PiS coraz bardziej skręca w lewo. „To ewidentny zwrot ku centrum i Unii Europejskiej”

Jarosław Kaczyński. Foto: PAP/Tomasz Gzell
Jarosław Kaczyński. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Sobotnie wystąpienia polityków Prawa i Sprawiedliwości to ewidentny zwrot ku centrum i Unii Europejskiej – uważa politolog dr hab. Sławomir Sowiński. Według niego, PiS reaguje w ten sposób na nastroje polityczne w Polsce.

„To ewidentny zwrot ku centrum i europeizacja przekazu politycznego. Prawo i Sprawiedliwość dostrzegło, że Polacy są bardzo prounijni, proeuropejscy i próbuje się jakoś dostosować do tego nastroju politycznego” – powiedział PAP Sowiński.

Według niego, postawienie rok temu na premiera Mateusza Morawieckiego miało przyciągnąć elektorat centrowy i poprawić relacje z instytucjami UE. „Po roku widać, że ani jedno, ani drugie specjalnie się nie udało” – dodał Sowiński.

Zdaniem politologa, sobotnie wystąpienie premiera „to takie drugie wejście premiera Morawieckiego, próba odnowienia jego misji politycznej”. Sowiński nazwał to „rewitalizacją politycznej misji i przywództwa premiera”.

Kierunek przejęcia części elektoratu centrowego – według Sowińskiego – wiąże się z dużym ryzykiem dla PiS.

„W Polsce jest grupa wyborców sceptyczna wobec Unii Europejskiej, popierająca dotąd PiS. W momencie, kiedy ma nastąpić taka polityczna przyjaźń z instytucjami europejskimi, ci wyborcy mogą poczuć się zagubieni. Mogą pojawić się propozycje polityczne, które będą chciały zagospodarować tych wyborców i odebrać ich PiS” – dodał Sowiński.

Dr Sowiński podkreślił, że to już trzeci weekend, kiedy politycy dobrej zmiany próbują dotrzeć ze swoim przekazem politycznym do wyborców.

„To nie przypadek. Politycy dobrze wiedzą, że w sytuacji pewnego kryzysu autorytetów politycznych i społecznych, autorytetami dla nas są nasi bliscy. Politycy wiedzą, że codziennie nie mamy czasu zajmować się polityką, ale trochę tego czasu znajdziemy przy świątecznych stołach i to tam będą się być może kształtowały przekonania polityczne wielu wyborców” – dodał Sowiński.

Politolog uważa, że „obóz dobrej zmiany” doznał po wyborach samorządowych zadyszki politycznej i próbuje łapać nowego oddechu mobilizując szeregi zwolenników i przywracając u nich wiarę.

To dla ppolskiej prawicy było oczywiste, ale może teraz więcej osób otworzy oczy, że PiS to lewicowo-centrowa formacja. To szansa dla koalicji partii Wolnośc i Ruchu narodowego na dobry wynik w nadchodzących wyborach do parlamentu Europejskiego.

Źródło: PAP

18 KOMENTARZE

 1. PiS to nie prawica tylko lewicowa agentura syjonistyczna / satanistyczna
  podobnie UE / 4 Rzesza

 2. Robicie sobie ze mnie żarty tym artykułem? ? Nie po to uświadamiam ludzi żebyście teraz pisali, że PiS ma cokolwiek wspólnego z centrum.

  • Wszystko się zgadza: sekta PiS jest w centrum komunizmu w Polsce, a teraz skręca na lewo na pozycje trockistowskie zajmowane przez towarzyszy z Razem.

 3. to spowoduje, że PiS odbierze troszkę PO/KO,
  a jednocześnie robi się naturalne miejsce dla sukcesu RN-Wolność,
  kibicujmy więc temu ruchowi :))

 4. Doskonale podsumował tych zaprzańców poseł Kulesza, jakim cudem można przywraacać wiarę, gdy widzi się tabuny śniadych w całym kraju, a w sklepach, usługach wszędzie ukraiński pobrzmiewa. Koszty życia wzrosły gigantycznie i żadne 500+ tu nie pomoze. Tylko twardoglowi, którzy i tak są ślepi na rozmijanie sie PiS z obietnicami wyborczymi, na nich zagłosuje. Coraz wiecej tych, którzy maja dosć głosowania na mniejsze zło. Zreszta czy mniejsze? inne i rzeczywiście mamy POPIS, a właściwie UW na czele.

  • Przecież właśnie ceny wzrosły przez 500+.

 5. Ruch Narodowy!

  Z wielkiej litery. Zapamiętajcie u u feudałów i Korwinowców.

 6. Konflikt polityczny w Polsce dawno przybrał formę WOJNY NA ŚMIERĆ I ŻYCIE , wojny cywilizacyjnej….. A NA WOJNIE NIE MA ŻADNEGO CENTRUM. Jest swój i wróg.

 7. Nikt za wyjątkiem św.p. Leppera w naszej polityce nie łapał prostej rzeczy: NIE MOŻNA PODOBAĆ SIĘ WSZYSTKIM i nawet nie wolno tego próbować, bo straci się dotychczasowy elektorat i nie zyska nowego. Lepper nie chciał ponad 50% dla Samoobrony, tylko chciał zagospodarować te niezadowolone kilkanaście procent. Kłamczyński powtarza wszystkie błędy Geremka i Unii Wolności i skończy jak Unia Wolności, bo szpagaty są niebezpieczne, szczególnie w tym wieku. Dotychczasowy elektorat PiS przejdzie do nowej partii Rydzyka a „młodzi, wykształceni, z wielkich miast” dalej będą głosować na PO jak Warszawa i Kraków to udowadniają. :-)))))))))))))))))))))

  • Skoro jeszcze skręciło w lewo, to teraz powinno wykonać pełen obrót i być prawicową partią ekstremistyczną.

 8. Brak różnicy czy PiS nosi twarz socjalisty i zamordysty polskiego – Piłsudskiego, czy europejskiego Altiero Spinellego

 9. W przyszłym parlamencie PIS-dy będą donosiły do Timermansa na Winnickiego i Korwina.

 10. PiS to zdrajcy i kłamcy. Sprzedawczyki i chorągiewy. Te pacynki bez kręgosłupa moralnego nie są warci nawet mojego splunięcia. To samo szambo co PO, Nowoczesna, PSL, SLD. Czas na Ruch Narodowy. Peace

Comments are closed.