Socjalistyczne szaleństwo! PO obiecuje 500+ dla zarabiających najmniej. Zaczyna się licytacja, by przekupić wyborców

Liderzy PO. /fot. Wikipedia CC 3.0/autor: Adrian Grycuk
Liderzy PO. /fot. Wikipedia CC 3.0/autor: Adrian Grycuk
REKLAMA

Obniżka obecnych stawek PIT z 18 i 32 proc. do 10 i 24 proc. – to jedna z głównych propozycji zaprezentowanego w sobotę nowego programu PO pt. „Wyższe płace”. Platforma proponuje też comiesięczne 500-złotowe wsparcie dla osób otrzymujących płacę minimalną.

Część propozycji z programu „Wyższe płace” zaprezentował podczas piątkowej debaty nad wotum nieufności dla rządu w Sejmie lider PO Grzegorz Schetyna. W sobotę na konferencji prasowej rozwinęli je: szef klubu Platformy Sławomir Neumann i główny ekonomista PO prof. Andrzej Rzońca.

REKLAMA

Zdaniem Neumanna najnowsze propozycje Platformy mają na celu podwyższenie zarobków Polaków oraz ograniczenie skutków „drożyny, która szaleje w Polsce w związku z działaniami rządu Mateusza Morawieckiego”.

Już dzisiaj w Sejmie leżą rozwiązania, które PO położyła na stole do współpracy, dotyczące m.in. 5-proc. VAT na całą żywość, a ostatnio obniżki akcyzy na energię elektryczną. Teraz pokazujemy kolejny projekt, który prześlemy premierowi Morawieckiemu na zjazd PiS, żeby mogli nad nim podyskutować – mówił szef klubu PO.

Szczegóły programu „Wyższe płace” zaprezentował prof. Rzońca. Program składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich zakłada obniżkę podatków i składek, tak by daniny, które każdy pracujący Polak przekazuje w postaci PIT oraz składek na ZUS i NFZ, nie przekraczały łącznie 35 proc.

PO proponuje tym samym obniżenie stawek podatku dochodowego z obecnych 18 i 32 proc. do 10 i 24 proc. Rzońca zapowiedział też ujednolicenie baz podatkowych co miałoby służyć uproszczeniu wyliczanie podatku.

Drugi element programu skierowany jest do najmniej zarabiających w naszym kraju.

– Z tego elementu skorzysta każdy, kto zarabia od płacy minimalnej do dwukrotności płacy minimalnej, czyli w przyszłym roku – do 4,5 tys. złotych – mówił główny ekonomista PO.

Program „Wyższa płaca” zakłada, że osoba zarabiająca płacę minimalną otrzyma wsparcie w wysokości 500 złotych. „Oczywiście – oprócz tego – będzie korzystała z niższych podatków i składek od swojej płacy. W efekcie jej łączna korzyść wyniesie prawie 614 złotych” – mówił Rzońca.

Osoba, która będzie zarabiać 4500 złotych, nie otrzyma już wsparcia, ale dalej będzie korzystać z pierwszego elementu programu „Wyższe płace”, czyli niższych podatków i składek. W efekcie dzisiaj taka osoba na rękę otrzymuje na rękę 3201 zł, po zmianach zarabiałaby 3494 złote – tłumaczył Rzońca.

Podkreślał, że praca w Polsce musi się w końcu zacząć opłacać.

Państwo musi przestać wyłącznie dbać o PiS-iewiczów, a innym stawiać szklane sufity. Te szklane sufity trzeba rozbijać, program „Wyższe płace” na to pozwoli – mówił główny ekonomista Platformy.

Rzońca przekonywał przy tym, że państwo stać na realizację przedstawionych w sobotę postulatów. Jak mówił, propozycje pt. „Wyższe płace” to jeden z elementów programu PO, który ma na celu przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Poinformował też, że Platforma pracuje obecnie nad nowymi rozwiązaniami, które mają dodatkowo uprościć i uszczelnić system podatkowy.

Neumann podkreślał, że z realizacją postulatów PO należałoby „wystartować” już teraz, póki sytuacja gospodarcza w Polsce jest korzystna. Przyznał, iż ma świadomość, że wdrożenie tych propozycji oznacza ubytki w podatkach i koszty dla budżetu państwa.

REKLAMA