Władimirowi Putinowi nie podoba się rosyjski rap. „Skoro nie można tego zatrzymać, trzeba tym pokierować”

Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Władimir Putin. Foto: PAP/EPA

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził zaniepokojenie rosnącą popularnością rapu wśród rosyjskiej młodzieży. Według niego propaguje narkotyki, seks i podburza do protestów.

Władimir Putin omawiał tę kwestię ze swymi doradcami odpowiadającymi za kulturę na specjalnym spotkaniu, które odbyło się 15 grudnia na Kremlu. Putin stwierdził, że nie można zakazać rapu ale trzeba nim „pokierować”.

– Skoro nie można tego zatrzymać, trzeba tym pokierować – powiedział Putin cytowany przez rosyjskie media.

Putin zauważył, iż rosyjski rap oparty jest na trzech filarach: narkotykach, seksie i proteście. Najbardziej niebezpieczna w jego ocenie jest dominująca w tekstach tematyka narkotyków, które w jego ocenie prowadzą do degradacji społeczeństwa. Propagowanie narkotyków jest według niego gorsze niż masa przekleństw jaka pojawia się w tekstach.

Spotkanie odbyło się w okresie gdy odwołano wiele koncertów rosyjskich raperów, którzy w ocenie komentatorów kształtują polityczną świadomość oraz wykorzystują frustrację młodych Rosjan złą sytuacją gospodarczą w kraju. Niektórzy z nich porównują twierdzą, iż obecnie wróciły czasy wszechobecnej cenzury znanej z ZSRR.

Rosyjski raper Husky, którego teksty są pełne krytyki wobec obecnej władzy powiedział, że jego koncerty są odwoływane ponieważ lokalne władze uważają, teksty piosenek są zbyt obraźliwe.

Po odwołaniu koncertu w Krasnodarze, próbował śpiewać stojąc na dachu zaparkowanego na ulicy samochodu ale został aresztowany na 12 dni za chuligaństwo. Spowodowały to liczne protesty w całym kraju i raper został zwolniony z aresztu już następnego dnia.

Źródło: Radio Free Europe

10 KOMENTARZE

 1. Ma rację, rap należy zniszczyć – ale to nie powinno być zadanie dla państwa.

  youtu.be/GanuQpCN0WA

  • To jaki masz pomysł? Prywatna konfiskata odtwarzaczy wszystkim, którzy nie podzielają Twojego gustu muzycznego?

  • Jak to nie? Przecież to jest muzyka czarnych – nie mam nic do czarnych, mój ulubiony wokalista jest murzynem.

   youtu.be/Vn3WKmyprEo

 2. Kultura rapu niszczy czarnych w USA, na nich ten eksperyment i jego skutki widać najlepiej. Polska ten eksperyment przeszła łagodnie w postaci hip-hopu. Oby Rosjanom też przeszło to w łagodnej wersji;)

 3. Rap , to jest muzyka czarnych malp W rytmie tzw „rapu” mordowani i gwalceni sa ludzie o jasnym kolorze skory tzw biali bestialsko mordowani w RPA. przez hordy czarnych loudobojcow spod znaku bydlaka Mandeli i jego zbrodniaki zony!! Won z czarnym scierwem!!!

 4. a mi się nie podoba, że poszedłem sobie do kina, pierwszy raz od trzech lat, a tam lewacka propaganda narzuca mi indoktrynację multirasowych związków (cinema city).

  złożyłem zażalenie, prośbę o zwrot kasy, i podam ten temat do sądu.

  kino to nie jest miejsce na indoktrynację, i to jeszcze skrajnie społecznie nieodpowiedizalnej, z zerowym poszanowaniem zasad ewolucji, epigenetyki i oczywiście telegonii.

  ch.uk mnie interesuje poprawność. nawet temat pedalstwa nie jest tak istotny jak temat masowego niszczenia DNA. w ciągu każdego roku niszczymy tysiące lat ewolucji.

  SKRAJNA NIEODPOWIEDZIALNOSC, I trzeba z tym skończyć.

  PS a Putina absolutnie tu popieram.

  • i dodam, że poszedłem na film Kursk, wojenny, tragiczny, na 22.30, z okazji święta kina, i absolutnie nie chciałem być nękany jakimś pierd..lonym lewackim ideologicznym szajsem.

   zero tolerancji dla głupoty.

   telegonia, epigenetyka, ewolucja – to są fundamenty ważniejsze nawet od jakiegoś wzrostu gospodarczego czy nawet idei państwa czy cywilizacji. nie ma cywilizacji bez ludzi.

 5. A ja będę słuchał i wyje…e mam na mędrców, co mówią że „to nie muzyka”.

Comments are closed.