W sobotę ewakuacja połowy miasta w Polsce. Znaleziono arsenał pocisków

Niewybuchy. Zabezpieczony teren. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: PAP
Niewybuchy. Zabezpieczony teren. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: PAP

Na terenie jednostki wojskowej w Morągu znaleziono w czwartek kilkadziesiąt pocisków artyleryjskich z czasów II wojny. Będą usuwane i wywożone w sobotę. Na czas trwania akcji ma zostać ewakuowanych ok. 6 tys. mieszkańców miasta, w tym pacjenci miejscowego szpitala.

Podczas prac ziemnych na terenie garnizonu przy ul. Wojska Polskiego w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie) w czwartek po południu znaleziono ok. 20 pocisków artyleryjskich. Jest to prawdopodobnie pozostałość po zasypanym dawnym składzie amunicji z czasów II wojny światowej.

„Teren znaleziska został zabezpieczony i nie ma w tej chwili realnego zagrożenia dla mieszkańców Morąga” – podkreślił rzecznik 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej st. chor. Mikołaj Błogosławski.

Znalezisko zidentyfikowali i zabezpieczyli saperzy z patrolu rozminowania z Lidzbarka Warmińskiego. W ich ocenie, na czas usuwania i wywożenia pocisków na poligon konieczne będzie wyznaczenie tzw. strefy zagrożenia w promieniu 1,5 km od miejsca znalezienia pocisków.

W czwartek wieczorem zebrany w morąskim ratuszu sztab kryzysowy zdecydował, że akcja podjęcia pocisków przez saperów ma odbyć się w najbliższą sobotę w godz. 10-13. Na czas trwania akcji ewakuować trzeba będzie około 6 tys. mieszkańców.

Zastępca burmistrza Morąga Leszek Biernacki powiedział PAP, że w piątek od południa do domów mieszkańców zagrożonej strefy docierać będą mundurowi z ulotkami informującymi o zarządzonej na następny dzień akcji ewakuacyjnej. Pojawią się też plakaty, komunikaty w lokalnych mediach i na portalach społecznościowych.

Dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Krzysztof Kuriata poinformował PAP, że na terenie wyznaczonym do ewakuacji znalazł się również morąski szpital, w którym hospitalizowanych jest ok. 50 pacjentów, w tym osoby pod opieką paliatywną, które wymagają transportowania w pozycji leżącej. Jak dodał, ustalane są placówki, do których zostaną przewiezieni pacjenci, ewakuacja szpitala będzie prowadzona stopniowo i zacznie się prawdopodobnie już w piątek.

Według niego ewakuować trzeba będzie również ok. 50 podopiecznych dwóch domów pomocy społecznej, a także ok. 30 „osób leżących” z prywatnych mieszkań.

Dyr. Kuriata powiedział też, że w zabezpieczeniu terenu na czas akcji uczestniczyć będzie wojsko i żandarmeria, policja, straż pożarna i ochotnicy z OSP. W sobotę planowane jest zamknięcie dróg wojewódzkich na terenie miasta i wstrzymanie ruchu kolejowego, prawdopodobnie sześciu pociągów. (PAP)

12 KOMENTARZE

 1. A co na to właściciel tego arsenału? Czy z czasem się znajdzie i upomni o swoje, tak jak inni się upominają, ba! nawet żądają zwrotu niby swojego… Tak że nie wiem czy to jest dobry pomysł z tym usuwaniem i wywożeniem… Po wojnie też Polacy w swoim zniszczonym kraju usuwali i wywozili gruz a potem odbudowywali. Za swoje. Po latach znalazł się „właściciel”, który żąda zwrotu niby swojego i nawet zrobił sobie swoją Ustawę 447, którą mamy respektować, prawem kaduka chyba?… No nie wiem, czy to jest taki dobry pomysł… Nie lepiej to bez zbędnego rozgłosu wysłać ten arsenał do domniemanego właściciela w ramach 1-szej transzy? Nie ma żadnej pewności czy to też nie właściciel arsenału od wspomnianej Ustawy… O! A co żałować? Na wszelkie wypadek oddajemy, żeby nam nie zawracano głowy następnymi zwrotami.

 2. Paryżanka

  Oto dziś dzień kamizelek;
  Oby bez akcyzy był!
  Makaronik tak, jak Felek
  Wszystko zabrałby i bił…
  A swą babcią podniecany
  Woła źle o Polsce coś.
  Bo z banana wystrugany
  Został przez masonów gość…

  Hej, kto Francuz na bagietki!
  Żyj swobodo, Francjo żyj!
  Makaronik chce kobietki…
  I ma… pomarszczony ryj!
  I ma pomarszczony ryj!

  Grzmijcie me(n)dia, ryk w Brukseli…
  Kamizelki żółte w szyk!
  Ach, Majdanu nie widzieli?
  Bo z Was nie haruje nikt!
  „Złote jaja znoś kogucie,
  Unii i ciapatym służ!” –
  Ten, kto wierzy Konstytucie,
  Głupim pozostanie już.

  Hej, kto Francuz na bagietki!…

  O, Polacy! Czyż bez ceny
  Rany nasze dla was są?
  Eurokraci to hieny.
  Ale to ich Waterloo!
  Świat was zdradzał i zdradzali
  Was przodkowie nasi też.
  Bracia! choć nas spałowali,
  Czwartych też nie chcemy Rzesz!

  Hej, kto Francuz na bagietki!…

 3. jakby który z saperów miał jaja, to wykiprowałby cały ten złom pod sejmem. Przy odrobinie szczęścia pojutrze Polska by nieco odetchnęła

Comments are closed.