Zaskakujące odkrycie naukowców z NASA. Wysłali misję na asteroidę, która ma uderzyć w Ziemię [VIDEO]

Asteroida Bennu i sonda OSIRIS-REx. / fot. YouTube/NASA
Asteroida Bennu i sonda OSIRIS-REx. / fot. YouTube/NASA

Misja NASA dotarła do asteroidy Bennu kilka miesięcy temu, jednak już w ciągu tego czasu udało się kilka informacji na temat tego ciała niebieskiego. Naukowcy odkryli wodę na powierzchni asteroidy.

CNN podała, że sonda OSIRIS-REx zbliżyła się do Bennu, po czym rozpoczęła obserwacje, trwające od połowy sierpnia do początku grudnia. W ubiegłym tygodniu sonda znalazła się na tyle blisko, że możliwe było uzyskanie dokładniejszych pomiarów.

Naukowcy NASA odkryli, że na powierzchni asteroidy znajdują się hydroksyle lub cząsteczki atomów tlenu i wodoru. Ich zdaniem, związki z grup hydroksyli są zamknięte w minerałach ilastych. Oznacza to, że asteroida weszła kiedyś w interakcję z wodą. Bennu jest zbyt mała, żeby sama mogła przyjmować wodę. Najprawdopodobniej kiedyś była częścią większej asteroidy, na której znajdowała się płynna woda.

Okazało się również, że powierzchnia asteroidy jest bardziej kamienista niż naukowcy NASA na początku przypuszczali. Znajduje się tam dużo głazów. Badacze będą musieli wykonać więcej obserwacji z mniejszej odległości, aby upewnić się, jakie próbki będą mogli pobrać z powierzchni asteroidy. Nie nastąpi to jednak wcześniej niż w 2020 roku.

Sonda OSIRIS-REx została wystrzelona w kosmos dwa lata temu. W sierpniu tego roku NASA podała, że sonda cały czas zbliża się do asteroidy Bennu.

Według szacunków astronomów, sonda miała dotrzeć do asteroidy już na początku grudnia. Byłby to kolejny krok w kierunku pobrania z planetoidy próbek do badań naukowców. Taka analiza byłaby dla NASA szczególnie cenna, ponieważ według prognoz Bennu może uderzyć w Ziemię 25 września 2135 roku. Mimo że prawdopodobieństwo zderzenia z naszą planetą wynosi 1:2700, naukowcy wolą monitorować sytuację i zebrać jak najwięcej informacji.

NASA opublikowała w Internecie fotografię, na której zarejestrowano planetoidę Bennu z odległości 330 kilometrów od sondy. Na pokładzie OSIRIS-REx znajduje się specjalistyczny sprzęt – zestaw kamer OCAMS (PolyCam, Mapcam oraz SamCam), spektrometr termiczny OTES, spektrometr w zakresie widzialnym i podczerwonym OVIRS, wysokościomierz laserowy OTA oraz spektrometr rentgenowski REXIS.

Prenumerata NCZ! z prezentem

Comments are closed.