Morawiecki oszalał. Drastycznie podnosi kolejny podatek. Ceny wzrosną nawet dwukrotnie!

Mateusz Morawiecki. Foto: PAP

Mateusz Morawiecki postanowił zaszaleć i dokręcić śrubę miłośnikom soków i nektarów. Ministerstwo finansów przedstawiło projekt zmian stawek VAT dla napojów i nektarów, które zawierają co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego. Zamiast dotychczasowych 5 proc., podatek wynosiłby 23 proc. To prawie 5 razy więcej. Wiadomo, że stracą najbiedniejsi i sadownicy.

Pojekt nowych stawek VAT opublikowano 9 listopada. Wprowadza on potężne zmiany w opodatkowaniu różnego typu napojów owocowych. Od 2020 roku stawką 5 proc. opodatkowane będą wyłącznie soki owocowe, warzywne i owocowo-warzywne bez dodatku wody, chyba że dodanie wody będzie miało na celu odtworzenie jej udziału, która została usunięta w procesie zagęszczania soku.

Eksperci są jednomyślni: To zniszczy polskich sadowników, producentów nektarów i napojów owocowych lub warzywnych. Wprost odbije się też na konsumentach.

Wspomniane nektary i napoje to kategoria produktów ściśle regulowana przepisami.

„Nie ma dowolności, jeśli chodzi o udział owoców. Do nektarów i napojów nie wolno dodawać konserwantów i barwników innych niż wykorzystane do ich produkcji owoce. To produkt w pełni wartościowy, naturalny, wytworzony poprzez dodanie wody, cukru, miodu czy kwasu cytrynowego do soku” – wyjaśnia Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków, po czym dodaje, że to „produkty w pełni wartościowe i naturalne”.

Podwyżka VAT z 5 na 23 proc. negatywnie wpłynie na jakość napojów i nektarów oferowanych na polskim rynku. Dziś zawierają one średnio nieco ponad 20 proc. wkładu owocowego, podczas gdy średnia unijna to 10 proc.

O tym, że będzie źle mówi największy producent napojów w Polsce – Maspex. Przedstawicielka firmy Dorota Liszka w przesłanym nam oświadczeniu wprost mówi, że zmiana stawki podatku wywoła „obniżenie się jakości oferowanych na polskim rynku napojów poprzez zmniejszenie zawartości soku do poziomu porównywalnego ze średnią europejską, czyli do około 10 proc., ponieważ konsument nie zaakceptuje tak dużego wzrostu ceny”.

Polacy chętniej od przeciętnego europejczyka kupują soki, nektary i napoje owocowe. Dotychczas chętnie sięgaliśmy po napoje zawierające 20 proc. soku z dodatkami substancji słodzących dzięki atrakcyjnej cenie. Waha się ona – w zależności od produktu – między 2,50 zł a 5,50 zł. Z kolei naturalne soki kosztują 8-10 zł. Po wprowadzeniu proponowanych zmian, powyższe ceny niemal się zrównają.

Producenci ostrzegają, że po przyjęciu zmian część asortymentu po prostu zniknie ze sklepów. Ich produkcja stanie się nieopłacalna. Dotyczy to tradycyjnych i cennych żywieniowo produktów, jak np. nektar z czarnych porzeczek.

Odbije się to również na sadownikach. Popyt na ich produkty znacząco spadnie, wzrośnie też atrakcyjność konkurencji z krajów egzotycznych.

Oberwie się także koneserom żywności premium. Kawior czy słynne ośmiorniczki również zostaną objęte nową wysokością podatku. Również tyczy się to niektórych przypraw nieprzetworzonych (z 5 proc. na 8 proc.), soków i warzyw innych, niż 100 procentowe oraz lodu stosowanego do celów spożywczych i innych celów chłodniczych.

Źródło: money.pl/nczas.com

36 KOMENTARZE

 1. I słusznie. Od maleńkości przyzwyczajać do piwa i koli. Pierwsze stłumi chęci samodzielnego myślenia, a drugie napędzi koniunkturę międzynarodowym koncernom.

 2. Kolejno podwyżka podatków popisu… co proponujesz realnie w zamian w ramach demokracji?

  • Po prostu jeszcze nie wyszło tak, jak zapowiadał – 50/50% pensji. Ale zbliża się.

  • Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Goebbels. Jeszcze trochę ci zostało. Sklepy Lewiatan nie są Polskie wbrew kłamstwu w reklamach.

   • sklepy Lewiatany większości należą do prywatnych właścicieli które należą do miękkiej franczyzy Lewiatan

 3. Tak własnie żyd ćwiczy frajerów do poddaństwa. Układa ich jak treser psa.
  To wszystko co się dzieje, to taki teatrzyk dla tych tabunów niedorozwiniętych wyborców, którym co dwa dni sondażownie szlachty jerozolimskiej mierzą poziom rozumu specjalnymi do tego celu sondażami. Jak widać Tusk za mało jeszcze dał w d u p ę tym wszystkim swoim wyborcom i innym mądralom, tak, że PiS musi kontynuować ich misję.

 4. Do czego jego plany doprowadzają? Do upadku przedsiębiorstw. Ludzie nic nie będą chcieli kupować, aż powstaną państwowe sklepy, produkcje etc. gdzie jakość będzie gówniana, pracownicy będą się lenić, nikt nie będzie chciał tam pracować bo po co jak każdy będzie miał nakaz życia na każdym równym poziomie. Druga Wenezuela się szykuje.

 5. Morawiecki robi ogromny błąd. Powinien naliczać podatek od zawartości cukru w sokach, napojach i nektarach. Z podatku wyłączone powinni być soki, napoje i nektary słodzone stewią i jej przetworzonymi postaciami, ksylitolem, glukozą, cukrem z buraków cukrowych i trzciny cukrowej, syropem klonowym. Stracą natomiast firmy które walą do soków, napojów nektarów – syrop kukurydziany, aspartam i inne dziwne słodziki.

 6. Pan premier Morawiecki nie oszalał, tylko krok po kroku spełnia założenia Gospodarki Socjalistycznej Centralnie planowanej. Jako Premier Partii rządzącej musi słuchać Poleceń Pierwszego i tyle – Ludzie Socjalizmu nie pamiętają czy co się stało?

  • Socjalizm ma to do siebie, że każde kolejne pokolenie chce go przetestować na sobie, bo wydaje im się, że stworzą coś innego, lepszego niż poprzednicy.

 7. Będą ceny unijne ale najniższe zarobki w Europie. Nienawidzę cię Polsko.

 8. Żydek odjechał zarżnie nas opłatami i podatkami do kiedy będzie to trwało żeby 40 milionowy naród nie miał prawdziwego pro polskiego rządu PiS i PO jedno gówno

 9. Takie niby soki powinny być wycofane ze sprzedaży bo są rakotwórcze. Bardzo dobrze że podnosi podatek na takie świństwo. Dba o zdrowienie Polaków.

 10. Te napoje są produkowane z koncentratów i chemii. Na pewno nie od Polskich rolników.

 11. W Polsce polityką gospodarczą i każdą inna kieruje Departament Stanu . Morawiecki jest tylko amerykańska kukiełką . Tę więdzę udostępnił nam PIS i Jarosław Kaczyński w ciągu ostatnich 3 lat , więc rządy PIS-u maja pewne dobre strony

 12. A czy ktoś wykształcony z Szanownej Redakcji (a nie wątpię, że tylko takich się zatrudnia) mógłby mi wytłumaczyć jak to jest możliwe, że po wzroście VAT z 5% na 23% ceny wzrastają dwukrotnie? Mnie uczyli, że jeżeli cena netto wynosi np. 3 zł, to cena brutto przy obecnych podatkach wyniesie 3,15 zł a przy planowanych 3,69. Czyli o 17%.

 13. Czy to nie delikatna przesada? Poza tym co z napojami mlekopodobnymi? Na tym akurat ucierpią ci co nie moga pić mleka/

 14. PIS to typowa polityka socjalistyczna jedni pracują płacą podatki inni grupa odbiorców urzędasy urzędów masa za PIS wzrosła ich liczba a odwrotnie obiecywali w pakiecie wyborczym !!!!!! niech ten rząd upadnie niczym nie różni się od PO i PSL Ci tez pchali swoich na stołki urzędów i inspekcji państwowych !!!!!!!!!!!!!! nie głosować na ten bis POPSL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 15. bardzo samolubnie, ciekawe kto na tym skorzysta, bo na pewno nie ci co powinni!

 16. Nie wiem, czym jestem bardziej zaskoczony: czy samą podwyżką podatku, czy tym, że właśnie w tej branży rząd dostrzegł tak dużą kasę.

 17. No tak. Przecież sok z 10 łyżeczkami cukru na szklankę jest całkowicie naturalny ;-)
  Może ludzie przejdą na wodę, zamiast opijać się sokami z syropem glukozowo-fruktozowym. Ale swoją drogą – PIS potrzebuje na 500+. A to pewnie dopiero początek. W końcu tak nas opodatkują, że nie będziemy wiedzieli, jak się nazywamy. Jedyna nadzieja w wyborach.

 18. odlatują w kosmos powoli, coraz dalej się posuwają w swoich głupich pomysłąch

Comments are closed.