatela Polski, który zniszczył płyty, zasłaniające posągi lwów, tłumacząc, że chciał je wyzwolić. W listopadzie na Cmentarzu Orląt polscy kibice piłkarscy odpalili race i rozwinęli transparenty w setną rocznicę obrony Lwowa. Szef Lwowskiej Rady Obwodowej Ołeksandr Hanuszczyn apelował wówczas o ogłoszenie uczestników tego zdarzenia osobami niepożądanymi na terytorium Ukrainy.

Ekscesy na Cmentarzu Orląt potępiło polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie, które oświadczyło, że nie jest to miejsce demonstracji politycznych. Towarzystwo wskazało, że takie zdarzenia utrudniają relacje Polaków żyjących we Lwowie z ukraińskimi władzami.

Towarzystwo przypomniało, że kamienne lwy oczekują na renowację i dlatego są zasłonięte płytami paździerzowymi. „Cmentarz Orląt jest miejscem modlitwy i pojednania pomiędzy narodami Polski i Ukrainy” – ogłosiło Towarzystwo.

Posągi lwów, usunięte z Cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 roku, powróciły tam w 2015 roku dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

W październiku Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za „symbol polskiej okupacji Lwowa”. „Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych” – ogłosiła wówczas Rada.

Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Na Cmentarzu Orląt spoczywają Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców – stąd nazwa Cmentarz Orląt.

Rekonstrukcja Cmentarza Orląt i odbudowa ze zniszczeń jest zasługą pracowników firmy Energopol, którzy zaczęli porządkować teren zdewastowanego cmentarza w 1989 r. (PAP)

23 KOMENTARZE

 1. Proponuję jakiś układ z Rosją i zgarnąć ziemie ukraińskie do Lwowa a Ukraińców tam mieszkających jeśli nie będą potulni jak baranki to rozstrzelać albo wywalić do Kijowa.

  • Obawiam się, że za późno i nie miałby kto tego zrobić z polskiej strony, bo Polaków na najważniejszych i wielu ważnych stanowiskach podstępnie zastąpili obcy. Dlatego była taka nagonka na Rosję przez polsko języcznych i wyzywanie Polaków od ruskich trolli.

 2. Rozumiecie już Rosjan? Nie czujecie tego osaczania na Polskę i Polaków? Wszędzie rugowanie polskości, naszej tradycji, naszych symboli, judzenie w mediach przeciw Polakom… Podstępne wprowadzanie w Polsce jakichś obcych tradycji palenia świeczek dla jakiegoś chanuka (czy o co to tam chodzi). Zresztą od wielu lat, tyle że wcześniej „bardziej nieśmiale” teraz już otwarcie wprowadzają obcą dominację?… Wielopłaszczyznowo i z wielu stron?…

 3. Podzielic ukrainę między Polskę, Rosję, Węgry i Rumunie a to co zostanie będzie buforem między NATO a Rosją. Ukraińców oczywiscie przesiedlic do bantustany buforowego. Dac jakieś pieniądze na początek i ….. slava nacji, herojom slava.

  • Po co Polsce, Rosji, Węgrom i Rumunom jadowita żmija? Lepiej poczekać. Niech się duszą we własnym sosie i wypiją piwo, które nawarzyli…Dać pieniądze (które ze szkodą dla Polski zostały wbrew prawu i logice w nadmiarze „transferowane” do obcych) a za co im dać? Każdy by chciał tylko dostawać pieniądze i pasożytować? Nie potrafią żyć swoją jak piszesz „slavą”? My nie mamy zobowiązań wobec nich i żadnych innych pasożytów. Odwrotnie! To pasożyty wobec Polski mają dług wielopokoleniowy.

   • W 100% się zgadzam, ukraińcy mają własne banderowskie państwo i nie widzę tutaj dlaczego Polska miała by się dorzucać w jakikolwiek do tego tego banderowskiego bagna!!! bolszewicy i hitlerowcy to ich przyjaciele więc nich oni jak chcą łożą na ten twór

  • Wzywasz do nienawiści między narodami? Podżegasz do wojny? Wiesz, że jest na to paragraf?

 4. To cudownie, że nasi ukraińscy przyjaciele objęli ścisłym nadzorem jakże drogie naszym sercom miejsca…
  Teraz z pewnością skończą się barbarzyńskie akty dewastacji naszych nekropolii, czy bandyckie strzelanie do placówek dyplomatycznych. chech…

 5. A jakie to niby sa te pomniki ukrainskie na terenie Polski ? Jakie dziedzictwo ? Co stworzyli? Co wybudowali ? Jedyne pomniki dotycza bandyty Bandery…Nawet o Tarasie Szewczenko zapomnieli…Ot i dziedzictwo…Atakuja juz wszystkie narody wokol … Do i nie tylko Polakow ale i Wwgrow, Slowakow…Wielka Ukraina…Stuknijcie sie w koncu w glowe. Wasza droga prowadzi tylko do totalnego unicestwienia waszego calkowicie juz zdezorganizowanego panstwa. I sami do tego doprowadzicie.

 6. Cofnąć losowo pozwolenia na pracę 10 tys ukraińcom i pozwolenia na studia 2000 studentom z ukrainy.
  Tablice i gliny z Cmentarza Orląt Lwowskich zaraz znikną – gwarantuję.

 7. Żyrinowski niby głupi chłop, ale prawdę powiedział. Ukrainą trzeba się podzielić. O Lepperze mówiono idiota, były wiezienia CiA w Polsce były ,był waglik był. Dziadek godali, nigdy niewierz banderze i miło chłop racyjo.

Comments are closed.