Rosjanie wystrzelą międzykontynentalną rakietę balistyczną do przenoszenia głowic nuklearnych

Podczas ćwiczeń zaplanowanych na jesień 2019 r. z podwodnego krążownika rakietowego „Kniaź Władimir” będzie wystrzelona międzykontynentalna rakieta balistyczna Buława do przenoszenia głowic nuklearnych – podał w rozmowie z TASS przedstawiciel sektora obronnego.

Agencja TASS zaznaczyła, że jej rozmówca chciał zachować anonimowość. Nie podał także, czy zostanie wystrzelony tylko jeden pocisk czy też kilka rakiet.

„Kniaź Władimir” to okręt podwodny klasy „Borej” zbudowany przez zakłady stoczniowe Siewmasz w ramach projektu 955. Krążownik ma napęd atomowy i jest wyposażony w rakietowe pociski balistyczne. Na jego stanie znajdują się m.in. 24 torpedy, miny lub pociski. Z depeszy TASS wynika, że Buława zostanie wystrzelona z „Kniazia Władimira” operującego na Morzu Barentsa w kierunku wschodnim.

Cel ma być zlokalizowany na poligonie Kura w północnej części Kamczatki, w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, gdzie prowadzone są testy z międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi.

Budowa okrętu „Kniaź Władimir” roz­po­częła się w 2012 roku. Modernizacja bazo­wego pro­jektu 955, według któ­rego zbu­do­wano uprzednio trzy okręty, pole­gała na doda­niu czte­rech wyrzutni poci­sków bali­stycz­nych (łącz­nie 20 sztuk), a także nie­okre­ślone zmiany struk­tu­ralne i wypo­sa­że­niowe.

Rakiety międzykontynentalne typu Buława zostały zaprojektowane przez Moskiewski Instytut Techniki Cieplnej.

W 2014 r. rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły pierwszą udaną próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej Buława do przenoszenia ładunków nuklearnych. 12-metrowy pocisk wystrzelono na Morzu Białym z okrętu podwodnego o napędzie atomowym „Władimir Monomach”. Zgodnie z planem pocisk trafił w cel na poligonie Kura na Kamczatce.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami począwszy od 2020 roku okręty klasy „Borej” mają stanowić podstawę morskich rosyjskich strategicznych sił jądrowych. „Kniaź Władimir” to czwarty okręt serii. Jest to już zmodernizowana wersja określona jako 955A.

Okręty te są uzbrojone w 16 rakiet balistycznych na paliwo stałe Buława (według klasyfikacji NATO – SS-NX-30), zdolnych do przenoszenia do 10 samonaprowadzających się na cel głowic nuklearnych na odległość ponad 8 tys. km. Jednostki projektu 955A będą uzbrojone w 20 rakiet Buława.

Testy tego pocisku, będącego odpowiednikiem wystrzeliwanej z wyrzutni lądowych rakiety Topol-M, były prowadzone od grudnia 2003 roku. Kilka z nich się nie powiodło.(PAP)

12 KOMENTARZE

 1. Proszę obejrzeć wczorajszy filmik „Dziadek z Bijska przeklina”. Tylko 6 min.

  • Dzięki @ser!!!!!! Filmy są super!!! I przy okazji można się uśmiać. Jest jak w powiedzeniu „strasznie i śmiesznie” jak to w Rosji. Te filmy tylko pokazują że Rosja musi się rozpajść i oni przez pragandę tylko się rozpaczliwie bronią. JKM to oszust i ruski agent wpływu i te filmy to potwierdzają. A film o autobusach w woronezu to jest kwintesencja ideologii JKM !!!! Dziadostwo do kwadratu. Tak się kończy ustrój bandycko oligarchiczny dla zmyłki nazwany wolnościowym, gdzie sądy i władza sa po to żeby cie okrajść. A moralności nie ma bo księży wymordowali. JKM to oszust !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

   • Mnie po tym filmie wcale nie jest do śmiechu, tylko zwyczajnie szkoda tych ludzi. Niby sami chcieli Putina, ale trzeba przyznać, że propaganda radziecka i później rosyjska są dosyć skuteczne i funkcjonują 100 lat. To są pełne 4 pokolenia.

   • Takie rzeczy Wojciech Grzelak opisuje w” Najwyższym Czasie” od co najmniej 15 lat.Nic nowego ten filmik nie pokazuje,ale dla takiego durnia jak ty ojciec jest to odkrycie na miarę Kopernika.Jaki to ma związek z JKM-em to wiesz tylko ty.Takich ludzi w Polsce jest cała masa,co widać często w naszej TV.Gdzie ty jełopo widzisz,że JKM chce naśladować Rosję.Co najwyżej podoba mu się stanowczość Putina.JKM chce Polskę na miarę Szwajcarii,albo Singapuru.Ale ty masz rozum mniej więcej na poziomie homo sapiens fossilis.Niby jesteś człowiekiem myślącym,ale jednak jesteś wyjątkowym prymitywem,nie obrażając człowieka z cro magnon.On nie miał dostępu do wiedzy,internetu,książek i nie chodził do szkół.No i ta twoja mania obwiniania JKM o wszystko co złe.

   • Obejrzałem, nic do śmiechu, zrobiło mi się zwyczajnie smutno.
    Trzeba być człowiekiem bez sumienia, bez minimalnej choćby empatii, aby się z tego śmiać.
    Rosjanie to tacy sami ludzie, w większości biedniejsi od nas, ale czy gorsi?
    Ociec walnij się w czerep, przypomnisz sobie jak będziesz może kiedyś pod płotem zdychał! Paszoł won, brakuje w języku cywilizowanych ludzi dostatecznie obraźliwych słów aby określić taka kreaturę.

    • JKM by przyjechał i by powiedział żeby sprzedać wszystko i by nic nie było. Ja się śmieje bo Putin się śmieje z was a JKM walczy o kase bo to agent.

     • JKM by przyjechał i powiedział że są frajerami bo nie stworzyli appla lub microsofta. jak do okoła jest skorumpowana władza w tym sądy i politycy oraz oligarchowie którzy chcą cie okraść a ci ludzie walczą o życie. i ten przykład pokazuje jakim oszustwem jest kłamstwo agenta JKM.

 2. Co to za nazwy… kupa smiechu, aż się poplakalem. Skąd oni te nazwy wzięli, z głowy kmiota władymirowicza?

 3. Podwodny krążownik rakietowy „Kniaź Władimir” to Atomowy okręt podwodny K-551 Władymir Monomach (pr.955 Boriej).

 4. Rakiety międzykontynentalne typu Buława zostały zaprojektowane przez Moskiewski Instytut Techniki Cieplnej. Maja kacapy poczucie humoru… Wiadomo przeciez, ze jak odpala pociski to sie paru osobom zrobi zdecydowanie cieplej.

Comments are closed.